Blog IT, Blog Marketing

Z głową w chmurach. Dlaczego DevOps jest tak pożądany na rynku pracy?

Joanna Wasiak , 27.07.2022 r.

DevOps to jedno z najbardziej rozwojowych i przyszłościowych stanowisk IT. Gwałtowny boom na rozwój technologii chmurowej spowodował zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów z kompetencjami DevOps. Niestety, nie jest łatwo znaleźć osoby, które łączą w sobie umiejętności programistyczne z zarządzaniem sieciami. DevOps to specjalista, który rozwija architekturę aplikacji oraz jednocześnie nią administruje. W dzisiejszym artykule rozwiążemy zagadkę, dlaczego jest tak pożądany na rynku pracy?

  • Kultura pracy DevOps i jej założenia
  • Jakie technologie są must-have w pracy DevOps?
  • Jak wygląda praca DevOpsa oraz jakie są najważniejsze obowiązki na stanowisku DevOps Engineer?
  • Zarobki DevOps – średnie wynagrodzenie w PolsceCzy warto inwestować czas i pieniądze w naukę technologii dla DevOps?

Kultura pracy DevOpsa i jej założenia

Warto wiedzieć, że DevOps jest właściwie kulturą pracy, nie nazwą konkretnego stanowiska. Jakie są jej założenia? Głównym założeniem tej kultury pracy jest zintegrowanie kilku stanowisk (a co za tym idzie, kompetencji) w jedno. DevOps łączy więc projektowanie kodu z nadzorem i zarządzaniem projektem, w większości przypadków konkretną aplikacją, tworzoną dla klientów w chmurze. To oznacza całkowite zerwanie z tradycyjnym modelem pracy, w którym developerzy tworzyli swoją część kodu, nie interesując się pozostałymi etapami projektowymi, bo do nich należało jedynie zaprojektowanie architektury aplikacji oraz jej poprawki, które pojawiały się w trakcie testów.

DevOps Engineer jest architektem, który projektuje szkielet projektu, ale uczestniczy w każdym jego etapie, aż do momentu zaakceptowania go przez klienta (choć często to właśnie DevOps Engineerzy wdrażają gotowy projekt u klientów). Połączenie kilku stanowisk w jedno wymaga zwiększenia kompetencji i umiejętności osoby, która będzie pracowała jako DevOps, z drugiej strony, koncepcja ta zakłada zwiększenie efektywności, bezpieczeństwa i terminowości w procesach projektowych, właśnie dzięki tej fuzji.

Jakie technologie są must-have w pracy DevOps?

Pracując jako DevOps, musisz nie tylko znać się na programowaniu, ale przede wszystkim opanować sprawnie kilka technologii, takich jak:

  • Linux,
  • Python,
  • Microsoft Azure,
  • Amazon Web Services,
  • inne technologie chmurowe i narzędzia kontenerowe jak Docker czy Kubernetes.

Oczywiście, DevOps może nie korzystać z Linuxa i znać inne języki programowania (Java, Ruby), ale zdecydowanie to właśnie Python i jego biblioteki odgrywają niebagatelną rolę w pracy z Big Data i Machine Learning.

Jak wygląda praca DevOps?

Przede wszystkim to praca zespołowa, dlatego, jeśli nie sprawia Ci frajdy pracowanie z ludźmi, to nie będzie ścieżka kariery, w której się odnajdziesz. Praca DevOps to odpowiedzialność, która łączy się nie tylko z projektowaniem architektury konkretnej aplikacji, sprawdzenia jej funkcjonalności, administrowaniem procesami projektowymi, ale także często DevOps pełni funkcję PO (Product Ownera). Wówczas spadają na jego barki również bezpośrednie kontakty z klientami.

Jakie są najważniejsze obowiązki na stanowisku DevOps Engineer?

Do najważniejszych obowiązków na tym stanowisku należą:

  • projektowanie infrastruktury (architektury aplikacji);
  • przygotowywanie środowiska pracy dla innych programistów i testerów oprogramowania;
  • budowa pipeline’óq CI/CD;
  • praca z repozytorium kodu;
  • automatyzacja procesu wyłapywania błędów w aplikacji;
  • administrowanie systemem;
  • udział we wszystkich etapach projektu: budowy, rozwoju, wdrażania.

Zarobki DevOpsa – średnie wynagrodzenie w Polsce

Pracując na umowie o pracę, średnie wynagrodzenie w kraju na tym stanowisku to 9200-10.000 zł, na umowie B2B kwota może się podwoić, ale trzeba pamiętać o tym, że składki i podatki opłaca zatrudniony, nie pracodawca. Juniorzy mogą liczyć na wynagrodzenie pomiędzy 4000-5000 zł na umowie o pracę, a w przypadku B2B 8000-8500 zł. Oczywiście, wiele zależy od miasta, wielkości firmy i dochodowych projektów.

Czy warto inwestować czas i pieniądze w naukę technologii dla DevOps?

DevOps Engineer to zdecydowanie przyszłościowe stanowisko pracy w IT. Biorąc pod uwagę dalszy rozwój technologii w chmurze, Big Data, Data Science i możliwości wykorzystania AI, szanse na zwiększenie zapotrzebowania na kompetencje DevOpsów znacznie wzrosną w najbliższej przyszłości. Czy warto inwestować czas, pieniądze i inne dobra na zdobycie wymaganych umiejętności i kompetencji na stanowisko DevOps? Warto, zwłaszcza że już niebawem każda firma – niezależnie od wielkości – będzie potrzebowała osoby z podobnym doświadczeniem, jak EvOps Enginner. Przyszłość leży w Twoich rękach!