Blog IT, Blog Marketing

Workation. Czy programista może pracować z Bali?

Workation. Czy programista może pracować z Bali?

Tomasz Staśkiewicz , 03.11.2021 r.

Czym jest workation? To wyrażenie oznacza pracę zdalną z dowolnego miejsca na świecie. Brzmi jak marzenie każdego freelancera, prawda? Przekonajmy się o tym, jak to wygląda w praktyce. Czy rzeczywiście praca zdalna w połączeniu z rajskimi wakacjami może być równie efektywna, jak praca z domu czy biura?

Wakacyjna praca dla każdego czy sposób na życie?

Do niedawna o workation mówiono w kontekście wymarzonej pracy freelancera, który dzięki intratnym zleceniom może podróżować po całym globie, wykonując swoją pracę z dowolnego miejsca. Oczywiście, praca zdalna, która przyspieszyła tempa w trakcie globalnej pandemii, sprawiła, że model pracy biurowej powoli przestaje być obowiązującym modelem wykonywania pracy w branży IT. Już wtedy programiści częściej pracowali w trybie home-office, bez konieczności pojawiania się w biurze.

Wakacje połączone z pracą to nowy sposób funkcjonowania, który wspiera także podupadłą w trakcie pandemii branżę turystyczną na całym świecie. Hotele na egzotycznych rajskich wyspach zostały przystosowane w taki sposób, by przebywający w nich turyści mogli korzystać z wypoczynku w kurorcie, jednocześnie wykonując pracę zdalną. Co więcej, taka odskocznia od codzienności, coraz bardziej zyskuje na popularności, nie tylko wśród programistów.

Wady i zalety workation — czy taki model pracy na pewno jest dla Ciebie?

Połączenie wypoczynku na Bali z jednoczesną możliwością wykonywania pracy brzmi atrakcyjnie. Umówmy się, każdy pracownik na urlopie wakacyjnym marzył o tym, by go przedłużyć. Workation wprowadziło taką możliwość, dlatego obecnie coraz więcej osób pracujących w IT korzysta z takiej formy wypoczynku. Zanim jednak zdecydujecie się wyjechać na wakacje połączone z pracą, zastanówcie się, czy na pewno taki sposó” wykonywania pracy będzie dla Was odpowiedni.

Praca zdalna wymaga umiejętności koncentracji i samodyscypliny, by móc ją efektywnie wykonywać, zwłaszcza w trakcie pobytu na rajskich wakacjach. Jeżeli macie problem z postawieniem i utrzymaniem granic w ramach work-life balans, ta opcja może się u Was nie sprawdzić. Co więcej, najprawdopodobniej w takim przypadku nie wykorzystacie pełni możliwości, jakie oferuje workation, skutkiem czego wrócicie sfrustrowani i zmęczeni.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem na workation?

Zanim zdecydujecie się na taką formę wypoczynku, upewnijcie się, że Wasz hotel posiada wygodną i dobrze wyposażoną strefę coworkingową z szybkim łączem internetowym. Zapoznajcie się z opiniami na temat pracy w takim modelu i przeanalizujcie własne możliwości. Być może warto też podzielić wykonywaną pracę na poszczególne bloki, dzięki którym połączycie korzystanie z wypoczynku z efektywną i przyjemną pracą zdalną. W zmianie organizacji czasu pracy może Wam się przydać metoda Pomodoro, która ułatwi pamiętanie o przerwach od pracy. Jeżeli jesteście zdecydowani na wyjazd, pozostaje Wam życzyć dobrego work-flow i maksymalnego wykorzystania możliwości na pracujący wypoczynek.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej