Blog IT, Blog Marketing

Polski Ład 2.0. Jakie zmiany czekają programistów?

Polski Ład 2.0. Jakie zmiany czekają programistów?

Marcin Sarna , 15.09.2021 r.

Znamy już podstawowe założenia tzw. Polskiego Ładu. I choć do poznania ostatecznej treści przepisów (zwłaszcza podatkowych) jeszcze daleko, to już dziś można pokusić się o pewne podsumowanie, czym ten program będzie skutkował dla programistów.

Generalny odbiór: krytyka

Zaproponowane przez rząd rozwiązania nie spotkały się z przychylnym spojrzeniem środowisk związanych z branżą informatyczną. Sektor czeka zasadniczo zwiększenie obciążeń fiskalnych a z szeregu nowych ulg podatkowych (np. ulgi na robotyzację czy z ulgi na produkcję próbną nowego produktu) nie skorzysta typowy pracownik tej nowoczesnej gałęzi gospodarki. Zatem jakie zmiany czekają programistów?

Polski ład pogłębi niedobór pracowników IT w Polsce?

Nowe zasady opłacania składki zdrowotnej uderzą w jednoosobowe działalności gospodarcze, które są podstawową formą zatrudniania programistów - zwłaszcza tych bardziej doświadczonych, wysokospecjalizowanych fachowców. Oznacza to pogorszenie warunków wykonywania zawodu dla ok. 112 tysięcy takich przedsiębiorców-informatyków a w konsekwencji znaczne zmniejszenie konkurencyjności w stosunku do programistów ze Wschodu. Chodzi tu zwłaszcza o Bułgarię czy Rumunię, które to państwa oferują „swoim” informatykom ulgi podatkowe albo nawet wyrażony jednocyfrowym procentem podatek dochodowy.

Składka zdrowotna

Początkowo planowana była nawet składka zdrowotna w wysokości 9%, nieodliczana od podatku przedsiębiorcy. Obecnie mówi się już o 3% w roku 2022 a w roku 2023 i kolejnych o niecałych 5% ale to dotyczy tylko osób opodatkowanych liniowo. To zresztą „liniowcy” mają stracić na Nowym Ładzie najwięcej.

Jeżeli programista jest ryczałtowcem to zapłaci jedną z trzech stawek składki zdrowotnej: 300, 500 albo 900 złotych (w zależności od dochodu). Dodajmy, że stawka 300 złotych jest dla osób zarabiających do 60 tys. złotych miesięcznie.

Programiści powinni zastanowić się czym nie przejść od nowego roku na ryczałt ewidencjonowany.

Nie tylko koszty ale i nowe obowiązki

Wreszcie planowane zmiany w prawie podatkowym komplikują także obsługę księgową przedsiębiorstw, w tym jednoosobowych. Eksperci zwracają tu w szczególności uwagę na nowy obowiązek comiesięcznego wskazywania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Złoty Graal reformy

Rządzącym zależy przede wszystkim na uchwaleniu wysokiej (przynajmniej w stosunku do dotychczasowej…) kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. złotych i podniesieniu granicy wejścia w drugi próg podatkowy (32%) z 85 tys. złotych do 120 tys. złotych.

W planach pojawił się też nowy podatek od przychodów przedsiębiorców. Nowe rozwiązania trudno nazwać uproszczeniem systemu podatkowego – przez wprowadzenie nowych rozwiązań (często niespotykanych w innych krajach) system jedynie bardziej się skomplikuje.

Najgorsze jest jednak to, że pisząc te słowa we wrześniu 2021 roku nie wiemy jeszcze niczego „na pewno”. To, jakie zmiany czekają programistów od 1 stycznia 2022 roku dowiemy się więc na mniej niż 3 miesiące przed ich wejściem w życie.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej