Sąsiedzi zaczynają budować własną platformę komunikacyjną dla służby zdrowia.
Skala wyzwań? Setki tysięcy podmiotów i zapewne miliony użytkowników
Niemiecki system opieki zdrowotnej wybrał właśnie szybko rozwijającą się i otwartą platformę komunikacyjną do obsługi wiadomości (czatu) między pracownikami służby zdrowia i organizacjami na obszarze całego kraju. Platforma, nazwana już Matrix, zapewni niemieckim programistom infrastrukturę, narzędzia i protokoły do tworzenia niestandardowych aplikacji, które pozwolą nawet 150 000 organizacji opieki zdrowotnej bezpiecznie udostępniać wiadomości, dane, obrazy i pliki.
Cały system opieki zdrowotnej w Niemczech, od szpitali przez kliniki i firmy ubezpieczeniowe, przejdzie na tę właśnie sieć komunikacji, która przez entuzjastów została okrzyknięta kamieniem milowym w cyfrowej transformacji kraju.
Digitalizacja służby zdrowia w Niemczech
Organizacje opieki zdrowotnej i specjaliści coraz częściej sięgają po narzędzia cyfrowe do wymiany informacji. Na przykład w Niemczech właśnie w latach 2018-2020 podwoiła się liczba praktyk lekarskich korzystających z programów do komunikacji bezpośredniej, a więc przede wszystkim komunikatorów internetowych.
Według niemieckiej krajowej agencji ds. cyfryzacji systemu opieki zdrowotnej Gematik, stosowany do tej pory system pozwolił na przejście w świat cyfrowy ale zrobił to w mocno „silosowany” sposób. Chodzi o to, że obecne rozwiązania cierpią na brak interoperacyjności między różnymi specjalistami i organizacjami i nie pozwalają na stosowanie odpowiednich zabezpieczeń oraz standardów prywatności, zwłaszcza w zakresie wysoce wrażliwych informacji o pacjencie.
Najnowsze technologie cyfrowe oparte na wolnym oprogramowaniu
Właśnie dlatego Gematik sięgnie po Matriksa. Jest nazwa startupu i jednocześnie prowadzonego przez ten startup projektu open source, który ma na celu umożliwienie poszczególnych organizacjom z sektora służby zdrowia przejęcie na własność ich narzędzi komunikacyjnych. Zamiast polegać na już istniejących aplikacjach, użytkownicy systemu Matrix będą mogli uzyskać dostęp do API i SDK na licencji open source dla systemów iOS, Android. To pozwoli poszczególnym podmiotom na tworzenie własnych pokojów rozmów, wideokonferencji i narzędzi do obsługi wiadomości błyskawicznych.
To zresztą nie pierwszy raz, kiedy niemiecki rząd wybrał Matrix do obsługi ogólnokrajowych usług publicznych. W ubiegłym roku startup ten został poproszony o dostarczenie narzędzi współpracy dla 500 000 użytkowników w systemie edukacyjnym w krajach związkowych Schlesweig-Holstein i Hamburg.
TI-Messenger flagowym produktem
Gematik wykorzysta Matrix między innymi do zbudowania TI-Messengera, nowego standardu wiadomości błyskawicznych w niemieckim systemie opieki zdrowotnej. Branża opieki zdrowotnej będzie mogła używać aplikacji TI-Messenger do tworzenia szerokiej gamy aplikacji dla organizacji medycznych i specjalistów – a wszystkie z nich będą interoperacyjne.
Gematik przewiduje, że na bazie TI-Messenger zostanie zbudowanych od 15 do 20 aplikacji, z których użytkownicy będą mogli wybierać na potrzeby swoich codziennych potrzeb komunikacyjnych. Rozwiązania te będą także dostępne dla każdego lekarza i innego pracownika służby zdrowia po bezpiecznym uwierzytelnieniu.
Jedną z głównych korzyści płynących z wykorzystania nowego systemu ma być lepszy nadzór i zarządzanie wrażliwymi danymi. Wszystkie serwery w sieci będą hostowane w Niemczech, w centrach danych dostawcy aplikacji albo we własnej infrastrukturze instytucji opieki zdrowotnej.
Firma Matrix zobowiązała się również do wbudowania szyfrowania typu end-to-end jako domyślnej metody we wszystkich usługach zbudowanych na platformie. Matthew Hodgson, współzałożyciel Matrix, powiedział:
Każda organizacja i osoba zachowa zatem pełną własność i kontrolę nad swoimi danymi komunikacyjnymi – jednocześnie będą mogli bezpiecznie udostępniać je w ramach systemu opieki zdrowotnej z domyślnym szyfrowaniem typu end-to-end.
Podstawą misji firmy jest odejście od najpopularniejszych obecnie narzędzi do współpracy cyfrowej, które według założycieli firmy Matrix odstają od tego co można by oczekiwać w zakresie prywatności i bezpieczeństwa.
Zamiast centralizacji i z daleko od Stanów
Wiele organizacji polega obecnie na scentralizowanych platformach, często hostowanych w Stanach Zjednoczonych, w przypadku najbardziej krytycznej komunikacji – i ma bardzo małą kontrolę nad sposobem przetwarzania swoich danych.
Matrix prezentuje się jako alternatywa dla tego, co założyciele firmy opisują jako formę uzależnienia od dostawcy, dając użytkownikom środki do tworzenia własnych sieci komunikacyjnych – w taki sposób, w jaki każdy może obecnie stworzyć własną stronę internetową w Internecie.
Pomysł trafia do wielu klientów, a liczba użytkowników systemu Matrix rośnie w szybkim tempie. Podczas epidemii COVID-19 firma odnotowała dziesięciokrotny wzrost popytu, a teraz trafiła do 30 milionów potencjalnych, nowych użytkowników. Platforma open source firmy Matrix została już wykorzystana przez francuski rząd do zbudowania Tchap, aplikacji używanej obecnie do komunikacji zamiast Telegramu i WhatsApp.
Oczekuje się, że pierwsze aplikacje zgodne z systemem Matrix przeznaczone dla świadczeniobiorców niemieckiej służby zdrowia będą dostępne w drugim kwartale 2022 roku. Służba zdrowia staje się coraz bardziej nowoczesna.