Blog IT, Blog Marketing

AdoptOpen JDK coraz popularniejszy

AdoptOpen JDK coraz popularniejszy

Marcin Sarna , 15.07.2021 r.

Java 11 króluje na produkcji i w środowiskach deweloperskich.

Java 8 odchodzi do lamusa – ale powolutku

Pojawiający się co roku JVM Ecosystem Report jest już dostępny jako Wydanie 2021 i można z niego wyczytać, że Java 11 jest obecnie dominującym wyborem JDK zarówno do produkcji, jak i developmentu – ale także Java 15 ma stosunkowo silną pozycję.

Tegoroczna ankieta, która zebrała odpowiedzi od ponad 2000 programistów Java, była wynikiem współpracy Snyka i Azula. Opinie respondentów były zbierane przez sześć tygodni (do lutego i marca 2021 roku) i, w przeciwieństwie do poprzednich edycji, uczestnicy mieli możliwość wyboru wielu opcji.

Jednym z głównych ustaleń jest fakt, że programiści w końcu odchodzą od Javy 8 - jest to istotna zmiana w stosunku do badania z zeszłego roku, które potwierdzało dominującą pozycję Java’y 8. W 2021 roku 62% programistów używa Java SE 11 w środowisku produkcyjnym (w porównaniu do 25% w zeszłym roku). Trzeba jednak brać pod uwagę, że 40% uczestników ankiety używa więcej niż jednej wersji Javy w środowisku produkcyjnym i to powoduje, że 60% programistów nadal używa Java 8 (w porównaniu do 64% w zeszłym roku). Tylko 12% używa najnowszej wersji (Java 15) do celów produkcyjnych.

Używane JDK coraz bardziej zróżnicowane

Raport stwierdza:

Ponad 37% naszych respondentów twierdzi, że używa co najmniej dwóch różnych JDK, a 12,5% używa nawet trzech lub więcej różnych JDK w produkcji. Interesujące jest to, że 44,1% respondentów korzysta z bezpłatnej dystrybucji AdoptOpenJDK w produkcji, co czyni ją najbardziej rozpowszechnioną w naszej ankiecie. Jednak widzimy również, że Oracle jest nadal dużym graczem na rynku, z 28% udziału dzięki ich OpenJDK i 23% udział „wyrobionego” przez komercyjną wersję Oracle JDK. Trzecim najpopularniejszym dostawcą JDK w produkcji jest Azul, z 15,5% udziałem i nie należy go lekceważyć.

Dystrybucje OpenJDK w rzeczywistości radzą sobie nieco lepiej w dewelopmencie niż w produkcji, z 48% udziałem dla AdoptOpenJDK i 17,5% dla Azul. Jeśli chodzi o środowiska deweloperskie to tylko 50% z nich używa Javy 8, 64% jest postawione na Javie 11, a 26% przyjęło już Javę 15.

Java

Zwraca też uwagę zmiana w popularności „oficjalnego” JDK wśród programistów. W 2018 roku firma Oracle JDK dominowała bezapelacyjnie z 70% udziałem w rynku. W zeszłym roku jej udział spadł o połowę (do 34%) a Adopt Open JDK był silnym konkurentem z 24% w tym torcie. W tegorocznej ankiecie, w której uczestnicy mogli wskazać aż do trzech JDK, AdoptOpenJDK wyraźnie już prowadzi.

Kotlin, Maven, IntelliJ i Spring na topie

Po Javie, która jest w dużej mierze najpopularniejszym językiem JVM, Kotlin jest teraz drugim najważniejszym językiem.

Z raportu wynika, że popularność Kotlina jest coraz większa. Kotlin z imponującym wynikiem 17,7% deweloperów używających tego języka w produkcji, zajmuje stałe drugie miejsce. Interesujące jest jednak to, że 15% programistów używa Kotlina razem z Javą. Wynika to prawdopodobnie z doskonałej interoperacyjności między Kotlinem a Javą i jest to też prawdopodobnie główny powód jego sukcesu.

Patrząc na inne aspekty ekosystemu Javy, ankieta pokazuje, że nadal jest to świat zdominowany przez Spring, w którym 58% uczestników ankiety korzysta ze Spring Boot, a 39% z Spring MVC. Natomiast Java EE jest używana przez 24%, a Jakarta EE przez 12% programistów.

Maven jest zdecydowanie numerem jeden wśród project builderów - korzysta z niego 76% programistów. Gradle zajmuje drugie miejsce z 38%, a Ant ma 12%.

Jeśli chodzi o środowisko programistyczne, ponad połowa ankietowanych korzystała z wielu różnych środowisk IDE. IntelliJ IDEA jest najbardziej rozpowszechniony (72%), Visual Studio Code (23%) jest teraz prawie równy Eclipse (25%), a tylko 5% korzysta z Android Studio.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej