Blog IT, Blog Marketing

Google i śmierć

Google i śmierć

Marcin Sarna , 20.07.2021 r.

Jak wykasować „zza grobu” swoje dane w Google.

Wbudowane narzędzie Google do zarządzania ustawieniami nieaktywnych kont pomaga przygotować się na najgorsze.

Inactive Account Settings

Częścią dorastania jest rozpoczęcia upewniania się, że Twoje sprawy pozostają w porządku, bez względu na to, co może się wydarzyć. W ciągu ostatnich kilku dekad zakres tego zmartwienia poszerzył się o sferę cyfrową: co dzieje się ze wszystkimi Twoimi kontami online, gdy odejdziesz? Google ma wbudowany mechanizm radzenia sobie z tym o nazwie Inactive Account Settings. Niestety to wszystko nie jest ani tak łatwe, ani tak proste, jak mogłoby być.

Owe „Ustawienia nieaktywnego konta” (IAS) to narzędzie, dzięki któremu Google automatycznie zablokuje Twoje konto, jeśli nic z nim nie zrobisz przez określony czas. Domyślnie są to trzy miesiące, ale można go przedłużyć nawet do osiemnastu (czyli 1,5 roku). Google wyśle Ci alerty przed rozpoczęciem całego procesu.

Możesz poprosić Google aby powiadomił maksymalnie do dziesięciu osób, że Twoje konto przechodzi w tryb nieaktywny. Możesz także udostępnić część swoich danych tym osobom — na przykład udzielić wglądu do swojego konta Gmail, aby dać im dostęp do innych informacji w przypadku gdy włączone jest dwuskładnikowe uwierzytelnienie (two factor authentication). Trzy miesiące później Google może całkowicie usunąć Twoje konto, jeśli masz włączone to ustawienie.

Ale uwaga: „Ustawienia nieaktywnego konta” nie są włączone dla każdego konta Google. Musisz skonfigurować je ręcznie, w przeciwnym razie Google utrzyma Twoje konto otwarte i dostępne przez czas nieokreślony lub zamknie je według własnego uznania.

Jak włączyć i udostępnić „Ustawienia nieaktywnego konta”

Jeśli warunkowe przekazanie Twoich danych zaufanemu przyjacielowi lub członkowi rodziny wydaje Ci się dobrym pomysłem, udaj się pod adres myaccount.google.com/inactive. Konfiguracja jest dość prosta, ale polecamy sprawdzić wszystko, gdy skończysz.

Zanim zaczniesz, przygotuj sobie:

  • Twój podstawowy adres e-mail Google
  • Dodatkowy adres e-mail do kopii zapasowej
  • Twój numer telefonu do ostrzeżeń SMS, że system IAS niedługo zacznie działać
  • Adres e-mail każdego, komu zamierzasz udostępnić dane po aktywacji IAS.

Możesz dodać do dziesięciu osób, które będą powiadamiane, gdy Twoje konto stanie się nieaktywne. Gdy dodasz nową osobę, zobaczysz to wyskakujące okienko, pozwalające określić zakres udostępnianych danych. Dzięki temu możesz udostępniać kontaktowi tyle usług Google, ile chcesz. Samo udostępnienie „konta Google” (w tym Gmaila) już da im dostęp do mnóstwa informacji, Chrome pokaże historię przeglądania sieci, Mapy przekażą im dane podróży i lokalizacji, YouTube pokaże im historię oglądania filmów itd.

Automatyczna odpowiedź z zaświatów

Pamiętaj, że musisz skonfigurować ten szczegółowy dostęp do konta dla każdej osoby dodanej do listy z osobna. Jeśli dodasz jakieś nowe usługi Google po zarejestrowaniu się w „Ustawieniach nieaktywnego konta”, nie zostaną one tutaj automatycznie udostępnione. Jeśli więc chcesz udostępnić Google Stadia lub Czat Google, ale zaczniesz z nich korzystać dopiero po przejściu przez ten proces, musisz zrobić to ponownie i ręcznie udostępnić te usługi. Osoba, której udostępniasz te dane, będzie musiała potwierdzić, że jest częścią IAS e-mailem lub SMS-em. Dane zostaną udostępnione jako plik do pobrania.

Możesz też skonfigurować funkcję automatycznej odpowiedzi w Gmailu, która poinformuje każdego, kto próbuje się z Tobą skontaktować, że Twoje konto nie jest obecnie dostępne. To, jak konkretny lub ogólny chcesz być w tej wiadomości, zależy od Ciebie. Możesz na przykład od razu sprecyzować, że odszedłeś z powodu karoshi bo omijałeś nasze oferty pracy i nie znalazłeś zawczasu fajnego pracodawcy.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej