Blog IT, Blog Marketing

StackOverflow zmieniło właściciela

StackOverflow zmieniło właściciela

Marcin Sarna , 09.06.2021 r.

Prosus wydał 1,8 miliarda dolarów i planuje integrację SO ze swoimi platformami.

StackOverflow sprzedano w momencie największego rozkwitu

Prosus, jeden z największych inwestorów technologicznych na świecie, ogłosił właśnie, że kupił StackOverflow za 1,8 mld dolarów. Dyrektor generalny StackOverflow, Prashanth Chandrasekar, określił to jako niezwykle ekscytujące wieści.

W swoim komunikacie prasowym Prosus, który ma siedzibę w Amsterdamie i jest własnością międzynarodowego koncernu Naspers z Republiki Południowej Afrykki, określa StackOverflow jako jedną z 50 najpopularniejszych stron internetowych na świecie i stwierdza, że SO stała się w ciągu ostatnich 13 lat:

globalną firmą i wysoce zaangażowaną społecznością programistów i technologów obsługującą obecnie ponad 100 milionów ludzi na całym świecie każdego miesiąca.

Dalej stwierdza się, że firma, która została założona w 2008 roku jako otwarta, oparta na społeczności witryna z pytaniami i odpowiedziami dla społeczności programistów, rozszerzyła się o StackOverflow for Teams:

wiodące rozwiązanie do zarządzania wiedzą i współpracy, któremu zaufały tysiące czołowych przedsiębiorstw na całym świecie.

StackOverflow for Teams głównym powodem zakupu?

Gdy trzy lata temu pojawiła się wersja beta StackOverflow for Teams, świat poznał nową usługę subskrypcyjną skierowaną do zespołów programistów w firmach, którzy chcą bezpiecznej, prywatnej przestrzeni do zadawania i odpowiadania na pytania. Taka wewnętrzna strefa, do której nie miałyby dostępu osoby z zewnątrz jak to ma miejsce w przypadku „normalnego” StackOverflow.

Programiści mają teraz dostęp do bezpłatnego SO for Teams dla maksymalnie 50 członków. Dla maksymalnie 250 członków zespołu dostępny jest plan podstawowy w cenie 6 dolarów za członka zespołu miesięcznie. Cena w przypadku nieograniczonej liczby członków zespołu i dodatkowych funkcji, w tym priorytetowej obsługi klienta, wynosi 12 dolarów za członka zespołu miesięcznie. Dostępny jest również poziom Enterprise z niestandardowymi cenami i elastycznymi opcjami hostingu.

W momencie wprowadzenia na rynek w 2017 roku usługa była znana jako StackOverflow Channels i od samego początku cel był oczywisty - zarabianie pieniędzy. Najwyraźniej udało się, skoro generowany obecnie dochód wystarczył aby przyciągnąć inwestora z 1,8 miliarda dolarów.

Dla Prosusa SO to kolejna platforma szkoleniowa

Prosus ma już udziały w Udemy i Codecademy, a także w Skillsoft, wydawcy oprogramowania szkoleniowego używanego przez firmy. Nowy nabywca SO zauważa, że StackOverflow powiększy jego portfolio „korporacyjnych firm edukacyjnych”. Oficjalny komunikat prasowy Prosusa stwierdza, że:

Prosus koncentruje się na przyszłości (tj. na uczeniu się w miejscu pracy) i będzie świadczył swoje usługi dla 90% firm z listy Fortune 100, wykorzystując do tego nie tylko StackOverflow ale też Skillsoft, Udemy i Codecademy.

Przyszłość StackOverflow

Larry Illg, dyrektor generalny EdTech w Prosusie, wyjaśnia bliżej plany firmy:

Coraz bardziej koncentrujemy się na przyszłości - nauce w miejscu pracy. Uczenie się zwykle zaczyna się od pytania, a platforma SO jest niezwykle ważna dla programistów, gdy mają pytania dotyczące ich pracy. Istnieje możliwość głębszego nawiązania kontaktu ze społecznością deweloperów za pośrednictwem naszych innych platform edukacyjnych, aby dalej zaspokajać ich potrzeby edukacyjne.

Jeśli chodzi o społeczność samych programistów, jest mało prawdopodobne, że analizowane przejęcie będzie szczególnie zauważalne w codziennym korzystaniu ze „zwykłego” StackOverflow. Aby się tego dowiedzieć, będziemy musieli po prostu poczekać. Zamknięcie transakcji nastąpi pod koniec III kwartału 2021 roku i dopiero wówczas można się spodziewać ewentualnych zmian na portalu wprowadzanych przez nowego właściciela.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej