Blog IT, Blog Marketing

Samodzielnie czy przez agencję? Jak szukać pracowników IT?

Samodzielnie czy przez agencję? Jak szukać pracowników IT?

TeamQuest 30.04.2021 r.

Specyfika branży IT sprawia, że znalezienie wykwalifikowanego pracownika to nie lada wyzwanie. Specjalistów jest bowiem zbyt mało, aby zaspokoić potrzeby rynku. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy prześcigają się w stosowaniu różnych sposobów ich pozyskania. Żeby ułatwić sobie zadanie, można skorzystać z usług profesjonalnej agencji rekrutacyjnej? Kiedy warto zdecydować się na ten krok, a kiedy lepiej szukać kandydatów na własną rękę? Jakie działania warto podjąć, by znaleźć dobrego pracownika?

Samodzielnie czy przez agencję rekrutacyjną? Które rozwiązanie jest lepsze?

Przedsiębiorcy szukający specjalistów IT mają twardy orzech do zgryzienia. Znalezienie idealnego pracownika jest bowiem coraz trudniejsze. Tymczasem znaczenie technologii informatycznych w biznesie stale rośnie. Ograniczona dostępność fachowców wymusza podejmowanie niestandardowych działań. Nie dziwi więc, że wielu przedsiębiorców decyduje się na współpracę z agencją rekrutacyjną. Kiedy jest to dobre rozwiązanie?

Wiele zależy od przyjętego horyzontu czasowego. Jeżeli na poszukiwania nowego pracownika masz sporo czasu – 3 miesiące i więcej, możesz działać na własną rękę. Dopiero gdy podjęte wysiłki nie przyniosą efektów, a zakładany termin zatrudnienia nowej osoby będzie się zbliżał nieubłaganie, skorzystaj z pomocy agencji rekrutacyjnej.

Wsparcie ekspertów ds. HR okaże się również nieocenione, w sytuacji gdy uruchamiasz projekt IT i „na już” potrzebujesz zespołu specjalistów o określonych kompetencjach. Pilne zapotrzebowanie na wielu pracowników wymaga bowiem specjalnych metod rekrutacji. W takiej sytuacji działanie na własną rękę mogłoby opóźnić start projektu lub doprowadzić do zatrudnienia nie do końca dopasowanych specjalistów. Profesjonalny podmiot, dysponujący rozległą bazą ekspertów IT, przedstawi szyte na miarę Twoich potrzeb kandydatury.

Oprócz horyzontu czasowego liczą się również Twoje preferencje. Jeśli nie możesz w pełni poświęcić się procesowi rekrutacji, masz za mało czasu i za dużo obowiązków, wówczas znalezienie odpowiednich kandydatów powierz agencji rekrutacyjnej. Zewnętrzny specjalista ds. HR zajmie się nie tylko przeprowadzeniem wstępnych rozmów kwalifikacyjnych, ale również papierologią.

Współpraca z agencją rekrutacyjną – o czym pamiętać, by zwiększyć efektywność

Oddanie procesu rekrutacyjnego w ręce profesjonalnej agencji wydaje się być pod wieloma względami dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców. Nie tylko pozwala dotrzeć z ofertą pracy do kandydatów o wyjątkowych kompetencjach, ale również oszczędza czas i koszty związane z rekrutacją. Żeby jednak współpraca z zewnętrznym podmiotem przyniosła oczekiwane rezultaty, należy zadbać o kilka szczegółów.

Przede wszystkim przy wyborze agencji rekrutacyjnej warto zwrócić uwagę na jej specjalizację. Podmioty, które obsługują wyłącznie rynek IT, świetnie znają jego realia. Wiedzą, czego oczekują kandydaci oraz jakie elementy ich odstraszają. W konsekwencji organizowane przez nich poszukiwania są efektywne.

Ważne jest również dokładne przekazanie agencji rekrutacyjnej oczekiwań biznesowych i osobowościowych względem przyszłego kandydata. Precyzyjne omówienie potrzeb to gwarancja sukcesu. Dzięki temu podmiot jest w stanie przedstawić kandydatury, które są dopasowane zarówno pod względem wymaganych kompetencji, jak i kultury organizacyjnej panującej w firmie.

React Native Developer 18000 - 20000 PLN

Praca zdalna
Aplikuj

B2B Sales Representative

Warszawa
Aplikuj

Key Account Manager

Warszawa
Aplikuj

Frontend Developer (React) 14400 - 21500 PLN

Praca zdalna
Aplikuj

SQL Database Developer

Warszawa
Aplikuj

Poszukiwania pracowników na własną rękę?

Tradycyjne narzędzia rekrutacyjne, takie jak publikowanie oferty na portalach rekrutacyjnych, mogą się okazać niewystarczające w przypadku poszukiwań specjalistów IT. Żeby znaleźć eksperta na własną rękę, należy użyć różnych kanałów komunikacji. Wykorzystanie mediów społecznościowych, takich jak LinkedIn, Goldenline czy też Facebook, nie jest już tylko trendem, a standardem.

Coraz częściej wykorzystywaną niestandardową metodą jest scouting. Polega on na poszukiwaniu specjalistów IT w miejscach, gdzie można ich często spotkać, np. na targach pracy. Egzamin zdaje również grywalizacja. Wykorzystanie mechanizmów gry zachęca bowiem kandydatów do aplikowania na stanowisko.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej