Blog IT, Blog Marketing

Elastyczność

Elastyczność

Marcin Sarna , 28.05.2021 r.

Przykry wymóg czasów czy klucz do zadowolenia z pracy?

Wymagania stale się zmieniają

Sposób, w jaki pracujemy, dla wielu z nas uległ zmianie – by nie rzec rewolucji - w ciągu ostatniego roku. Nie wszyscy informatycy pracowali do tej pory wyłącznie zdalnie a smak pracy zdalnej z powodu pandemii po raz pierwszy poznało wiele osób, także z innych zawodów. Nawet gdy zaczynamy wychodzić z ograniczeń w takiej czy innej formie, praca zdalna pozostanie z nami. To, w jaki sposób firmy i osoby fizyczne dostosowują się obecnie do tej zmiany, wpłynie na nasze przyszłe życie zawodowe.

Czy nie jesteśmy właśnie świadkami spełniania postulowanego od lat przez pracowników uelastycznienia w sposobie świadczenia pracy i w zakresie miejsca w jakim ta praca jest wykonywana? To właśnie te zmieniające się wymagania środowiska pracy będą definiować informatyczny świat w najbliższym czasie.

Transformacja fizycznej przestrzeni biurowej

Aż do pandemii większość naszego życia zawodowego toczyła się w biurze lub przynajmniej wokół niego; była to niezaprzeczalnie przestrzeń do nawiązywania kontaktów i ułatwiania osobistej współpracy. Ale chociaż wielu z nas tęskni za fizycznym przebywaniem ze swoimi współpracownikami, praca w domu dała wszystkim szansę spędzenia więcej czasu z rodziną i swobodę kierowania własnym życiem. Okazuje się, że raczej niewielu tęskni za walką o rezerwację sal konferencyjnych i zapachem ryby z mikrofalówki. Badania wykazują, że większość (nawet 90% w niektórych sondażach) pracowników twierdzi, że po pandemii chciałoby kontynuować pracę w domu w jakimś wymiarze.

Kiedy to wszystko się skończy wiele biur nadal będzie przestrzenią do współpracy i łączności ale raczej wyłącznie w sposób, którego nie można osiągnąć w domu - a ważnym aspektem będzie ich fizyczny projekt.

Przewiduje się, że biura nie będą już tylko zbiorem biurek i indywidualnych miejsc do pracy do wykonywania codziennych czynności. Zamiast tego będą to podłogi zbudowane z wydzielonych centrów do budowania zespołu - oraz pokoje pokryte białymi tablicami z markerami. W rezultacie nasz czas spędzony w tych przestrzeniach stanie się bardziej celowy, na przykład spotkania z kolegami w celu przeprowadzenia burzy mózgów. I to właśnie ta zmiana sposobu myślenia ma pozwolić na większą elastyczność w pracy ludzi, zarówno zespołowej jak i indywidualnej.

Nieliniowe dni robocze

Jedną z kluczowych zalet pracy zdalnej jest możliwość dostosowania godzin pracy do własnej sytuacji. Pracownicy przejmują znacznie większą kontrolę nad własnym czasem, jednocześnie spełniając swoje cele zawodowe i ciesząc się większą elastycznością - co w niczym nie przypomina liniowego, ośmiogodzinnego dnia pracy.

Przykładem tego podejścia jest wprowadzenie tzw. podstawowych godzin współpracy. Oznacza to, że każdy pracownik ma czterogodzinne okno w ciągu dnia na synchroniczną współpracę (czyli spotkania). Nie oznacza to więc, że dni robocze skracają się do czterech godzin - zamiast tego firma ma pomagać pracownikom w wyznaczaniu granic między współpracą synchroniczną a pracą asynchroniczną (pracą indywidualną do wykonania poza spotkaniami). Oczywiście ten podział godzinowy jak i wspomniane wcześniej tablice z markerami to pomysły, które mogą różnie sprawdzić się u poszczególnych pracodawców i w odniesieniu do konkretnych stanowisk pracy.

W każdym razie dając pracownikom elastyczność i autonomię w przejęciu kontroli nad swoim dniem, firmy zadbają o ich zdrowie psychiczne.

Przyszłość pracy

Nikt nie może z całym przekonaniem powiedzieć, co przyniesie przyszłość dla świata pracy, ale jedno jest jasne: praca zdalna jest już z nami na stałe – wraz z elastycznością jaką z sobą niesie. Konieczne jest, aby firmy zadbały o dobre samopoczucie swoich pracowników i wyposażyły ich w narzędzia do wydajnej współpracy na odległość. A te narzędzia też będą podlegały szybkiej ewolucji.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej