Blog IT, Blog Marketing

Dobre praktyki w pracy zdalnej dewelopera

Dobre praktyki w pracy zdalnej dewelopera

Marcin Sarna , 18.05.2021 r.

Rutyna, obowiązki i cele. Żeby było więcej czasu na życie po pracy.

Produktywność to nie tylko efektywność

Na pierwszy rzut oka, gdy myślimy o produktywności programistów, możemy pomyśleć o efektywności w zarządzaniu czasem, komunikacji i wykonywaniu zadań. Ale realizacja tasków czy wypełnienie schedulera niekoniecznie oznacza produktywność. Tworzenie formalnej strategii pracy było dobre w ubiegłym stuleciu. Produktywność to nie tylko jakość, którą można łatwo zmierzyć, kontrolować lub ulepszać ale jest tu także element ludzki - szczęście dewelopera.

Ale na co zwracać uwagę żeby optymalizować własną produktywność, koncentrując się przy tym na swoim dobrym samopoczuciu?

Pracuj nad rzeczami, na których Ci zależy

Szczęśliwsi pracownicy są bardziej produktywni. Powinieneś cieszyć się programowaniem lub uczestnictwem w danej społeczności na tyle, aby zagwarantować, że nie będzie to najgorsza część twojego życie codziennego. Jeśli nie jesteś pewien, czy pełnisz odpowiednią rolę, podziel dzień na małe wydarzenia lub zadania i sprawdź w pamięci ile z nich Ci się podobało. Jeśli odkryjesz, że wolisz pracować na otwartym kodzie źródłowym i pisać dokumentację niż odpowiadać na pytania współpracowników albo obrabiać specyfikację to będziesz wiedział o co pytać na następnej rozmowie kwalifikacyjnej.

Zdefiniuj cele dla siebie

Zwłaszcza gdy pracujesz w 100% zdalnie musisz wziąć rozwój osobisty i zawodowy w swoje ręce. Oznacza to myślenie o celach, które chcesz osiągnąć w perspektywie krótko- i długoterminowej. Cele krótkoterminowe mogą odnosić się do tygodnia lub miesiąca. Możesz chcieć rozwiązać określone wyzwanie, dodać funkcję do swojego oprogramowania lub zrealizować wreszcie swój a nie czyjś pomysł. Osiągnięcie tych celów jest ważne dla Twojej produktywności i poczucia własnej wartości.

Zdefiniuj produktywność na swoje potrzeby

Gdybyśmy po prostu produkowali jakiś rodzaj towaru moglibyśmy łatwo zmierzyć i zdefiniować produktywność po ilości złożonych szafek czy wadze zebranej pszenicy. Jednak w kontekście naszej zróżnicowanej roli, która obejmuje nie tylko pisanie kodu, ale także interakcję z ludźmi i pomysłami, ta prosta miara produktywności nie działa. Do tego istnieje ogromna rozbieżność w pracy samych deweloperów.

Produktywny dzień to w każdym razie taki, w którym kończysz i czujesz satysfakcję, że Twoja praca miała sens (kiedy on ostatnio był?). Wynika z tego, że możemy być w stanie samodzielnie zdefiniować produktywność, oceniając nasze codzienne zadania i decydując, czy przyczyniają się one do tego poczucia satysfakcji. Możesz utworzyć (choćby w pamięci) listę takich zadań i dodawać do niej elementy, gdy wydaje się, że coś jest zrobione lub osiągnięte. Ta lista może być niezwykle przydatna w uzyskaniu lepszego zrozumienia siebie i tego, co sprawia, że jesteś szczęśliwy a przez to produktywny.

Ustal swoją rutynę i ustabilizuj środowisko pracy

Nawet drobne szczegóły dotyczące twojego miejsca pracy lub brak przyjętej rutyny mogą znacznie zepsuć wydajność. Generalnie zwróć uwagę na oświetlenie, poziom hałasu i komfort miejsca pracy. Jeśli coś cię rozprasza, możesz rozważyć zmianę otoczenia. Im częściej jesteś w stanie powtórzyć zachowanie w określonym środowisku, tym większe jest prawdopodobieństwo, że stanie się ono łatwiejsze następnym razem. Na przykład, jeśli zazwyczaj pracujesz sam i nie lubisz tego, możesz rozważyć wypróbowanie środowiska z bardziej regularnymi interakcjami z inną osobą, np. wynajęcie miejsca do pracy we wspólnym biurze. Jeśli nie czujesz się produktywny zmień godzinę obiadu, wprowadź ćwiczenia fizyczne albo stawiaj kubek z drugiej strony laptopa. Najważniejszym aspektem rutyny jest wyraźne oddzielenie czasu, kiedy pracujesz, od czasu, kiedy nie. Jest to szczególnie trudne w przypadku pracy zdalnej. Zdrowa rutyna jest wtedy gdy działa ona tak dobrze, że jej już nie zauważasz.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej