Blog IT, Blog Marketing

Dwa rodzaje stresu

Dwa rodzaje stresu

Marcin Sarna , 21.05.2021 r.

Ciągła praca „pod napięciem” zmienia naszą osobowość.

Jeśli martwisz się, że złe miejsce pracy czyni cię gorszą osobą, możesz mieć rację

Naukowcy z Uniwersytetu w Illinois niedawno przedstawili badanie jak chroniczny stres w miejscu pracy może zasadniczo zmienić osobowości ludzi - i jak można się spodziewać, wcale nie na lepsze.

Zdaniem naukowców poprzednie badania zachowań w miejscu pracy w dużej mierze opierały się na założeniu, że osobowości są stałe. Coś jak „zatrudnij kogoś miłego to i miejsce pracy będzie milsze”. Jednak w nowym artykule opublikowanym w Journal of Management Jarvis Smallfield i Donald H. Kluemper stwierdzają, że stres w miejscu pracy może w rzeczywistości zmienić osobowość ludzi zarówno w perspektywie krótko, jak i długoterminowej. Wpływ ten jest badany w odniesieniu do tzw. Wielkiej Piątki osobowości czyli następujących cech: sumienności, ugodowości, neurotyzmu, otwartości i ekstrawersji.

Wśród nich najbardziej zauważalnym, podatnym na zmiany, jest neurotyzm, chociaż inne cechy mogą się również zmienić. Neurotyzm jest związany z takimi kwestiami, jak wypalenie zawodowe i depresja kliniczna.

Niebezpieczna spirala

Czyli zasadniczo, jeśli jesteś zestresowany, możesz stać się bardziej neurotyczny, co czyni Cię bardziej wrażliwym na stres, co czyni Cię jeszcze bardziej neurotycznym. To kończy się nienawiścią do swojej pracy.

Bez interwencji ta spirala może osiągnąć poziom dysfunkcji podobny do klinicznej depresji. Opierając się na naszym przeglądzie istniejącej literatury, uważamy, że zmiana osobowości może nastąpić nawet w ciągu zaledwie czterech tygodni.

To krócej niż przeciętny okres próbny.

Stres dobry i zły

Na szczęście nie wszystkie czynniki stresogenne w miejscu pracy mają aż tak szkodliwy wpływ. Smallfield zauważa, że: Wyzwanie ma miejsce wtedy, gdy wierzysz, że możesz pokonać stres, a pokonanie tego stresu da ci coś, czego pragniesz. Podano tu przykład deadline’u, którego dochowania pomoże ci zdobyć awans.

To właśnie nie tyle sam stres co jego stałość powodują, że ludzie wpadają w lej krasowy nerwicy. Jeśli jesteś konsekwentnie, stale zestresowany, bez szansy na choćby okresową ulgę czy jakąś nagrodę, będzie to miało swoje negatywne skutki.

Kiedy ta sytuacja utrzymuje się przez długi czas, może to wpłynąć na twoje systemy neurologiczne, ostatecznie zmieniając ich funkcjonowanie i powodując, że jesteś naturalnie mniej stabilny emocjonalnie.

Stres może Cię zmienić

Zdaniem naukowców możliwość zmiany osobowości przez stres jest szczególnie istotna podczas pandemii. Przewlekły stres w miejscu pracy może mieć nawet szerszy i trwalszy wpływ, niż mogłoby się do tej pory wydawać. Zgodnie z badaniami epigenetycznymi - badaniami, w jaki sposób środowisko może wpływać na ekspresję genów - stres może zmienić sposób ekspresji naszego DNA. W związku z tym zmiany w naszym zachowaniu mogą potencjalnie zostać przekazane późniejszym pokoleniom, tworząc skrajnie niekorzystny efekt domina.

Co robić, jak żyć?

Oczywiście duża część odpowiedzialności za zwalczanie szkodliwego wpływu stresu w miejscu pracy spada na szefostwo. Smallfield zauważył, że firmy powinny zapewnić nam narzędzia, których potrzebujemy, aby odnieść sukces, a następnie upewnić się, że te sukcesy dostrzegają i doceniają.

Możesz również chronić sam siebie, postrzegając problemy jako przeszkody do pokonania. I – uwaga – nie zawsze musi to być realistyczna ocena sytuacji.

Potrzebujemy wyzwań, aby się rozwijać. Problem pojawia się, gdy stres przestaje być zdrowym wyzwaniem i staje się przytłaczający, pozostając poza naszą kontrolą.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej