Połowa świata, 12% Polaków i 7% Amerykanów.
Wykluczenie cyfrowe w dobie pandemii
Niema połowa wszystkich ludzi na Ziemi nie ma dostępu do Internetu – z przyczyn technicznych, ekonomicznych lub po prostu „bo nie chce”. Raport UNESCO wskazuje, że dostęp do Sieci ma:
- 55% gospodarstw domowych w skali globu,
- 87% gospodarstw domowych w krajach rozwiniętych,
- 47% gospodarstw domowych w krajach rozwijających się,
- 19% gospodarstw domowych w krajach najmniej rozwiniętych.
Koszty
The Alliance for Affordable Internet (A4AI) (Sojusz na Rzecz Dostępnego Internetu) przyjmuje, że można mówić o dostępie do Internetu gdy koszt 1GB nie przekracza 2% średniej, miesięcznej pensji w danym kraju. W takim przypadku Afryka subsaharyjska jest obszarem absolutnie pozbawionym Internetu, skoro koszt godziny dostępu do sieci to równowartość 40% przeciętnej płacy w tym regionie, w którym 85% populacji ma do dyspozycji mniej niż 5,5 dolara amerykańskiego dziennie.
Wiele krajów oferuje systemy pomocowe ale to wymaga identyfikacji kto potrzebuje pomocy – a do tego jest potrzeba tożsamość cyfrowa. Na przykład Indie dopiero wdrażają takie cyfrowe ID pod nazwą Aadhaar. To nie jest zresztą tylko domena „trzeciego świata” – w Niemczech od 2013 roku istnieje program Starsi Eksperci Cyfrowi, we Francji program włączenia cyfrowego jest realizowany dla blisko 7 mln ludzi a w Wielkiej Brytanii do 2033 roku 15 mln gospodarstw domowych ma być podpiętych do szerokopasmowego Internetu.
Pytanie, czy przed Internetem nie należy najpierw zadbać o dostępność usług finansowych skoro 1,7 mld ludzi na Ziemi nie jest klientem żadnej instytucji finansowej a zakupy w sklepach internetowych to obecnie jedna z głównych aktywności internautów.
Stany Zjednoczone
W tym kraju 7% Amerykanów nie używa Internetu a jednocześnie raport Senackiej Komisji Handlu, Nauki i Transportu z grudnia 2019 roku ponad 98% obywateli tego kraju ma dostęp do szerokopasmowego, szybkiego Internetu. Tam problemem są gigantyczne różnice w dostępie do sieci. W miastach nie ma z tym po prostu żadnego problemu. Natomiast na amerykańskiej prowincji „szerokopasmówka” jest oferowana tylko 73,2% mieszkańców. To oznacza niemożność korzystania z medycyny zdalnej, zdalnego zarobkowania czy chociażby sprawniejszego prowadzenia własnego, drobnego biznesu.
Europa
Według danych za 2019 rok 85% dorosłych Europejczyków miało dostęp do Internetu. Z tego:
- 71% dokonywało zakupów online,
- 61% korzystało z bankowości internetowej.
Co ciekawe, 9,5% obywateli Unii Europejskiej nigdy do tej pory nie korzystało z Sieci. W usługach publicznych niezmiennie liderem jest Estonia (85% obywateli korzysta z usług e-państwa).
Sprawdź oferty pracy na TeamQuest
Polska
W naszym kraju około 5 milionów rodaków nie korzysta w ogóle z Internetu i plasuje nas to w siedmiu najgorszych pod tym względem krajów Europy (obok Portugalii, Grecji, Rumunii, Chorwacji, Bułgarii i Włoch). Problemem jest koszt dostępu do Internetu i jego dostępność (co bez wątpienia jest ze sobą powiązane) a planowane poszerzenie zakresu urządzeń, od zakupu których konieczne jest uiszczenie opłaty reprograficznej, raczej nie odmieni tego trendu.
Dodajmy, że te „około 5 milionów Polaków” to [i]de facto[i/] dwie znamienne liczby:
- ok. 4,51 mln osób nie ma dostępu do Internetu,
- ok. 4,78 mln osób nigdy wcześniej nie posługiwało się komputerem.
Ta grupa w ok. 80% składa się z osób starszych, bezrobotnych i niepełnosprawnych.