I nie zwariować oraz nie zmarnować swojego czasu.
Najtrudniejszy jest wybór, załóż drugie konto!
YouTube jest dziś doskonałym miejscem do nauki, ponieważ jego środowisko zachęca wszystkich do udostępniania większej ilości informacji. Można zacząć uwierzyć, że wszystko, czego szukamy, zostało już nagrane na YouTube przez kogoś z zewnątrz. Na początku co robimy? Korzystamy ze swojego prywatnego konta YouTube, używanego do oglądania wszystkiego w wolnym czasie.
Spróbuj utworzyć nowe konto YouTube. Będzie ono stworzone tylko dla aktywności związanych z kodowaniem. Szybko zauważysz pewne zmiany. Gdybyś nadal oglądał rzeczy związane z programowaniem na swoim „standardowym” koncie to szybko zauważyłbyś, że będzie tam misz-masz wszystkich Twoich zainteresowań. Nowe konto to tymczasem zupełnie inny świat, pełen nowych rekomendacji dotyczących filmów, o których nigdy inaczej byś się nie dowiedział. Przede wszystkim rekomendacje podsuwane Ci przez YouTube będą zdecydowanie bardziej trafne.
Livecoding
Załóżmy, że chcesz zacząć się uczyć Fluttera. Po kilku wyszukiwaniach filmów zaczniesz już dostawać rekomendacje podobnych tematycznie produkcji. Wśród nich znajdziesz z pewnością najbardziej popularne filmy z kodowaniem na żywo. Owszem, filmiki jak szczegółowo zakodować aplikację w 30 minut są pewnym… skrótem myślowym ale powiedzmy sobie szczerze – od czegoś trzeba zacząć. A jest to swoisty rodzaj programowania w parach, którego potrzebują wszyscy początkujący. A skąd taki początkujący ma znaleźć parę ucząc się samodzielnie w domu?
Prawdziwe życie inżynierów oprogramowania
Klikasz zaproponowany Ci „dzień z życia inżyniera oprogramowania Google”. Potem otrzymasz linki do kolejnych filmów z życia deweloperów. Wiadomo, trzeba odrzucić specyfikę danej firmy czy nawet kraju. Ale takie produkcje pomogą Ci dowiedzieć się, czy naprawdę chcesz takiego życia i co naprawdę da Ci praca programisty.
Darmowe kursy, wywiady, sława… wróć :)
YouTube jest pełen list odtwarzania z kursami programistycznymi o różnej jakości – w tym jednak znajdziemy także naprawdę wartościowe filmy, na których można się nauczyć prawie wszystkiego. A system rekomendacji tylko zachęca do rozpoczęcia nauki. Znajdziesz na przykład HackerOne a potem dostaniesz wiele poleceń kolejnych ciekawych jego filmów.
Mogą Cię zainteresować także podcasty zarówno z popularnymi jak i zupełnie nieznanymi programistami, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami życiowymi. Takie filmy nie obciążają specjalnie Twojej uwagi a „wchodzą” do głowy – można słuchać ich podczas robienia czegoś innego.
Sprawdź oferty pracy na TeamQuest
Wyzwania związane z kodowaniem
Czy kiedykolwiek podjąłeś jakieś wyzwanie programistyczne, chociażby na Hyperskillu, a następnie pomyślałeś: Jak mogą kodować lub myśleć tak szybko?. Nawet na tego rodzaju pytania można znaleźć odpowiedź na YouTube. Zainteresuj się Facebook Hacker Cup, Google Kickstart czy podobnymi im konkursami.
YouTube to nie tylko niezrozumiale gadający Hindusi instalujący router
To oczywiście nie wyczerpuje wszystkich możliwości takich jak wiadomości, trendy, tipsy, porady na konfigurację IDE itd. Pamiętaj aby klikać opcję „Nie interesuje mnie” aby nie tylko usunąć konkretny film ale też aby w system rekomendacji był bardziej dostosowany do Ciebie na przyszłość.
Z czasem może ustawisz to swoje nowe konto YouTube nawet jako konto domyślne? A póki co może zainteresuje Cię nasz artykuł o tym jak jak użyć social mediów do zdobycia pierwszej pracy w IT.