Blog IT, Blog Marketing

Beaker Browser

Beaker Browser

Marcin Sarna , 14.01.2021 r.

Eksperymentalna przeglądarka WWW peer to peer.

Co w tym innego?

Na stronie projektu (beakerbrowser.com) możesz pobrać ciekawą przeglądarkę. Beaker jest zbudowany na bazie silnika Chromium i powinien działać dokładnie tak, jak każda inna przeglądarka internetowa. Czemu więc powinieneś zwrócić na nią uwagę? Beaker może hostować strony internetowe.

Witryna internetowa jest tradycyjnie obsługiwana przez serwery, które są wyspecjalizowanymi komputerami w chmurze. Serwery wymagają spełnienia różnych wymogów do działania. A co by było, gdyby ktoś mógł hostować witrynę internetową ze swojego laptopa? Twórcy Beakera nazywają takie strony witrynami samoobsługowymi „Hyperdrives”:

„Hyper”, ponieważ są w pewnym sensie magiczne i „Drives”, ponieważ są zbiorami plików.

Możesz utworzyć takiego Hyperdrive z pomocą Beaker, dodać kod HTML swojej witryny, a następnie udostępnić łącze Hyperdrive każdemu innemu użytkownikowi Beaker. Ich komputer połączy się bezpośrednio z Twoim, tak jakbyś uruchomił serwer w chmurze.

Plusy

Beaker sprawia, że tworzenie strony internetowej jest całkiem łatwe. Mamy wbudowany edytor, narzędzia do synchronizowania folderów z naszą witryną i kilka całkiem fajnych interfejsów API do odczytywania i zapisywania plików w witrynie.

Jeśli na przykład ktoś jest nauczycielem w cyfrowej klasie, zwłaszcza jeśli uczy tworzenia stron internetowych, Beaker może się okazać całkiem przydatny. Uczniowie nie muszą uczyć się od razu Gita, wiersza poleceń ani żadnego innego elementu administracji serwerem. Mogą pobrać Beaker i od razu zacząć budować strony internetowe. Dla bardzo początkujących frontend deweloperów też jak znalazł. Wszystko, co musisz zrobić, to załadować stronę do Beaker i udostępnić link hyper:// w swoim biurze. Jeśli ktoś chce coś zmienić, może sforkować witrynę i udostępnić swoją wersję.

Sprawdź oferty pracy na TeamQuest

Beaker eliminuje ciężką pracę związaną z hostingiem witryn.

Co umożliwia przeglądarka „peer to peer”?

Technologia, którą zastosowano w Beaker, nosi nazwę „sieci peer to peer”. P2P istnieje od dziesięcioleci a dzięki Beaker możemy wskazać nowy sposób na wykorzystanie możliwości oferowanych przez te zdecentralizowane sieci.

Główną zaletą P2P jest łatwość obsługi hostingu. Zasadniczo każde urządzenie może rozpocząć hosting witryny P2P w dowolnym momencie. Kolejną korzyścią jest sposób, w jaki P2P umożliwia prywatne udostępnianie. Gdy utworzysz Hyperdrive i udostępnisz łącze, tylko osoby mające łącze będą mogły wyświetlać witrynę. Jeśli pracujesz nad rzeczami, których wolałbyś nie udostępniać w chmurze - takimi jak własność intelektualna Twojej firmy lub rodzinne albumy ze zdjęciami – taki własny P2P może być dobrym wyborem.

O co chodzi w tej całej „zdecentralizowanej sieci”?

Zasadniczo „zdecentralizowana sieć” lub „dweb” to przejaw cyfrowego życia, które nie jest całkowicie kontrolowane przez korporację. Decentralizatorzy chcą żyć niezależnie i martwią się, co się stanie, gdy potentaci tacy jak Facebook lub Google będą już kontrolować absolutnie wszystko w Internecie.

Zdaniem twórców Beakera sieci peer-to-peer powinny obsługiwać jak najwięcej naszego cyfrowego życia, ponieważ peer-to-peer oznacza, że nie ma pośredników zarządzających siecią. Nie mają oni nic do oprogramowania scentralizowanego dopóki nie jest jedyną opcją, jaką można stosować.

Beaker oferuje wersję dla MacOS, Windows i Linuksa.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej