Blog IT, Blog Marketing

Nagrywanie ekranu na Linuksie

Nagrywanie ekranu na Linuksie

Marcin Sarna , 03.01.2021 r.

Czyli w jaki sposób nagrać filmik z desktopu gdy ma się na przykład Ubuntu.

Nagrywanie

Jeśli kiedykolwiek będziesz musiał nagrać swój ekran w systemie Linux (nie tylko w ramach pracy w IT), zaczniesz gorączkowe poszukiwania odpowiedniego narzędzia. Nieważne czy robisz tutorial na YouTube czy też tylko chcesz udokumentować buga koledze programiście - istnieje wiele programów, których możesz użyć do wykonania tego zadania. W tym przewodniku pokażemy kilka sensownych rejestratorów ekranu dla Ubuntu.

Kazam

Kazam cechuje łatwość obsługi i prosty interfejs. Nie znajdziesz wielu funkcji ani opcji ukrytych w jakimś podrzędnym menu, a dla większości użytkowników jest to bardzo w porządku. Mniej konfiguracji oznacza, że możesz nagrać pierwsze wideo z ekranu znacznie szybciej. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników i tych, którzy chcą nagrywać wiele screencastów, może się okazać, że takie podejście Kazam nie jest najlepsze i brakuje wielu istotnych ustawień konfiguracyjnych. Mimo to jest to świetna opcja, gdy potrzebujesz tylko narzędzia, które dobrze wykonuje swoją pracę. Do podstawowych zastosowań pasuje jak ulał. Możesz zainstalować Kazam na Ubuntu, otwierając terminal i wykonując następujące polecenie: $ sudo apt install kazam.

SimpleScreenRecorder

SimpleScreenRecorder zasługuje na swoją nazwę, prezentując wszystkie opcje w jednym menu. Możesz zapisać wiele „profili” z różnymi ustawieniami, co czyni go odpowiednim wyborem dla kogoś, kto wykonuje wiele nagrań ekranu z różnymi ustawieniami. Aplikacja zapewnia podgląd na żywo podczas nagrywania wideo i oferuje statystyki plików. Obsługuje również nagrywanie dźwięku z mikrofonu lub innej aplikacji i pozwala wybrać jeden z kilku różnych formatów wideo podczas eksportowania końcowego wyniku. Instalacja: $ sudo apt install simplescreenrecorder.

Sprawdź oferty pracy na TeamQuest

Open Broadcaster Software Studio

OBS Studio jest przeznaczone dla poważnych scenarzystów - tych, którzy planują co tydzień publikować filmy na YouTube i potrzebują do tego profesjonalnego narzędzia. Może nagrywać ekran, ale także przesyłać strumieniowo. Jest pełen wielu rozmaitych ustawień, które można modyfikować i dostosowywać do dowolnego rodzaju wideo, które chcesz nagrać. Jedyną wadą OBS Studio jest to, że może po prostu onieśmielać nowicjuszy. Jeśli szukasz prostej aplikacji do nagrywania kilku screencastów, oprogramowanie, które pokazaliśmy powyżej, prawdopodobnie będzie dla Ciebie lepsze. Instalacja na Ubuntu nie może być prostsza: $ sudo apt install obs-studio.

recordMyDesktop

Wolisz linię poleceń? Tylko z tego powodu, że nagrywasz ekran, nie musisz od razu korzystać z klikalnego interfejsu. recordMyDesktop to rejestrator ekranu uruchamiany z wiersza poleceń. To sprawia, że jest niesamowicie lekki, ale oznacza również, że będziesz musiał trochę poczytać jego manual aby zrozumieć wszystkie oferowane przezeń opcje. Nawet bez zbyt głębokiego wejścia w temat łatwo jest zainicjować nagrywanie wideo za pomocą recordMyDesktop za pomocą jakże zaskakującego polecenia $ recordmydesktop. Ale wpierw go zainstaluj: $ sudo apt install recordmydesktop.

VokoscreenNG

VokoscreenNG, mimo że wymieniony na końcu, jest gdzieś pośrodku naszego zestawienia. Oderuje zaawansowane funkcje ale nie jakąś ich przytłaczającą ilość. Jego interfejs jest dopracowany i łatwy w użyciu, co czyni go najlepszym wyborem dla kogoś, kto regularnie nagrywa filmiki z pulpitu. Możesz zainstalować VokoscreenNG na Ubuntu, otwierając terminal i wykonując następujące polecenie: $ sudo apt install vokoscreen-ng.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej