Blog IT, Blog Marketing

Nowy system od Google

Nowy system od Google

Marcin Sarna , 10.12.2020 r.

Fuchsia OS wypuszczona na wolność – jako open source.

5 lat historii

Od pięciu lat Google opracowuje nowy system operacyjny, Fuchsia, od samych podstaw. Od teraz OS Fuchsia jest rozwijany w bardziej otwarty sposób.

Prawie tak długo, jak była w fazie rozwoju, Fuchsia była oprogramowaniem typu open source, co oznacza, że każdy może przeglądać i pobierać kod źródłowy niezbędny do samodzielnego zbudowania systemu operacyjnego. W zeszłym roku Google po cichu uruchomiło oficjalną witrynę Fuchsia.dev projektu, ucząc programistów, jak najlepiej pracować na Fuchsia i, w znacznie mniejszym stopniu, jak tworzyć aplikacje Fuchsia. Jednak przez ostatnie cztery lata Fuchsia była czymś w rodzaju projektu skunkworks, a Google zaskakująco mało (czyt.: wcale) wypowiadało się na temat celu jaki przyświecał temu projektowi.

To się zmienia ponieważ firma na blogu Google Open Source wystosowała dla programistów zaproszenie do udziału w projekcie. W rzeczywistości jest to też tak naprawdę pierwsza formalna informacja o istnieniu systemu operacyjnego Fuchsia i o tym, jak Google planuje go używać.

Priorytety: bezpieczeństwo, aktualizacje i wydajność

Jak możemy dowiedzieć się od Google:

Fuchsia to długoterminowy projekt mający na celu stworzenie systemu operacyjnego typu open source ogólnego przeznaczenia, a dziś rozszerzamy model open source Fuchsia i otwieramy się na współpracę z chętnymi deweloperami.

Fuchsia została zaprojektowana w celu nadania priorytetu bezpieczeństwu, możliwości aktualizacji i wydajności i jest obecnie aktywnie rozwijana przez zespół Fuchsia. Od czterech lat rozwijamy Fuchsię w naszym otwartym repozytorium git. Możesz przeglądać historię repozytorium pod adresem https://fuchsia.googlesource.com, aby zobaczyć, jak Fuchsia ewoluowała w czasie. Kładziemy fundament od samego jądra, aby ułatwić tworzenie trwałych i bezpiecznych produktów.

Dla deweloperów

Aby wspierać programistów i sprawić, by proces rozwoju Fuchsia był teraz mniej tajemniczy a bardziej publiczny, Google udostępniło także publicznie narzędzie Fuchsia do śledzenia błędów. Podobnie jak w przypadku Android i Chromium, Fuchsia ma teraz nawet publiczne listy mailingowe dla tych, którzy chcą być świadomi większych zmian w projekcie. Jeśli chcesz wnieść kod, istnieje również formalna procedura, aby zostać członkiem projektu Fuchsia.

Co ważniejsze zarówno dla zainteresowanych programistów, jak i ogółu potencjalnych przyszłych użytkowników tego systemu, Google ma już publiczny plan rozwoju Fuchsii. Widzimy na nim projekty, które aktywnie realizuje zespół Fuchsia, jak np. przebudowa systemu „komponentów”.

Sprawdź oferty pracy na TeamQuest

Wreszcie, aby pomóc programistom w rozpoczęciu pracy z Fuchsia OS bez konieczności używania sprzętu kompatybilnego z Fuchsia, takiego jak oryginalny Google Pixelbook, Google opublikował szczegółowy przewodnik dotyczący korzystania z oficjalnego emulatora Fuchsia na komputerze Mac lub Linux.

Czy się w to pakować?

Jedną z obaw, które programiści mogą mieć, współpracując na rzecz Fuchsia, jest to, że w przeszłości pracownicy Google określali Fuchsię jako „eksperyment” w zakresie nowych technologii dla systemów operacyjnych. Niejako w opozycji do tego poglądu, witryna Fuchsia.dev została zaktualizowana na początku tego roku i można się z niej dowiedzieć, że Fuchsia ma stać się pełnym systemem operacyjnym używanym w prawdziwych produktach. Jak to ujmuje Google:

Celem Fuchsia jest zasilanie urządzeń i produktów wykorzystywanych w krytycznych zastosowaniach biznesowych. Jako taka, Fuchsia nie jest polem zabaw dla eksperymentalnych koncepcji systemu operacyjnego. Zamiast tego mapa drogowa platformy jest oparta na praktycznych przypadkach użycia wynikających z potrzeb partnerów i produktów.

Oczywiście TeamQuest od dawna trzyma rękę na pulsie tego tematu.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej