Ostatnie w tym roku
Poza tym, że jest ostatnim wydaniem jądra w 2020 roku, Linux 5.10 to wydanie znaczące ponieważ służy również jako wydanie długoterminowego wsparcia (Long Term Support, LTS). Po zamknięciu przyjmowania nowych opcji do jądra 5.10 co nastąpiło w październiku, portale rozpisywały się o mających się niebawem pojawić nowościach. Jak zawsze jednak zmiany te są niezwykle liczne i warto z nich wyłuskać te najbardziej interesujące. Jest to tym bardziej trudne, że wersja 5.10 to jedno z największych wydań jądra w ostatnim czasie.
Nowości
Wśród zmian należy wskazać przede wszystkim:
- Kontynuacja prac związanych z wprowadzaniem nadchodzącego sprzętu Intel - Rocket Lake i Alder Lake.
- Monitorowanie temperatury AMD Zen 3 działa teraz w systemie Linux ze sterownikiem k10temp. Jest też kilka innych dodatków do Zen 3, ale nic, co jest krytyczne niezbędne dla jego działania. Seria Ryzen 5000 świetnie działa również na Linuksie 5.8 ~ 5.9 z wszystkimi podstawowymi funkcjami.
- Co do obsługi grafiki Intela jest więcej poprawek do grafiki Gen12 / Xe, opcje specyficzne dla użycia Rocket Lake i inne mniej istotne zmiany. Istnieje również szereg zmian z tym powiązanych, takich jak obsługa wyjścia audio HDMI, które działa teraz dla dedykowanej karty graficznej Intel DG1.
- Obsługa wyświetlania AMDGPU DC dla procesorów graficznych GCN 1.0 „Southern Islands”. AMDGPU DC dla GCN 1.0 był jednym z dłużej brakujących elementów, które pozostały do potencjalnego włączenia domyślnej obsługi AMDGPU dla sprzętu GCN 1.0 / 1.1 w miejsce dotychczasowego sterownika Radeon DRM. Ostatnim widocznym blokerem dla tego tematu jest jednak nadal brak obsługi wyjścia analogowego z AMDGPU DC, dlatego też nie wprowadzono żadnych zmian w domyślnych ustawieniach. Osoby posiadające takie starzejące się karty graficzne z serii Radeon HD 7000 i inne wybrane produkty GCN 1.0 / 1.1 mogą uruchomić swoje jądro za pomocą
amdgpu.cik_support = 1 amdgpu.si_support = 1 radeon.cik_support = 0 radeon.si_support = 0
, aby cieszyć się jądrem AMDGPU domyślnie. Oznacza to również obsługę Vulkan, możliwe ulepszenia wydajności i po prostu cieszenie się nowocześniejszą bazą kodu. - Obsługa Raspberry Pi VC4 jest teraz obecna w głównym jądrze Linuksa. Ta obsługa wyświetlacza Raspberry Pi 4 w końcu ma status „gotowe” i przyjemnie to zobaczyć – czas płynie a Mesa 20.3 wprowadziła już sterownik V3DV Vulkan dla obsługi Raspberry Pi 4.
- Emulacja instrukcji SLDT i STR z UMIP (User Mode Instruction Prevention)
- System plików XFS obsługuje teraz sygnatury czasowe aż do roku 2486. Ma to na celu przezwyciężenie wcześniejszego ograniczenia roku 2038 i jednego z niewielu pozostałych problemów z Y2038 w jądrze.
- Karta dźwiękowa Creative Labs SoundBlaster AE-7 jest wreszcie obsługiwana w systemie Linux – jak zawsze dzięki pracy społeczności open source.
- Obsługa kontrolera Nintendo Switch w systemie Linux 5.10 dzięki nowemu sterownikowi Nintendo HID, kolejnemu dziełu społeczności open source. Kontrolery Nintendo Switch Joy-Cons i Pro powinny działać zarówno przy połączeniu przez USB jak i Bluetooth, a także w funkcjach takich jak rumble suport czy żyroskop. Wcześniej sterownik był dostępny poza drzewem jako moduł DKMS.
- Wiele ulepszeń bezpieczeństwa, które chronią przed możliwymi atakami DMA przez zewnętrzne urządzenia PCI Express, opcja montowania „nosymfollow”, która jest podobna do tego, co oferowano na BSD od lat, Linux 5.10 zawiera też nową funkcję static_call() pomagającą przy Retpolines.
Linux 5.10.0 powinien zostać wydany w niedzielę, 13 grudnia.