Blog IT, Blog Marketing

Brave w 2020 roku - hit czy kit

Brave w 2020 roku - hit czy kit

Marcin Sarna , 08.12.2020 r.

Czy przeglądarka Brave jest rzeczywiście krokiem naprzód w zakresie praw użytkowników do prywatności, czy po prostu sprytnym sposobem na to, by ludzie stali się niewolnikami korporacyjnej machiny marketingowej?

Czy przeglądarka Brave jest bezpłatna?

Tak, przeglądarka Brave jest bezpłatna a może i przynieść Ci dochód. Korzysta z tokena Ethereum ERC-20 o nazwie Basic Attention Token lub BAT, aby płacić użytkownikom za przeglądanie ich reklam. Jest to oczywiście opcjonalny program, w ramach którego otrzymujesz BATy za oglądanie zatwierdzonych reklam. Dane zbierane przez przeglądarkę są przetwarzane wyłącznie lokalnie, a następnie na ich podstawie wybierane są reklamy zgodne z Twoimi preferencjami.

Czy Brave to bezpieczna przeglądarka?

Nie, ale żadna taka nie jest. Jeśli szukasz przeglądarki, która podaje mniej informacji o Tobie niż jej najpopularniejsze odpowiedniki, Brave to dobry wybór - zwłaszcza jeśli potrzebujesz czegoś typu plug & play.

Czy Brave Browser korzysta z Google?

Wygląda na to, że przeglądarka korzysta z Google na 3 sposoby. Pierwszym jest Chromium, należąca do Google sieć testowa typu open source dla przeglądarki Google Chrome. Brave bazuje na silniku Chromium, który stanowi podstawowy kod przeglądarki. Po prostu usunęli oprogramowanie szpiegujące Google, dodali HTTPS wszędzie gdzie się dało, zablokowali niektóre funkcje śledzenia, dodali Tora, portfel BAT i losowe tła dla każdej nowej nieużywanej karty. Wszystkie reklamy, w tym reklamy Google, nie będą wyświetlane, ponieważ śledzenie danych jest wyłączone przez Brave Shields.

Drugi sposób to domyślna wyszukiwarka - możesz ustawić Google jako domyślną wyszukiwarkę. Po trzecie, przeglądarka Brave może korzystać tylko z rozszerzeń Chrome, co pozwala na łatwiejszą migrację.

Wydajność

Wykorzystanie pamięci lub pamięci RAM jest na naprawdę wysokim poziomie i przeglądarka nie obciąża jakoś specjalnie nawet starszych komputerów.

Jak zacząć?

Wejdź na brave.com i wybierz Download. To przypomina stary żart z Internet Explorera i Binga, że jedyny przypadek, w którym kiedykolwiek używałbyś IE i Bing, to konieczność wyszukania innej przeglądarki po zainstalowaniu systemu Windows.

Przeglądarka Brave jest intuicyjna i prosta w użyciu. Jeśli ktoś umie korzystać z Internet Explorera, będzie też potrafił użyć Brave. Ma prosty w konfiguracji interfejs, który zadaje na początku dosłownie tylko kilka pytań dotyczących sposobu przeglądania. Po otwarciu nowej karty zobaczysz kilka statystyk w lewym górnym rogu, które obejmują m.in. zablokowane reklamy i moduły śledzące.

Te statystyki są głównym powodem używania Brave. Nie pozwalają na ujawnianie niektórych szczegółów na Twój temat w odwiedzanych witrynach, w tym Twojej historii internetowej i lokalizacji. Ogranicza to reklamodawcom możliwość bezpośredniego identyfikowania Twoich zainteresowań i antypatii. To także oszczędność czasu, wynika to bezpośrednio z braku ładowania reklam i reagowania na elementy śledzące.

Czy przeglądarka Brave jest lepsza niż Chrome?

Jak zawsze zdania ekspertów będą podzielone. Zwolennicy Brave podkreślają jednak, że Google Chrome został zaprojektowany jako narzędzie marketingu bezpośredniego, które kontroluje 64,45% udziału w rynku. Chrome zbiera dane o użytkownikach, przetwarza je za pomocą swojego algorytmu i dostarcza treści podczas przeglądania Internetu. Do tego Chrome wolno ładuje strony, stając się obciążeniem procesora i pamięci.

Sprawdź oferty pracy na TeamQuest

Brave jest standardowo wyposażony we wbudowany Adblocker i jest szybszy i bardziej wydajny w przeglądaniu Internetu. Ale przeglądarka ta jest też zdana na łaskę Google, jeśli chodzi o rozszerzenia, ponieważ nie ma własnej biblioteki dodatków i musi postępować zgodnie z wymogami amerykańskiegp giganta – słabo jak na rzekomą konkurencję dla Chrome. Usługa Tor wprawdzie działa, ale nie jest raczej porównywalna z oryginalną przeglądarką Tor (jest gorsza). Brave nie może zaimportować Twoich haseł co jest uciążliwe dla większości użytkowników końcowych.

Wnioski

Prywatne przeglądanie to więcej niż tylko korzystania z magicznej przeglądarki, która ma Cię ochronić (VPN). Przeglądarka Brave wyróżnia się jednak na tle innych, pod względem bezpieczeństwa i prywatności, przez co może stanowić dla przeciętnego użytkownika doskonały sposób na rozpoczęcia dbania o własną prywatność. Użytkownicy, którzy nie wiedzą nic o najlepszych praktykach online, potrzebują solidnego punktu wyjścia, a Brave zapewnia to w dużym stopniu.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej