Blog IT, Blog Marketing

Oszczędzaj ale nie na aktualizacjach

Oszczędzaj ale nie na aktualizacjach

Marcin Sarna , 26.11.2020 r.

Presja obniżania kosztów to nie wszystko. Do tego dochodzi potrzeba aktualizowania aplikacji a tych kosztów nie przeskoczymy. Przykłady? SAP i Oracle.

Wyzwania, badania

Wyzwanie polega na tym, że istnieje ogromna ilość kosztów stałych związanych z obsługą i utrzymaniem istniejącej infrastruktury informatycznej przedsiębiorstwa. Zmniejszenie tych wydatków może nie być proste, zwłaszcza gdy wskutek wcześniejszych oszczędności niektóre produkty przedsiębiorstwa zbliżają się do końca swojego okresu życia, co oznacza, że nie będą już objęte wsparciem.

Niedawno zaktualizowane badanie Computer Weekly (TechTarget IT Priorities), w którym zapytano 120 specjalistów IT o plany na najbliższe 12 miesięcy, wykazało, że 57% chce podjąć inicjatywy modernizacji stosowanych u nich aplikacji. Sugeruje to, że pomimo ograniczeń w wydatkach, szefowie działów IT będą próbowali posuwać się naprzód z głównymi inicjatywami IT w przedsiębiorstwach w 2021 roku. Jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że organizacje będą miały trudności ze znalezieniem umiejętności wymaganych do wdrażania nowego oprogramowania dla przedsiębiorstw.

Używają starego Oracle’a

Na przykład wykorzystanie oprogramowania Oracle dla przedsiębiorstw w organizacjach sektora publicznego jest dalekie od oczekiwań - wiele z nich korzysta ze starszych wersji produktów tej firmy. Niezależny dostawca usług zarządzanych Oracle w Wielkiej Brytanii, Claremont, zebrał dane od 31 władz lokalnych i organów sektora publicznego w związku z korzystaniem z pakietu Oracle Enterprise Business Suite (EBS) i stwierdził, że tylko 10% z nich działa na R12.2, najnowszej wersji EBS firmy Oracle. Kolejne 10% stwierdziło, że jest w trakcie aktualizacji do R12.2.

Tymczasem firma Oracle poinformowała, że usługa Premier Support dla EBS R12.1 zakończy się w grudniu 2021 roku. Oznacza to, że władze lokalne i instytucje publiczne, które nie korzystają z R12.2, mają tylko rok na aktualizację. Korzystanie z nieobsługiwanej wersji EBS oznacza, że organizacja może stawić czoła poważnym wyzwaniom, pozostając bez gwarantowanej konserwacji i uaktualnień, takich jak krytyczne poprawki bezpieczeństwa. Mark Vivian, dyrektor generalny Claremont, powiedział:

Władze lokalne muszą rozpocząć proces aktualizacji już teraz, aby uniknąć wszelkich incydentów związanych ze zgodnością lub bezpieczeństwem. Tylko niewielka liczba dostawców jest w stanie pomóc w uaktualnieniu, a ponieważ przeciętna aktualizacja trwa od sześciu do dziewięciu miesięcy, problemem dla niektórych organizacji może być znalezienie firmy, która się tego podejmie.

Z SAPem to samo

Podobnie jest z organizacjami używającymi SAP jako głównego systemu planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP).

W listopadzie brytyjska i irlandzka grupa użytkowników SAP (UKISUG) przedstawiła wyniki ankiety, z której wynika, że 63% organizacji obawia się niedoboru umiejętności SAP w przyszłości. Podobnie jak ostateczny termin wsparcia dla organizacji korzystających z Oracle EBS, wsparcie dla SAP Enterprise Core Component 6.0 ma się zakończyć w 2027 roku.

Badanie UKISUG wykazało, że rozwój i nabywanie umiejętności SAP jest coraz większym problemem dla organizacji planujących przejście na S / 4 Hana, zastępcę ECC przez SAP. Według UKISUG 73% organizacji obawia się, że brak dostępnych umiejętności wpłynie na szybkość przechodzenia ich organizacji do SAP S / 4 Hana.

Dostawcy usług zarządzanych mogą pomóc organizacjom w rozwiązaniu problemu niedoboru umiejętności. Simon Ratcliffe, główny konsultant w firmie Ensono, która świadczy usługi zarządzane dla SAP, powiedział twierdzi, że Dla wielu organizacji, które planują pozostać w SAP, niedobory umiejętności będą nadal stanowić wyzwanie. Każda firma będzie miała różne metody radzenia sobie z tym wyzwaniem, w zależności od sytuacji. Ratcliffe zasugerował, że wiele organizacji mogłoby skorzystać na uzupełnieniu ich wewnętrznych zespołów SAP o MSP.

Sprawdź oferty pracy w ERP na TeamQuest

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej