Blog IT, Blog Marketing

Praca zdalna na dłużej.

Praca zdalna na dłużej.

Marcin Sarna , 09.10.2020 r.

Nie tylko Tobie jest trudno rozwijać się w domu.

Nie wszyscy zadowoleni z pracowania na odległość

Praca w domu była tak skuteczna w utrzymaniu działalności firm podczas kryzysu związanego z koronawirusem, że wiele firm planuje się jej trzymać nawet po minięciu pandemii. Podczas gdy niektórzy pracownicy z zadowoleniem przyjmują elastyczność i brak dojazdów do pracy, inni zaczynają martwić się o to, jak rozwijać swoją karierę, jeśli zawsze pracują w domu.

Specjaliści techniczni najbardziej „zremotowani”

Według badania przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Hays, COVID-19 wywarł większy wpływ na elastyczną pracę w branży technologicznej niż w zasadzie w każdym innym sektorze gospodarki.

Okazało się, że prawie dwie trzecie (63%) pracowników technicznych stwierdziło, że spodziewa się dalszej pracy zdalnej. Ten sam odsetek powiedział, że spodziewa się więcej możliwości elastycznej pracy w przyszłości. Tak odpowiadała mniej niż połowa specjalistów we wszystkich innych sektorach.

Praca zdalna ogranicza rozwój?

Pojawiają się jednak obawy dotyczące wpływu pracy zdalnej na rozwój kariery. Prawie dwie trzecie (61%) specjalistów stwierdziło, że nie wierzą oni aby elastyczna praca ograniczała rozwój kariery. Jednak to przekonanie różni się znacznie w zależności od tego, jak zaawansowani są w branży.

I tak, specjaliści na stanowiskach dyrektorskich najrzadziej myślą, że elastyczna praca ogranicza rozwój kariery (70%) - być może dlatego, że większość swojego rozwoju zawodowego już przeszli i mają teraz silne sieci kontaktów. Z kolei nieco ponad połowa świeżo upieczonych absolwentów w swojej dziedzinie martwi się wpływem pracy zdalnej na ich kariery. Podobnie, pracodawcy rzadziej martwią się o swoje perspektywy awansu niż pracownicy.

W przypadku pracowników, którzy martwili się o możliwość awansu zawodowego podczas pracy w domu, wielu powiedziało, że problemem byłby brak możliwości spędzenia czasu z menedżerami i współpracownikami w celu zdobycia nowych umiejętności lub zrozumienia różnych części ich organizacji, które mogłyby zapewnić nowe szanse w karierze.

Różnica pokoleń

James Hallahan, dyrektor Hays Technology, powiedział, że jeśli chodzi o wpływ elastycznej pracy na rozwój kariery, istnieje dość wyraźna rozbieżność między starszymi a nowszymi pracownikami.

Aby zapewnić, że elastyczna praca jest postrzegana jako realna opcja dla wszystkich, upewnij się, że jest ona promowana w całym procesie rekrutacji dla wszystkich szczebli personelu i pamiętaj, że nie jest to uniwersalne rozwiązanie dla wszystkich. Dostosowywanie się do różnych preferencji i wymagań pomoże poprawić postrzeganie zdalnej pracy w organizacji i ograniczyć poczucie wykluczenia.

Niezależnie od tego, czy pracownicy chcą robić postępy w swojej karierze, czy nie, wygląda na to, że trzeba się będzie przyzwyczaić do elastycznej pracy i pozostawania w domu. Ankieta przeprowadzona wśród kilku tysięcy dyrektorów firm wykazała, że prawie trzy czwarte z nich stwierdziło, że nadal będą pracować w domu po koronawirusie. Ponad połowa ankietowanych stwierdziła, że zamierza ograniczyć długoterminowe korzystanie z fizycznych miejsc pracy; co piąty powiedział, że wykorzystanie przez niego powierzchni biurowej będzie znacznie niższe. Prawie połowa (44%) stwierdziła, że praca zdalna okazała się bardziej skuteczna niż poprzedni sposób zorganizowania procesu pracy.

Tak więc teraz, gdy już wiemy, że Zoom to nie tylko lupa i mamy już nasze domowe biura, następnym wyzwaniem będzie nawiązywanie kontaktów i uczenie się od kolegów - nawet jeśli rzadko ich teraz spotykamy w prawdziwym świecie. Warto też porównać wskazane wyżej wyniki z naszymi wcześniejszymi doniesieniami.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej