Blog IT, Blog Marketing

Praca zdalna na dłużej.

Praca zdalna na dłużej.

Marcin Sarna , 09.10.2020 r.

Nie tylko Tobie jest trudno rozwijać się w domu.

Nie wszyscy zadowoleni z pracowania na odległość

Praca w domu była tak skuteczna w utrzymaniu działalności firm podczas kryzysu związanego z koronawirusem, że wiele firm planuje się jej trzymać nawet po minięciu pandemii. Podczas gdy niektórzy pracownicy z zadowoleniem przyjmują elastyczność i brak dojazdów do pracy, inni zaczynają martwić się o to, jak rozwijać swoją karierę, jeśli zawsze pracują w domu.

Specjaliści techniczni najbardziej „zremotowani”

Według badania przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Hays, COVID-19 wywarł większy wpływ na elastyczną pracę w branży technologicznej niż w zasadzie w każdym innym sektorze gospodarki.

Okazało się, że prawie dwie trzecie (63%) pracowników technicznych stwierdziło, że spodziewa się dalszej pracy zdalnej. Ten sam odsetek powiedział, że spodziewa się więcej możliwości elastycznej pracy w przyszłości. Tak odpowiadała mniej niż połowa specjalistów we wszystkich innych sektorach.

SME Systemów IT (WMS/ERP)

Łódź
Aplikuj

Java Staff Software Engineer 15000 - 20000 PLN

Warszawa
Aplikuj

Machine Vision Engineer

Wrocław
Aplikuj

Account Manager B2B

Warszawa
Aplikuj

Test Engineer

Waltrop
Aplikuj

Praca zdalna ogranicza rozwój?

Pojawiają się jednak obawy dotyczące wpływu pracy zdalnej na rozwój kariery. Prawie dwie trzecie (61%) specjalistów stwierdziło, że nie wierzą oni aby elastyczna praca ograniczała rozwój kariery. Jednak to przekonanie różni się znacznie w zależności od tego, jak zaawansowani są w branży.

I tak, specjaliści na stanowiskach dyrektorskich najrzadziej myślą, że elastyczna praca ogranicza rozwój kariery (70%) - być może dlatego, że większość swojego rozwoju zawodowego już przeszli i mają teraz silne sieci kontaktów. Z kolei nieco ponad połowa świeżo upieczonych absolwentów w swojej dziedzinie martwi się wpływem pracy zdalnej na ich kariery. Podobnie, pracodawcy rzadziej martwią się o swoje perspektywy awansu niż pracownicy.

W przypadku pracowników, którzy martwili się o możliwość awansu zawodowego podczas pracy w domu, wielu powiedziało, że problemem byłby brak możliwości spędzenia czasu z menedżerami i współpracownikami w celu zdobycia nowych umiejętności lub zrozumienia różnych części ich organizacji, które mogłyby zapewnić nowe szanse w karierze.

Różnica pokoleń

James Hallahan, dyrektor Hays Technology, powiedział, że jeśli chodzi o wpływ elastycznej pracy na rozwój kariery, istnieje dość wyraźna rozbieżność między starszymi a nowszymi pracownikami.

Aby zapewnić, że elastyczna praca jest postrzegana jako realna opcja dla wszystkich, upewnij się, że jest ona promowana w całym procesie rekrutacji dla wszystkich szczebli personelu i pamiętaj, że nie jest to uniwersalne rozwiązanie dla wszystkich. Dostosowywanie się do różnych preferencji i wymagań pomoże poprawić postrzeganie zdalnej pracy w organizacji i ograniczyć poczucie wykluczenia.

Niezależnie od tego, czy pracownicy chcą robić postępy w swojej karierze, czy nie, wygląda na to, że trzeba się będzie przyzwyczaić do elastycznej pracy i pozostawania w domu. Ankieta przeprowadzona wśród kilku tysięcy dyrektorów firm wykazała, że prawie trzy czwarte z nich stwierdziło, że nadal będą pracować w domu po koronawirusie. Ponad połowa ankietowanych stwierdziła, że zamierza ograniczyć długoterminowe korzystanie z fizycznych miejsc pracy; co piąty powiedział, że wykorzystanie przez niego powierzchni biurowej będzie znacznie niższe. Prawie połowa (44%) stwierdziła, że praca zdalna okazała się bardziej skuteczna niż poprzedni sposób zorganizowania procesu pracy.

Tak więc teraz, gdy już wiemy, że Zoom to nie tylko lupa i mamy już nasze domowe biura, następnym wyzwaniem będzie nawiązywanie kontaktów i uczenie się od kolegów - nawet jeśli rzadko ich teraz spotykamy w prawdziwym świecie. Warto też porównać wskazane wyżej wyniki z naszymi wcześniejszymi doniesieniami.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej