Blog IT, Blog Marketing

GitLab przeskanował kody klientów

GitLab przeskanował kody klientów

Marcin Sarna , 08.10.2020 r.

Błędy z Lodash i JQuery są jednymi z częściej spotykanych problemów bezpieczeństwa.

Projekty z problemami

GitLab, rywal hostowanej przez Microsoft usługi git GitHub, po raz drugi przetestował bezpieczeństwo projekty hostowane w tej usłudze przez klientów ... i najwyraźniej było warto. Pracownicy odpowiedzialni w GitLab za przechowywanie i automatyzację kodu wstępnie przeskanowali hostowany kod pod kątem problemów z bezpieczeństwem jeszcze w kwietniu tego roku. Dopiero co powtórzono to badanie i okazuje się, że nadal można zrobić bardzo wiele aby zmniejszyć luki w oprogramowaniu.

Drugi raport dotyczący trendów bezpieczeństwa pokazuje wręcz wzrost liczby projektów, które korzystają z bibliotek podatnych na ataki.

Zagrożenie leży w bibliotekach?

Wayne Haber, dyrektor techniczny w GitLab, stwierdził:

Odsetek projektów, w których wykryto problemy z używanymi bibliotekami zależnymi, znacznie wzrósł w ciągu ostatniego roku, z 26 procent do 69 procent To potwierdza, że aktualizacja bibliotek zależnych powinna być traktowana priorytetowo biorąc pod uwagę ryzyko, jakie stwarza stosowanie tych bibliotek.

Nawyk tworzenia aplikacji z bibliotekami zależnymi od jeszcze mniejszych bibliotek sprawił, że zarządzanie bezpieczeństwem nowoczesnego oprogramowania jest co najmniej trudne, ponieważ błąd we wspólnej zależności może stać się powszechnym problemem w wielu projektach. To zagrożenie jest szczególnie poważne w ekosystemie Node.js.

Rekordziści

W sierpniu biblioteki z największą liczbą luk (wszystkie rozpowszechniane przez npm) to:

 • Lodash: Object prototype pollution
 • Execa: OS command injection
 • Mixin-deep: Prototype pollution
 • Kind-of: Type checking
 • Sockjs: Cross-site scripting
 • Ajv: Improper input validation
 • Minimist: Improper input validation
 • Yargs-parser: Improper input validation
 • JQuery: 3rd party CORS request may execute
 • Dot-prop: Direct request forced browsing

Zarówno Lodash, jak i JQuery zwykle zajmują wysokie miejsca w raportach bezpieczeństwa jako źródło luk w zabezpieczeniach. Nie pomaga tu fakt, że obie są szeroko używane i przez długi czas nie były aktualizowane.

Podstawowe problemy

Trzy najpopularniejsze błędy programistyczne, które mogą potencjalnie prowadzić do luk w zabezpieczeniach, które można wykorzystać, to według GitLaba:

 1. CWE-20: Niewłaściwa walidacja danych wejściowych, która umożliwia ataki iniekcyjne.
 2. CWE-787: Zapis w przewidzianym buforze poza zakresem, który umożliwia zdalne wykonanie kodu.
 3. CWE-400: Niekontrolowane zużycie zasobów, które umożliwia ataki typu „odmowa usługi”.

Pozytywy

Jest kilka jasnych punktów, gdzie „jasny” oznacza brak pogorszenia lub minimalnej poprawy. Na przykład odsetek projektów wykorzystujących kontenery z lukami w zabezpieczeniach spadł z 52% do 41%. Również odsetek projektów, w których wykryto wady w analizie statycznej, pozostał zasadniczo na stałym poziomie (nieznaczny wzrost z 49% do 52%...).

Jednocześnie rodzaje błędów zidentyfikowanych za pomocą analizy statycznej to błędy, które – jak się wydaje – powinny być rozwiązane dawno temu. Chodzi tu na przykład o hasła ujawnione w adresach URL, niewłaściwe uprawnienia do plików, przewidywalne generowanie liczb pseudolosowych czy brak sprawdzania integralności szyfrowania.

Cóż, rraport GitLab pokazuje, że zawsze będzie praca dla specjalistów od bezpieczeństwa komputerowego.

Zobacz też ten artykuł.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej