Blog IT, Blog Marketing

Świnia Gertruda z interfejsem

Świnia Gertruda z interfejsem

Marcin Sarna , 01.09.2020 r.

Była owieczka Dolly, teraz jest świnia Gertruda

Elon Musk, którego przedstawiać miłośnikom nowoczesnych technologii raczej nie trzeba, ogłosił właśnie iż stworzył pierwszą na świecie świnię z chipem w mózgu. Gertruda – bo tak się nazywa bohaterka – dostała implant dwa miesiące temu. Wielkość implanta to mniej więcej moneta i został wszczepiony bezpośrednio w mózg. O co chodzi? O demonstrację ambitnych planów stworzenia działającego interfejsu mózg-maszyna.

Przypomnijmy sobie naszą niedawną publikację, w której pisaliśmy o badaniach nad stanem psychicznym człowieka.

Implant jak niegroźny gadżet

W transmisji internetowej Musk powiedział:

To trochę jak Fitbit w twojej czaszce z cienkimi drutami.

Jest to nawiązanie do popularnej zwłaszcza w Stanach marce smartbandów, przeznaczonych m.in. dla sportowców. Wydaje się, że użyte zostało nieprzypadkowo – ma oswoić ludzi z technologią i rozpraszać obawy o nadmierną ingerencję w mózg. Czy takie urządzenia to już nie tylko futurystyczne wizje rodem z Cyberpunka?

Całkiem możliwe. W ramach biznesów Muska połączeniami pomiędzy mózgiem a maszyną zajmuje się startup o nazwie Neuralink. W zeszłym roku złożył on wniosek o rozpoczęcie badań na ludziach. Interfejs mógłby pozwolić osobom z chorobami neurologicznymi na kontrolowanie telefonów lub komputerów za pomocą umysłu. Elon Musk twierdzi, że takie chipy mogłyby ostatecznie zostać wykorzystane do leczenia chorób, takich jak demencja, choroba Parkinsona czy urazy rdzenia kręgowego.

Nadludzkie poznanie

Ale w planach wydaje się być jeszcze coś innego. Długoterminową ambicją Muska jest zapoczątkowanie epoki tego, co nazywa on nadludzkim poznaniem. Musk zdaje się bowiem uważać, że konieczne jest zapewnienie ludzkości zwiększenia możliwości poznawczych. Po co? Ma ona się przeciwstawić stale rosnącemu potencjałowi sztucznej inteligencji, która – jak twierdzi – może zniszczyć ludzkość. Jeżeli jesteś równie stary jak ja to musi Ci to przypominać półkę z literaturą SF z lat 80-tych.

Hakowanie mózgu

Gertrude była jedną z trzech świń w kojcach, które wzięły udział w piątkowym pokazie (webcast). Zajęło jej trochę czasu, aby się rozruszać przed widowną, ale kiedy zjadła i wąchała słomę, aktywność jej mózgu pokazała się na wykresie śledzącym aktywność neuronalną. Wtedy przeważnie ignorowała wszystko wokół niej. Procesor w jej mózgu wysyłał bezprzewodowe sygnaly, wskazując na aktywność nerwową w jej pysku podczas szukania jedzenia.

Implant

Elon Musk powiedział, że oryginalne urządzenie Neuralink, ujawnione nieco ponad rok temu, zostało uproszczone i zmniejszone. Właściwie całkiem ładnie pasuje do twojej czaszki. Może być pod twoimi włosami i nie wiesz.

Opracowywane przez firmę urządzenie obecnie składa się z maleńkiej sondy zawierającej ponad 3000 elektrod przymocowanych do elastycznych nici cieńszych niż ludzki włos, która może monitorować aktywność 1000 neuronów w mózgu. Przed transmisją internetową Ari Benjamin z Kording Lab Uniwersytetu Pensylwanii powiedział BBC News, że prawdziwą przeszkodą dla technologii może być sama złożoność ludzkiego mózgu.

Kiedy już uzyskają nagrania, Neuralink będzie musiał je zdekodować i pewnego dnia napotka barierę, jaką jest nasz brak podstawowego zrozumienia, jak działa mózg, bez względu na to, z ilu neuronów rejestrują.

Czy tego dożyjemy?

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej