Blog IT, Blog Marketing

Mozilla zwolniła 25% pracowników. Co dalej z rozwojem Firefoksa?

Mozilla zwolniła 25% pracowników. Co dalej z rozwojem Firefoksa?

Maciej Olanicki , 12.08.2020 r.

Mitchell Baker, dyrektor Mozilla Corporation, poinformowała, że organizację czekają poważne zmiany. Niestety, nie mamy dobrych wieści. Przychody Mozilli znacząco zmalały w związku z pandemią, przez co konieczne są duże redukcje zatrudnienia. Ponadto sama działalność fundacji będzie odtąd skupiała się na rozwijaniu produktów komercyjnych. Nasuwają się zatem pytania, jaka przyszłość czeka przeglądarkę Firefox.

Mozilla zwolni co czwartego pracownika

Dyrektor korporacji poinformowała na oficjalnym blogu, że planowana jest solidna restrukturyzacja firmy. Ma to „wzmocnić możliwości inwestowania w produkty i usługi, które dadzą ludziom alternatywą dla Big Techu”. W praktyce oznacza to, że Mozilla zwolniła 250 osób, co stanowi około 25% wszystkich pracowników. Baker nie ukrywa, że pandemia znacząco uszczupliła przychody firmy, co wymusiło porzucenie planów rozwoju opracowanych jeszcze przed pandemią.

Gruntowna restrukturyzacja

Na zwolnieniach zmiany w Mozilli się jednak nie kończą. Restrukturyzacja wpłynie bezpośrednio na tryb pracy Mozilli oraz jej priorytety. Jak na razie kwestia ta została omówiona dość ogólnikowo, podobnie jak nowy model biznesowy i plany na rozwój portfolio, które mają pozwolić twórcom Firefoksa na poprawę sytuacji:

Odtąd będziemy mniejsi. Będziemy zorganizowani zupełnie inaczej, będziemy działać szybko i zwinnie. Więcej będziemy eksperymentować. Będzie dostosowywać się szybciej. Częściej i efektywniej będziemy współpracować z partnerami spoza organizacji. Będziemy spotykać ludzi tam, gdzie oni są. Będziemy świetny w wyrażaniu i budowaniu naszych rdzennych wartości w naszych produktach i programach, które dotyczą dzisiejszych problemów. Połączymy się i będziemy budować ze wszystkimi, którzy szukają otwartości, przyzwoitości, wzmocnienia i wspólnego dobra w życiu online.

Jak przystało na Mozillę, całość wpisu więcej ma wspólnego z manifestem i deklaracją ideologiczną niż z planem biznesowym czy mapą rozwoju produktów i usług. Na konkrety będziemy zatem musieli jeszcze zaczekać.

Co dalej z Firefoksem?

Oczywiście tak duże zwolnienia mogą sugerować, że zmiany nadejdą także dla najważniejszego produktu Mozilli, czyli przeglądarki Firefox. Nie można jednak z przekonaniem stwierdzić, że komunikat porusza te kwestię szczególnie obszernie. Wręcz przeciwnie – jest on raczej wzmiankowany. Baker zapewnia, że przeglądarka wciąż stanowi kluczowy produkt, niemniej konieczne jest także wyjście ponad samego Firefoksa, aby „dać ludziom nowe produkty i technologię, które zarówno będą ekscytujące, jak i będą reprezentować ich interesy”.

O Firefoksie mowa także w kontekście konieczności zmian w przyjętej przed pandemią strategii. Zakładała ona bowiem, że Mozilla będzie „budowała lepszy Internet, tworząc nowe rodzaje wartości w Firefoksie”. Dziś wiemy już, że te plany są nieaktualne. Malejąca popularność przeglądarki i coraz silniejsza pozycja konkurencji działającej na bazie Chromium w połączeniu z dużą redukcją zatrudnienia może zatem odcisnąć piętno na rozwoju jednej z najlepszych przeglądarek internetowych w ogóle.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej