Blog IT, Blog Marketing

Dlaczego warto wybrać agencję rekrutacyjną?

Dlaczego warto wybrać agencję rekrutacyjną?

TeamQuest 20.07.2020 r.

Specyfika branży IT wymaga wyjątkowego podejścia do procesu rekrutacyjnego. Znalezienie odpowiednich kandydatów nie jest proste, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że od wielu lat zmagamy się z ich niedoborem. Do tego dochodzi niezwykle dynamiczny rozwój poszczególnych dziedzin, który sprawia, że wciąż pojawiają się technologie wymagające specjalizacji.

Żeby więc rekrutacja IT przyniosła skutek w postaci zatrudnienia pracownika skrojonego pod konkretne stanowisko i gotowego do ciągłego poszerzania wiedzy oraz umiejętności, warto zlecić ją fachowcom. Firmy rekrutacyjne dysponują narzędziami i zasobami ludzkimi pozwalającymi na kompleksową eksplorację rynku.

Zalety pracy z agencją – postaw na specjalistów z branży HR!

To oczywiście nie wszystko. Korzyści wynikających z zatrudnienia agencji rekrutacyjnej jest znacznie więcej. Poniżej przedstawiamy Wam te najważniejsze, które być może pozwolą Wam podjąć decyzję o przeniesieniu obowiązku wyszukania kandydatów na firmy wyspecjalizowane w branży IT.

Możliwość pozyskania pasywnych kandydatów

Wybór pracownika spośród dziesiątek lub setek osób zainteresowanych i aktywnie starających się o stanowisko jest łatwiejsze niż zdobycie cenionego specjalisty, który pracuje już gdzie indziej. Tym właśnie jest pasywny kandydat.

Najlepsi fachowcy są „wyłapywani” przez firmy już na studiach, dlatego innym podmiotom trudno ich potem zatrudnić. Headhunterzy z zewnętrznej agencji mają szersze pole manewru, dzięki czemu potrafią skuteczniej dotrzeć do takich osób i ich przekonać do zmiany pracy. Znają oni również nowoczesne metody wyszukiwania atrakcyjnych pracowników, co też nie jest bez znaczenia.

Specjaliści zatrudniają specjalistów

Specjalista IT

Trudno znaleźć odpowiedniego pracownika bez należytej wiedzy na temat stanowiska lub projektu do obsadzenia, a także samej branży i konkretnej dziedziny. Decydując się na agencję wyspecjalizowaną w IT, mamy pewność, że rekruterzy wiedzą, jakie kompetencje twarde i miękkie mają znaczenie i co sprawia, że kandydat nadaje się do pracy.

Firmy rekrutacyjne często zatrudniają również konsultantów, którzy potrafią ocenić potencjalnego pracownika. Jest to istotne chociażby podczas poszukiwania programistów, znających konkretne języki oraz technologie. Cały zespół skupia się na jednym – pozyskaniu dla nas osób spełniających najważniejsze kryteria.

Dostęp do ogromnej bazy kandydatów

Publikacja ogłoszenia o pracę w branżowych stronach i forach internetowych nie zawsze jest gwarancją tego, że na zgłoszą się do nas odpowiednie osoby. W efekcie, tracimy godziny i dni na kolejne bezwartościowe rozmowy kwalifikacyjne.

Problem ten rozwiązują agencje rekrutacyjne. Trzeba pamiętać, że penetrują one rynek na okrągło, cały czas rozszerzając swoją bazę potencjalnych pracowników (liczy ona nawet 50 000 osób). Dostęp do niej będzie więc bezcenny. Zwłaszcza w IT, czyli w branży, w której od wielu lat panuje kryzys niedoboru specjalistów.

Zyskaj lojalnego pracownika

Wiele badań potwierdza fakt, że pracownicy pozyskani na drodze profesjonalnej rekrutacji pozostają w firmie dłużej niż osoby ze standardowych ogłoszeń i procesu przeprowadzonego przez wewnętrzne działy HR firmy.

Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest kilka. Agencje korzystają z najlepszych technik rekrutacyjnych, wprowadzając przy okazji kolejne usprawnienia, które są wypracowywane przez lata działalności na rynku. Do tego dochodzi większy prestiż, a także zwykłe docenienie, jakie czuje kandydat, o którego starają się profesjonalni headhunterzy.

Optymalizacja kosztów

Optymalizacja pracy

Nie da się pominąć tego argumentu. Rekrutacja IT przeprowadzona przez zewnętrzną firmę to bezpośredni zysk dla firmy. Nie musimy bowiem ponosić kosztów całego procesu, związanych z koniecznością utrzymania własnego działu, organizacji spotkań i rozmów kwalifikacyjnych, a także analizy aplikacji.

Dzięki agencji nie narażamy się również na zastój w firmie. Nadal możemy skupić się na prowadzeniu działalności, ponieważ całą rekrutacją zajmuje się podmiot zewnętrzny, niezaangażowany w codzienne życie przedsiębiorstwa. Zapewnia to oszczędność pieniędzy i czasu.

Nie tylko rekrutacja

Wiedzę i doświadczenie agencji rekrutacyjnych możemy wykorzystać nie tylko do zatrudniania nowych pracowników, ale również szkolenia obecnych. Bardzo często świadczą one usługi związane z podnoszeniem kompetencji zatrudnianej kadry, a także z pomocą w poprawie funkcjonowania wybranych działów. Dzięki temu łatwo i szybko zapanujemy nad sytuacją w firmie. Zadbamy też o jej rozwój.

Poprawa wizerunku

Outsourcing HR to nie tylko sposób na zbudowanie kadry pracowniczej, ale też na poprawę wizerunku marki. Firmy korzystające z pomocy specjalistów z dziedziny rekrutacji są postrzegane jako profesjonalne, rzetelne i skrupulatne. Podnosi to ich ocenę w oczach przyszłych pracowników i partnerów biznesowych.

Tego typu usługi mogą więc usprawnić działania marketingowe oraz zwiększyć skuteczność nawiązywania nowych kontaktów.

Szybki oraz skuteczny proces rekrutacyjny

Rekrutacja IT

Jeden z najważniejszych argumentów „za” zatrudnieniem agencji rekrutacyjnej. Firmy te doskonale wiedzą, co zrobić, aby cały proces przebiegł w sposób szybki i sprawny.

Liczyć możemy więc na błyskawiczną diagnozę sytuacji rynkowej, ustalenie budżetu, przygotowanie profilu kandydata idealnego, określenie procesu rekrutacyjnego, a także sprawną realizację. Wszystko to bez konieczności uruchamiania własnego działu i poświęcania sporej ilości czasu na poszukiwania kandydatów, analizę CV oraz prowadzenie rozmów kwalifikacyjnych.

Błyskawiczne rozpoczęcie projektu

Agencja rekrutacyjna IT pozwoli nam znaleźć nie tylko pracowników na stałe, ale również do konkretnych projektów realizowanych w firmie. Duże zamówienie wymaga szybkiego zwiększenia kadry pracowniczej. Nie mogą być to jednak przypadkowe osoby.

Agencja w dość krótkim czasie (często pierwsi kandydaci przedstawiani są już po 3 dniach od zlecenia usługi) znajdzie dla nas fachowców doskonale „skrojonych” pod konkretny projekt. Jest to możliwe dzięki wieloletniemu doświadczeniu firmy oraz dostępowi do bogatej bazy kandydatów.

Mniejsze ryzyko popełnienia błędu

Optymalizacja kosztów procesu rekrutacyjnego wiąże się także z minimalizacją potencjalnych strat, wynikających z zatrudnienia nieodpowiednich osób na dane stanowisko. Błędy mogą zdarzyć się każdemu, zwłaszcza gdy działa w pośpiechu i bez wystarczającej wiedzy. Firmy rekrutacyjne takie pomyłki popełniają bardzo rzadko. Dlaczego? Ponieważ zatrudniają specjalistów w branży HR i IT. Ich doświadczenie oraz wiedza to najlepsza gwarancja wysokiej skuteczności procesu rekrutacyjnego.

Dopilnowanie oraz pomoc w zamknięciu procesu

Automatyzacja Inteligentne zarządzanie procesem rekrutacji

Firmy z branży HR realizują usługi o charakterze kompleksowym. Przeprowadzają cały proces od samego początku do końca – analizują nasze potrzeby, prześwietlają rynek i stale śledzą dostępność ciekawych kandydatów, sprawdzają CV, organizują spotkania, prowadzą rozmowy, negocjują wynagrodzenia i przygotowują potrzebne dokumenty.

Wszystko to w stałym kontakcie z pracodawcą. Taka współpraca zapewnia same korzyści. Zwłaszcza gdy może zostać rozszerzona o doradztwo personalne i szkolenie obecnie zatrudnionych pracowników.

Kontrola nad wydatkami, czyli Success Fee

Część pracodawców nie decyduje się na outsourcing HR z obawy przed „wyrzuceniem pieniędzy w błoto”. Jeśli jednak postawimy na usługi sprawdzonych i cenionych firm, nie musimy się niczego obawiać.

Wynika to nie tylko z bogatego doświadczenia agencji rekrutacyjnych i faktu zatrudniania przez nich odpowiednich fachowców, ale również z samego sposobu rozliczania. Firmy te korzystają bowiem z systemu Success Fee, polegającego na wynagradzaniu za osiągnięcie celu, nie zaś wyłącznie za sam fakt realizacji usługi.

Decyzja leży po stronie pracodawcy

Zatrudnienie agencji rekrutacyjnej nie oznacza, że musimy zgadzać się na wszystko i przyjmować każde zgłoszenie. Ostatnie słowo nadal należy do nas. Firmy stwarzają tylko możliwość wyboru z bogatej bazy kandydatów, którzy mają szanse spełnić naszego wymagania i potrzeby.

Dowiedz się więcej:

Rekrutacja IT - TeamQuest


Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej