Blog IT, Blog Marketing

Nadchodzi PHP 8 z obsługą JIT – znamy datę premiery i harmonogram wydawniczy

Nadchodzi PHP 8 z obsługą JIT – znamy datę premiery i harmonogram wydawniczy

Maciej Olanicki , 05.04.2020 r.

Język PHP przeszedł niesamowitą ewolucję i oferuje dziś możliwości nieporównywalne ze stanem jeszcze sprzed kilku lat. Kolejnym kamieniem milowym w rozwoju PHP będzie wyczekiwana od dawna premiera wersji 8. Znamy już plan kolejnych wydań, dysponujemy już także oficjalnie potwierdzoną informacją o dacie premiery PHP 8.

PHP 8 w pierwszym tygodniu grudnia

O planach rozwoju PHP 8 w bieżącym roku poinformował Derick Rethans. Premiery pierwszej wersji alpha spodziewamy się w połowie czerwca. Wówczas rozpocznie się wyłapywanie błędów, tak aby w środku lipca wydać trzecią wersję alpha. Wówczas rozwój PHP 8 zmierzał już będzie do zamrożenia wszystkich zaimplementowanych nowości.

Następnie planowane jest wydanie aż sześciu wersji release candidate. Pierwsza z nich ukażę się w drugiej połowie września, zaś premiera ostatniego RC zaplanowana jest na 19 listopada. W ten sposób stabilna wersja PHP 8 trafi do nas najprawdopodobniej 3 grudnia. Choć oczywiście tak dokładnie wskazany termin należy aktualnie traktować z pewnym dystansem, niemniej możemy liczyć na to, że nowe PHP będzie dostępne w pierwszym tygodniu grudnia 2020 r.

PHP 8 – co nowego?

A co przyniesie nowe PHP? Nowości jest sporo, ale na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się obsługa modelu JIT, czyli Just-In-Time, o czym pisaliśmy szerzej już w lutym zeszłego roku. Nowy model wykonywania skryptów PHP będzie odbywał się blok po bloku, w zależności od np. od warunków. Jeśli jakiś blok nie będzie spełniał określonych w danym scenariuszu wymagań, to nie będzie on parsowany, oszczędzając czas i zasoby.

Dzięki temu PHP 8 ma stanowić nowe otwarcie, jeśli chodzi o wydajność kodu, co odczują zarówno sami programiści PHP, jak i końcowi użytkownicy. Co ważne, będzie to innowacja działająca wstecz i po premierze PHP 8 znacznie przyśpieszą także skrypty napisane przed laty. JIT w PHP ma się także przełożyć na zwiększenie tempa prac nad kolejnymi nowościami w następnych wersjach PHP.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej