Blog IT, Blog Marketing

GitHub uruchamia nowe aplikacje mobilne i... podbiegunowe archiwum wolnego kodu

GitHub uruchamia nowe aplikacje mobilne i... podbiegunowe archiwum wolnego kodu

Maciej Olanicki , 14.11.2019 r.

Można odnieść wrażenie, że wiele przedsięwzięć nie obeszłoby bez dużych internetowych repozytoriów, które obok samego Gita stanowią nieocenioną pomoc zarówno w kontroli wersji, jak i szerzej – organizacji pracy, współpracy nad kodem czy w końcu dystrybucją oprogramowania. Po przejęciu największego tego typu repozytorium, GitHuba, przez Microsoft narodziło się wiele wątpliwości co do dalszych losów serwisu. Sceptykom dostarczono jednak wiele zapewnień, że jest on w dobrych rękach, a do listy argumentów właśnie można dopisać kolejne.

aplikacjegithub

Wszystko to za sprawą nowości, jakie zapowiedziano na blogu GitHuba. Wśród nich znaleźć można zakończenie testów beta funkcji GitHub Packages – odtąd możliwość spakowania razem kodu źródłowego i innych plików z zachowaniem systemu uprawnień dostępna jest w wersji stabilnej. Ponadto zaprezentowano nowy testowy system powiadomień – odtąd przypomina on prawdziwą wewnętrzną skrzynkę mailową, do której zamiast poczty trafiają powiadomienia z projektów. Na uwagę zasługuje także między innymi wyszukiwarka kodu, niemniej na razie jest ona dostępna w zamkniętych testach.

To jednak nie te, cokolwiek interesujące, zapowiedzi wybijają się wśród zapowiedzianych dziś zmian na pierwszy plan. GitHub zapowiedział bowiem uruchomienie nowych natywnych aplikacji mobilnych kierowanych na Androida i iOS-a. Już teraz dołączyć można do testów beta. Nowy mobilny GitHub ma dostarczać możliwie jak najwięcej funkcji samego repozytorium: oprócz możliwości współpracy nad projektem znajdziemy tu także wbudowany edytor kodu, podgląd zmian, wspomnianą odświeżoną skrzynkę powiadomień, a nawet zgłoszenia z bugtrackera.

Twórcy podkreślają, że jest to aplikacja „natywna”, co ma się przekładać na wysoką responsywność interfejsu oraz jego adaptowalność do ekranu różnych urządzeń mobilnych. Warto zwrócić uwagę, że interfejs został też dostosowany do możliwości nowego iPadOS-a, przez co z lwiej części możliwości GitHuba będzie można z powodzeniem korzystać także na tabletach Apple. Jak widać, Microsoft chce dziś, by stacją roboczą programisty był nie tylko wydajny komputer x86, ale także środowisko mobilne. Nowe aplikacje GitHuba to nie jedyny przykład – wystarczy wspomnieć Visual Studio Online.

Warto wspomnieć także o uruchomionym dziś programie GitHub Archive Program. W partnerstwie między innymi z Uniwersytetem Stanforda czy Internet Archive, GitHub chce zacząć archiwizować opensource’owe repozytoria i przedsięwziąć środki, by powstający dziś kod przetrwał lata, a nawet tysiące lat. Oprócz konwencjonalnej archiwizacji planowane jest także… uruchomienie skarbca zlokalizowanego na należącej do Norwegii arktycznej wyspie Svalbard. Dane miałyby być przechowywane w metalowym w kontenerze w jednej z nieczynnych szybów tamtejszej kopalni.

Zobacz też: GitHub publikuje raport State of Octoverse: w tym roku Python wyprzedził Javę

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej