W połowie maja opisywaliśmy nowe narzędzie deweloperskie Microsoftu, Web Template Studio. Co prawda czepialscy zwróciliby uwagę, że mowa w zasadzie o urządzeniu antydeweloperskim – ma bowiem służyć automatyzacji pojedynczych elementów pracy front-end deweloperów dzięki generowaniu interfejsów aplikacji przeglądarkowych w oparciu o gotowe komponenty. Właśnie ukazało się Web Template Studio 2.0.
Założenia Web Template Studio nie są skomplikowane – w teorii ma to być odpowiednik Windows Template Studio dla twórców aplikacji uruchamianych w środowisku przeglądarkowym. Mowa zatem o otwartym rozszerzeniu dla Visual Studio Code, dzięki któremu dosłownie za pomocą kilku kliknięć wygenerować można gotowy interfejs aplikacji z instrukcją dalszej pracy nad nim. Wszystko zgodnie z przyjętym przez Microsoft językiem wzornictwa Fluent Desing.
Kreator pozwala wybrać jeden z sugerowanych wzorów interfejsu, możliwe jest też wybranie opcji tworzenia aplikacji absolutnie od zera. Wszystkie elementy zgodne są rzecz jasna z przyjętym przez Microsoft językiem wzornictwa Fluent Desing. Web Template Studio jest niezwykle łatwe w obsłudze i częściowo lub całkowicie automatyzuje czasochłonną pracę nad interfejsami.
Skupmy się jednak na nowościach – wszak oznaczenie tej wersji okrągłym 2.0 zobowiązuje. Nowości dotyczą kluczowej kwestii – zgodnie z zapowiedziami Microsoft zwiększył listę obsługiwanych frameworków. Na back-endzie do obsługiwanego już od wersji 1.0 Node.js dodano jeszcze Flaska. Jeśli zaś chodzi o front-end, to obok React.js można już także korzystać z Angulara oraz Vue.js.
Ponadto solidnie przebudowano wygląd i układ elementów w zasadzie na każdym etapie działania kreatora. Możliwe jest już także opublikowanie projektu bezpośrednio z poziomu Web Template Studio za pomocą nowej opcji App Service, która pojawiła się obok dostępnego wcześniej Azure Cosmos DB. Najnowszą wersję Microsoft Web Template Studio znaleźć można wraz z kodem źródłowym w repozytorium GitHub.
Zobacz też: Microsoftu Web Template Studio ułatwia pracę nad interfejsem aplikacji przeglądarkowych