Blog IT, Blog Marketing

Manjaro stawia na FreeOffice’a. Czy w jego ślady pójdą inne dystrybucje?

Manjaro stawia na FreeOffice’a. Czy w jego ślady pójdą inne dystrybucje?

Maciej Olanicki , 15.08.2019 r.

Przyzwyczailiśmy się do tego, że domyślnym pakietem biurowym lwiej części linuksowych dystrybucji jest uznany LibreOffice. Niewykluczone jednak, że rządy najpopularniejszego otwartego pakietu biurowego wkrótce nie będą już tak niepodzielne. Świadczyć może o tym decyzja społeczności rozwijającej Manjaro. Według danych Distro Watch jest to w tej chwili druga najpopularniejsza desktopowa dystrybucja na świecie, zmiany w niej mogą zatem inspirować innych.

manjaro Wedug danych Distro Watch, Manjaro Linux to w tej chwili druga pod względem popularności dystrybucja Linuksa.

Na forum Manjaro ogłoszono w ostatnim czasie, że użytkownikom podczas instalacji dany będzie wybór: nowym pakietem dystrybucji będzie mógł zostać SoftMaker FreeOffice. Dla wielu jest to decyzja dość kontrowersyjna, gdyż FreeOffice to po prostu darmowa i okrojona z zaawansowanych funkcji wersja Softmaker Office. Mamy zatem do czynienia z oprogramowaniem własnościowym. Z drugiej zaś strony tempo rozwoju FreeOffice może imponować. Manjaro stawia zatem funkcjonalność nad idee, co nie wszystkim się podoba.

Pakiet biurowy SoftMakera obchodzi w tym roku 30. urodziny. Przy tej okazji darmowa wersja doczekała się nowości, które mogą dla niektórych być decydujące przy wyborze pakietu. Wprowadzono możliwość korzystania z interfejsu opartego na znanych z Microsoft Office wstążek, dostosowano także składniki pakietu do obsługi za pomocą interfejsów dotykowych. Najważniejsze jednak, że FreeOffice ma lepiej od LibreOffice’a radzić sobie z zapewnieniem kompatybilności z dokumentami w formatach Microsoftu.

Oczywiście za wcześnie, by stwierdzić z całą pewnością, że wkrótce hegemonia LibreOffice’a zacznie być stopniowo pomniejszana. Bez wątpienia społeczności wielu najważniejszych dystrybucji nigdy nie pozwoli, by oprogramowanie, którego twórcy nie udostępniają kodu źródłowego, zagościło w ich systemie jako domyślny pakiet biurowy. Dla innych jednak możliwość zapewnienia sobie możliwie najlepszej kompatybilności z dokumentami przygotowanymi w MS Office będzie ważniejszy.

Zobacz też: Microsoft rozważa wprowadzenie „Office key”

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej