Blog IT, Blog Marketing

Ubuntu i Windows jeszcze bardziej zintegrowane dzięki ubuntu-wsl

Ubuntu i Windows jeszcze bardziej zintegrowane dzięki ubuntu-wsl

Maciej Olanicki , 17.07.2019 r.

Zmiany w Windows Subsystem for Linux zapowiedziane podczas tegorocznej odsłony konferencji Build w kluczowych aspektach odmieniły to, jak działa „Linux w Windowsie”. Zamiast tłumaczenia wywołań systemowych przez warstwę kompatybilności mamy tak naprawdę do czynienia ze zwyczajną maszyną wirtualną. Takie rozwiązanie może się jednak okazać strzałem w dziesiątkę – deweloperzy uzyskali w ten sposób możliwość korzystania na WSL-u z Dockera.

Zobacz też: Docker porzuca dotychczasową wersję na Windowsa, będzie korzystać z WSL 2

Nikogo nie powinno zatem dziwić, że organizacje nadzorujące rozwój najpopularniejszych linuksowych dystrybucji nie mogą sobie pozwolić na obojętność w stosunku do Windows Subsystem for Linux. Przykładem może być między innymi Canonical, który w ostatnim czasie zapowiedział, że do dyspozycji użytkowników Ubuntu oddana zostanie paczka ubuntu-wsl, która ma dostarczać narzędzia uprzyjemniające pracę z dystrybucją na WSL-u.

ubuntu-wsl Możliwości ubuntu-wsl w pełnej krasie. Źródło: balintreczey.hu

Paczka ubuntu-wsl zawiera zestaw narzędzi, które ułatwią integrację z subsystemem. Chodzi między innymi o program pozwalający na wygodne tworzenie skrótów do linuksowych programów na pulpicie Windowsa, narzędzie do wykonywania zrzutów ekranu czy uzyskiwania dostępu do windowsowych zmiennych środowiskowych PATH. Znajdzie się tam nawet fałszywa przeglądarka, której zadaniem będzie przekazywanie żądań HTTP do domyślnej przeglądarki gospodarza.

Zobacz też: Windows Subsystem for Linux 2 – zmiany w architekturze

Możliwości te będą domyślnie dostępne na wszystkich nowych instalacjach Ubuntu na WSL-u. Ci, którzy chcą doinstalować pakiet na już działającym Ubuntu, mogą to zrobić za pomocą polecenia sudo apt update && install ubuntu-wsl. Kod źródłowy wszystkich narzędzi dostępny jest na GitHubie, a już wkrótce Canonical ma zaprezentować kolejne. Zainteresowanym polecamy śledzić blog Balint Reczeya, który w Canonicalu odpowiada za integrację Ubuntu z windowsowym subsystemem.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej