Zmiany w Windows Subsystem for Linux zapowiedziane podczas tegorocznej odsłony konferencji Build w kluczowych aspektach odmieniły to, jak działa „Linux w Windowsie”. Zamiast tłumaczenia wywołań systemowych przez warstwę kompatybilności mamy tak naprawdę do czynienia ze zwyczajną maszyną wirtualną. Takie rozwiązanie może się jednak okazać strzałem w dziesiątkę – deweloperzy uzyskali w ten sposób możliwość korzystania na WSL-u z Dockera.
Zobacz też: Docker porzuca dotychczasową wersję na Windowsa, będzie korzystać z WSL 2
Nikogo nie powinno zatem dziwić, że organizacje nadzorujące rozwój najpopularniejszych linuksowych dystrybucji nie mogą sobie pozwolić na obojętność w stosunku do Windows Subsystem for Linux. Przykładem może być między innymi Canonical, który w ostatnim czasie zapowiedział, że do dyspozycji użytkowników Ubuntu oddana zostanie paczka ubuntu-wsl, która ma dostarczać narzędzia uprzyjemniające pracę z dystrybucją na WSL-u.
Paczka ubuntu-wsl zawiera zestaw narzędzi, które ułatwią integrację z subsystemem. Chodzi między innymi o program pozwalający na wygodne tworzenie skrótów do linuksowych programów na pulpicie Windowsa, narzędzie do wykonywania zrzutów ekranu czy uzyskiwania dostępu do windowsowych zmiennych środowiskowych PATH. Znajdzie się tam nawet fałszywa przeglądarka, której zadaniem będzie przekazywanie żądań HTTP do domyślnej przeglądarki gospodarza.
Zobacz też: Windows Subsystem for Linux 2 – zmiany w architekturze
Możliwości te będą domyślnie dostępne na wszystkich nowych instalacjach Ubuntu na WSL-u. Ci, którzy chcą doinstalować pakiet na już działającym Ubuntu, mogą to zrobić za pomocą polecenia sudo apt update && install ubuntu-wsl
. Kod źródłowy wszystkich narzędzi dostępny jest na GitHubie, a już wkrótce Canonical ma zaprezentować kolejne. Zainteresowanym polecamy śledzić blog Balint Reczeya, który w Canonicalu odpowiada za integrację Ubuntu z windowsowym subsystemem.