Docker porzuca dotychczasową wersję na Windowsa, będzie korzystać z WSL 2

Maciej Olanicki , 19.06.2019 r.

Gruntowne zmiany w architekturze Windows Subsystem for Linux, jakie pojawiły się wraz z jego drugą odsłoną, pozwoliły na obsługę nowych narzędzi, w tym orkiestratora kontenerów Docker. Postawiło to pod znakiem zapytania sens równoległego rozwijania osobnej wersji windowsowej Dockera. Dziś wiemy już, jaka będzie przyszłość Dockera na Windowsie.

Pierwsza wersja Windows Subsystem for Linux opierała się na warstwie tłumaczącej wywołania systemowe: izolowane procesy Pico z linuksowymi binarkami były przetwarzane przez LxCore/LXSS na wywołania API Windowsa. Uniemożliwiało to uruchomienie Docker Engine'a i Kubernetes bezpośrednio na subsystemie. W rezultacie windowsowy Docker korzystał z hipernadzorcy Hyper-V, a nie WSL-a

docker-wsl

Druga odsłona WSL 2 to tak naprawdę właśnie maszyna wirtualna, która zapewnia pełną kompatybilność wywołań systemowych. Nic nie stoi już na przeszkodzie, by uruchomić zarówno Dockera, jak i Kubernetes czy FUSE. Dostrzegła to administracja Dockera, która oficjlanie ogłosiła, że docelowo Docker na Windowsie będzie wykorzystywał WSL 2, zaś rozwój dotychczasowej wersji wykorzystującej autorskie podejście do Hyper-V zostnie porzucony..

Funkcjonalność windowsowego Dockera ma pozostać taka sama, jak to miało miejsce w przypadku wersji bazującej na Hyper-V. W jego skład wejdą komponenty serwerowe, a także wiersz poleceń. Już teraz zapowiedziano, że w windowsowym Dockerze pojawi się wkrótce nowość, czyli Linux Workspaces. Umożliwią one deweloperom pracującym nad oprogramowaniem kierowanym na dystrybucje Linuksa np. na pracę z demonem Dockera na Windowsie w ten sam sposób, jak ma to miejsce na Linuksie.

Zobacz też: Wydajność Windows Subsystem for Linux 2 sprawdzona. Nie mamy dobrych wieści

Otwartym pozostaje pytanie o wydajność Dockera na WSL-u. Jak już pisaliśmy, mimo wcześniejszych obietnic Microsoftu, druga odsłona opierająca się na wirtualizacji odczuwalnie zwolniła w stosunku do WSL-a 1. W komunikacie nie brakuje zapewnień, że nowy windowsowy Docker będzie działał błyskawicznie, przynajmniej w porównaniu do dotychczasowej wersji windowsowego Dockera opartej na Hyper-V.

Na weryfikację tych obietnic trzeba jeszcze będzie poczekać. Pierwsze wersje testowe nowego Dockera zostaną udostępnione w lipcu i będą działały równolegle z aktualnym stabilnym Dockerem dla Windows. Warto przypomnieć, że Windows Subsystem for Linux 2 jest na razie funkcją testową Windowsa 10 dostępną wyłącznie dla uczestników programu Windows Insider. W stabilnym wydaniu systemu WSL 2 pojawi się najpewniej jesienią tego roku.

Zobacz też: Złośliwy konter Dockera może w 10 sekund zdobyć dostęp do systemu plików hosta

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT: