Blog IT, Blog Marketing

Alexa zawita do Windowsa – nadchodzi głęboka integracja z asystentką Amazonu

Alexa zawita do Windowsa – nadchodzi głęboka integracja z asystentką Amazonu

Maciej Olanicki , 16.07.2019 r.

Gdybyśmy mieli typować największe rozczarowania ostatniej dekady na rynku elektroniki użytkowej, to zapewne w czołówce znalazłyby się tzw. inteligentne głośniki – bezustannie nasłuchujące urządzenia automatyki domowej, na których działa instancja asystenta głosowego jednej z czołowych korporacji IT. Problem w tym, że asystenci coraz śmielej wykraczają poza głośniki i trafiają na nasze smartfony, a niedługo na większą skalę – na pecety.

W przypadku Aleksy i Echo Dot czy Asystenta Google i urządzeń z serii Home sukcesywnie doświadczamy realizacji najczarniejszego scenariusza. W zasadzie wszystkie obawy użytkowników związane z naruszaniem ich prywatności ziściły się – mocnym akcentem w tej tragifarsie było ujawnienie w ostatnim czasie, że Amazon przechowuje nagrania głosu użytkowników Aleksy tak długo, jak chce, a ludzcy pracownicy Google (podobnie zresztą jak ma to miejsce w Amazonie) odsłuchują zapisy audio, by doskonalić silnik przetwarzania mowy na tekst.

Dotąd jednak zawsze użytkownicy mieli wybór i zwyczajnie mogli nie wpuszczać asystentów do swoich domów. Nikt wszak nikogo do kupna Echo Dot nie mógł zmusić. Zaczęło się to stopniowo zmieniać dla użytkowników Androida, także w Polsce, wraz z udostępnieniem Asystenta Google na tym systemie. Wciąż jednak można go wyłączyć. Wkrótce zmiany w tym zakresie pojawią się także w najpopularniejszym pecetowym systemie operacyjnym świata – Microsoft ma zamiar pozwolić na jeszcze dalszą integrację Windowsa 10 i dostarczanej przez Amazon Aleksy.

Warto wspomnieć, że Microsoft bez większych sukcesów także rozwijał swojego asystenta, Cortanę. Ta jednak nigdy nie była dostępna nad Wisłą i – w przeciwieństwie do konkurencji – nie dało się z niej w Polsce korzystać nawet w wersji anglojęzycznej. Rynek zweryfikował szanse ekspansji Cortany negatywnie, przez co Microsoft zdecydował się na wycofanie jej z systemu do sklepu Microsoft Store i dostarczanie jako opcjonalny składnik Windowsa 10. Przyroda jednak nie znosi próżni, więc miejsce Cortany może zająć Alexa.

windows-releasenote

Asystentka Amazona już dziś dostępna jest w sklepie Microsoft Store, niemniej wkrótce – już w jesiennym wydaniu Windowsa 10 – będzie można z niej korzystać także na ekranie blokady. Oznacza to zaawansowaną integrację z Windowsem 10, umożliwiającą między innymi głosowe wywoływanie Aleksy, nawet jeśli do systemu operacyjnego nie będzie zalogowany żaden użytkownik. Słowem – po zainstalowaniu asystentki Amazonu pecet z Windowsem 10 od września nie będzie się różnił niczym od głośnika Echo Dot.

Pocieszeniem może być resztka swobody wyboru – na razie nie ma mowy o zmuszaniu do korzystania z Aleksy na Windowsie. Na razie, bo nietrudno wyobrazić sobie sytuację, kiedy Alexa dołączy do grona preinstalowanego w systemie bloatware. Na mocy umów partnerskich pomiędzy sygnowanych przez Satyę Nadellę i Jeffa Bezosa mogłaby być dostarczana wraz z nowymi laptopami i domyślnie włączona.

Czy wówczas także będziemy jeszcze mogli mówić o wolności wyboru niekorzystania z nasłuchujących non-stop asystentów?

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej