Blog IT, Blog Marketing

Potężny atak na Exim, podatnych ponad 3,5 mln serwerów poczty

Potężny atak na Exim, podatnych ponad 3,5 mln serwerów poczty

Maciej Olanicki , 14.06.2019 r.

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o odnalezionej przez grupę Qualys podatności w Eximie – oprogramowaniu, które działa na ponad połowie wszystkich serwerów poczty na świecie. Niestety, pojawiły się informacje, że trwa szeroko zakrojona kampania mająca na celu włamania do niezałatanych serwerów i przejęcie nad nimi kontroli.

Gwoli przypomnienia, podatność CVE-2019-10149 pozwala na zdalne wykonanie poleceń (ale nie wykonanie dowolnego kodu) i ma status krytycznej. Wystarczy, że administrator zmodyfikował listę ACL, aby z wykorzystaniem funkcji deliver_message() możliwe było przetworzenie ciągu ${run{ }} jako polecenia wykonania dowolnej komendy z uprawnieniami roota. Polecenie dostarczyć można wysłanie na ${run{...}}@localhost, gdzie localhost to jedna z domen local_domains spreparowanego maila.

Choć została udostępniona łatka bezpieczeństwa, to trudno wyobrazić sobie, aby aktualizacja programu wykorzystywanego na tak ogromną skalę przebiegała sprawnie. Jak wspomnieliśmy, szacuje się, ze z Exima korzysta ponad połowa wszystkich serwerów poczty, co daje grubo ponad 5 mln instalacji. Przed tygodniem liczbę załatanych serwerów, tj. z Eximem zaktualizowanym co najmniej do wersji 4.92, szacowano na nieco ponad 4%. Dziś wiadomo już, że wartość ta jest większa, nadal mowa jednak o milionach podatnych serwerów.

Według danych zgromadzonych przez Sergiu Gatlan z redakcji Bleeping Computer, aktualnie bezpiecznych jest ponad 1,76 mln serwerów, co jednak oznacza, że około 3,68 mln wciąż pozostaje niezabezpieczonych. Najwięcej z nich, bo ponad 2 mln, znajduje się w Stanach Zjednoczonych. Jak należało się nie spodziewać, nie brakuje chętnych, by wykorzystać niefrasobliwość administratorów i z wykorzystaniem CVE-2019-10149 (nazywanej także „Return of the WIZard”) przejąć kontrolę nad serwerami.

Do skanowania w poszukiwaniu podatności wykorzystywany jest bashowy skrypt. Po pozytywnym rozpoznaniu pobiera on kolejny skrypt (pamiętajmy, że podatność pozwala na zdalne wykonanie poleceń, a nie dowolnego kodu), który sprawdza, czy na podatnej maszynie zainstalowane jest m.in. OpenSSH. Jeśli nie, to klient instalowany jest przez APT. Następnie z wykorzystaniem SSH przejmują pełną zdalną kontrolę nad serwerem.

Aktualnie wykorzystywanych jest kilka wariantów eksploatacji podatności CVE-2019-10149. Dostrzeżono kampanie pochodzące z wielu źródeł, część z nich kryje się za węzłami sieci Tor. Administratorom zaleca się jak najszybszą aktualizację Exima do najnowszej wersji, jeśli nie uczynili tego dotąd. Stawką jest bezpieczeństwo dziesiątek milionów serwerów.

Zobacz też: Exim dziurawy – ponad połowa wszystkich serwerów poczty w niebezpieczeństwie

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej