Z Mountain View, gdzie dziś zakończy się konferencja deweloperska Google I/O, płyną kolejne wieści dla programistów pracujących nad androidowymi aplikacjami. Po ogłoszeniu, że najpopularniejszy system mobilny na świecie będzie odtąd rozwijany zgodnie z założeniem Kotlin-first, nadszedł czas na nowości w udostępnionym pod koniec zeszłego roku zestawie komponentów i bibliotek Android Jetpack.
Jetpack ma umożliwiać twórcom aplikacji pokonywanie złożonych problemów przez dostarczanie gotowych komponentów podzielonych na cztery kategorie: baza, architektura, UI, zachowanie. Służą one między innymi automatyzacji zarządzania procesami w tle, ułatwiają obsługę API powiadomień, uprawnień, multimediów, dostarczają wiele gotowych elementów interfejsu i animacji czy składników zapewniających kompatybilność z Android TV czy wearOS-em.
Podczas Google I/O korporacja zapowiedziała kolejne nowości w Android Jetpack, zaś na największa z nich wybija się udostępnienie i otwarcie zestawu narzędzi Jetpack Compose. Stanowi on jeden z elementów popularyzowania Kotlina na Androidzie i pozwala na projektowanie interfejsów z użyciem tego języka – posiada gotowe schematy rysowania interfejsu, animacji. W praktyce wystarczy, że programista doda oznaczenie @Composable
przy nazwie klasy, by została przekształcona na element interfejsu.
Wiele ciekawych komponentów dostępnych jest już w fazach testowych. W alfie deweloperzy mogą korzystać z biblioteki CameraX. Zawiera ona zestaw API, który ułatwi deweloperom wykorzystanie w aplikacjach obrazu przechwytywanego z kamer. CameraX zapewnia wsteczną kompatybilność do API poziomu 21, czyli do Androida 5.0. Nowa biblioteka ma pomóc wyeliminować problemy z kompatybilnością z różnymi kamerami i zredukować ilość kodu potrzebnego na osadzanie jej w aplikacjach.
Zobacz też: Google: „jeśli zaczynasz nowy projekt, powinieneś pisać go w Kotlinie”
Nowych testowych komponentów jest znacznie więcej – warto zwrócić uwagę na bilblioteki ułatwiające wdrożenie biometrii, integrację z samochodowa wersją Androida, przeprowadzanie testów wydajności aplikacji. Z pełną listą komponentów można zapoznać się na oficjalnej stronie Android Jetpack.