Blog IT, Blog Marketing

Przeglądarka Brave zaczyna płacić użytkownikom za oglądanie reklam

Przeglądarka Brave zaczyna płacić użytkownikom za oglądanie reklam

Maciej Olanicki , 24.04.2019 r.

Brave na dobre zagościł w przeglądarkowym krajobrazie, jednak dotąd nie spełniał swoich największych obietnic. Premiera przeglądarki miała miejsce w styczniu 2016 roku, później zapowiedziano, że Brave nie tylko będzie blokował reklamy, ale także wyświetlał własne, a zarabiać na ich oglądaniu będą mogli sami użytkownicy. Dziś obietnica została w końcu spełniona.

Twórcą bazującego na Chrome i Electronie programu jest nie kto innym niż Brandon Eich, ojciec JavaScriptu i wieloletni dyrektor techniczny, a następnie dyrektor wykonawczy Mozilli. Pożegnał się z nią w rezultacie finansowego wspierania organizacji na rzecz zakazu udzielania małżeństw homoseksualnych. Eich zdecydował się na stworzenie nowej przeglądarki na bazie Chrome’a, która oprócz nietuzinkowego modelu biznesowego miała także chronić prywatność, także za sprawą klienta sieci Tor wbudowanego w tryb incognito.

brave-1

Po testach w wersjach deweloperskich, beta oraz androidowej przyszedł czas na uruchomienie programu Brave Rewards w desktopowym wydaniu programu. Odtąd za oglądanie reklam od „zaufanych dostawców” Brave Software będzie wynagradzać swoich użytkowników za pomocą tokenów BAT, od Basic Attention Token. Do oglądających reklamy trafi 70% zysków z reklam, resztę zatrzyma dla siebie producent. Jeden BAT to w tej chwili równowartość około 1,66 zł. Wypłaty mogą być dokonywane na koniec każdego miesiąca, administratorem portfela jest Uphold.

Zobacz też: Mozilla powalczy ze spamem zapytań o zgody na powiadomienia push

Ale tokenów można także nie wypłacać i to tutaj mamy do czynienia z koncepcją, która może zmienić – a przynajmniej ma takie techniczne możliwości – profil treści publikowanych dziś w Internecie. Tokeny mogą być bowiem co miesiąc automatycznie przekazywane serwisom, które użytkownik odwiedza najczęściej. Przeglądarka sprawdzi liczbę odsłon i ilość spędzanego na danej stronie czasu i na tej podstawie będzie decydować, które strony nagradzać. Użytkownik może ustalić comiesięczną wysokość wsparcia dla twórców ulubionych witryn.

brave-2

Model Brave’a ma być takim, w którym każdy wygrywa. Wyselekcjonowani dostawcy mają wysokie gwarancje wyświetleń treści reklamowych. Prywatność użytkownika nie jest rażąco naruszana – dobór treści na podstawie jego zachowań odbywa się lokalnie, bez przesyłania ich na serwery producenta czy przekazywania innym podmiotom. Twórcy witryn otrzymują źródło finansowania, które pozwoli im robić to, co potrafią najlepiej, a nie produkować artykuły jedynie podające się za publicystykę, a faktycznie będące reklamami.

Zobacz też: Monopolista gorszy od Microsoftu? Firefox przez całe lata ofiarą sabotażu Google

Reklamy wyświetlane przez przeglądarkę nie będą się pojawiać na miejscach tych zablokowanych przez nią na witrynach. Mają przybierać oddzielną formę „suplementu”. Niestety, na razie korzystać z Brave Rewards mogą wyłącznie użytkownicy w Kanadzie, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych. Więcej informacji o tym nowatorskim pomyśle znaleźć można na oficjalnym blogu przeglądarki Brave.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej