Blog IT, Blog Marketing

Nowy Raspbian dostępny z obsługą sprzętowych generatorów liczb losowych

Nowy Raspbian dostępny z obsługą sprzętowych generatorów liczb losowych

Maciej Olanicki , 10.04.2019 r.

Dobre wieści dla posiadaczy komputerów jednopłytkowych Raspberry Pi! Właśnie ukazała się nowa wersja popularnego systemu operacyjnego na ten sprzęt, dostarczającego zoptymalizowane środowisko graficzne i pakiet najpotrzebniejszych programów. Mowa oczywiście o Raspbianie, który pozostaje w tej chwili bodaj najrozsądniejszym wyborem dla użytkowników, którzy do Maliny chcą podłączać klawiaturę, myszkę i monitor.

Zobacz też: Windows 10 dla ARM dopasowane do Linuksa – ruszy także na Raspberry Pi

Raspbian to dystrybucja Linuksa, bazuje na Debianie. Jego instalator znaleźć można w instalatorze NOOBS, nie jest nawet konieczne pobieranie dodatkowych plików. Zaraz po instalacji Raspbiana na pokładzie znajdziemy środowisko graficzne PIXEL z klasycznym układem kojarzącym się z GNOME 2, zbudowane na bazie LXDE i menedżera okien Openboksa. Jak przystało na dystrybucje bazującą na Debianie, menedżer pakietów to APT.

Wśród preinstalowanych aplikacji znajdziemy najpotrzebniejsze narzędzia wybrane według klucza niewielkiej zasobożerności, np. Chromium z odpowiednimi rozszerzeniami, ale także narzędzia edukacyjne i deweloperskie. Dostępna jest na przykład świetna Mathematika, IDE Javy BlueJ, Geany czy Pythona. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by na Raspbianie odtworzyć multimedia – dostępny jest popularny odtwarzacz VLC.

Zobacz też: Nachodzi Ubuntu MATE 18.04 na Raspberry Pi – przyglądamy się nowościom

Czas przyjrzeć się nowościom w udostępnionej właśnie aktualizacji. Choć ostatnia aktualizacja systemu miała miejsce w listopadzie, to zmiany są skromne. Nowy Raspbian wciąż bazuje na Debianie Stretch i jądrze Linux w wersji 4.14.98. Chromium zaktualizowano do wersji 72, odtwarzacz VLC do 3.0.6. Jak zauważa Phoronix, wprowadzono poprawki w obsłudze kart pamięci (mniej błędów przy kopiowaniu plików), usunięto inne drobne błędy.

Nowymi składnikami systemu jest natomiast pakiet ethtool – konsolowe narzędzie pozwalające na wyświetlanie informacji na temat karty sieciowej (polecenie ethtool eth0). Drugą nowość stanowią rng-tools, dzięki któremu Malina będzie mogła odtąd bez problemu obsługiwać sprzętowe generatory liczb losowych.

rasperry-klawka

W świcie Maliny jak zwykle dzieje się sporo. Warto przypomnieć, że w ostatnim czasie doczekała się ona pierwszego oficjalnego sklepu, w którym można nabyć same komputery, jak i liczne akcesoria, czujniki czy kontrolery. Niedawno wzbogaciło się również portfolio oficjalnych akcesoriów – oprócz oficjalnej obudowy najbardziej oddani miłośnicy Maliny mogą już także korzystać ze ślicznej klawiatury i myszki.

System można bezproblemowo zainstalować na Malinie za pomocą NOOBS, obrazy dostępne są na oficjalnej stronie Raspberry Pi.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej