Blog IT, Blog Marketing

Czego można dowiedzieć się o programistach na podstawie testów rekrutacyjnych?

Czego można dowiedzieć się o programistach na podstawie testów rekrutacyjnych?

KBM , 22.03.2019 r.

Proces rekrutacji w IT różni się od znacząco od tego w innych branżach, a od konsultantów HR wymaga rozległej wiedzy na temat środowiska developerów oraz aktualnych trendów IT. Skąd ją czerpać? Do ciekawych wniosków dotyczących całej branży może prowadzić analiza testów rekrutacyjnych. Oto, jakie dane na temat programistów dostarcza serwis Devskiller, dzięki któremu możemy poznać interesujące dane na skalę globalną.

Wiedza ukryta w testach

Devskiller to serwis służący do rekrutacji w branży IT. Rocznie ponad 100 tysięcy kandydatów wypełnia tam testy, mające ułatwić pracodawcom podjęcie decyzji poprzez porównanie umiejętności poszczególnych kandydatów. Zestawiając punktację czy procenty można z łatwością poznać twarde dane o kandydatach i wyłonić najbardziej kompetentnego z nich. Jednocześnie testy mogą być personalizowane, dzięki czemu będą sprawdzać konkretnie te umiejętności, na jakich najbardziej zależy danej firmie.

Europa Wschodnia wysoko w rankingach

Całościowa analiza tych danych przez Devskiller przyniosła ciekawe wyniki. Po pierwsze udało się określić w ten sposób, w którym kraju pracują najzdolniejsi specjaliści. Średnio najwyższe oceny w testach zdobyli pracownicy z Nowej Zelandii (54,66 proc. w teście). Z naszego regionu wysoko uplasowali się kandydaci z Rosji, Białorusi i Ukrainy, zajmując kolejno trzecie, czwarte i szóste miejsce. Badacze zwracają uwagę, że miejsca takie jak Nowa Zelandia rekrutują i przyciągają największe talenty z całego świata, co może tłumaczyć zaskakująco wysoką pozycję kraju w teście.

kraje Źródło: Devskiller

Polska okazała się natomiast druga, po Stanach Zjednoczonych, na liście krajów, które najchętniej rekrutują za granicą. Co czwarta oferta dopuszcza kandydatów spoza Polski. Nie będzie natomiast zaskoczeniem, że szczególnie dużo kandydatów do pracy zgłasza się z największych krajów znanych z dynamicznego sektora IT, jak Indie czy USA. Pokazuje to, jak bardzo międzynarodowe jest środowisko pracy IT i rekrutacja w tym sektorze, nie tylko na poziomie konkretnych firm, ale też krajów czy regionów.

Poszukiwane języki programowania

Znaczna większość, bo aż 70 proc. firm poszukiwało w zeszłym roku programisty JavaScript. Na drugim miejscu było SQL (50 proc.), a dalej znalazła sie Java. Podobnie było, jeśli chodzi o teksty, którym najchętniej poddawali się programiści. JavaScript okazała się najbardziej uniwersalna, bo jej znajomości oczekiwały zarówno małe, jak i większe firmy. Tymczasem Java była poszukiwana przez nieliczne, ale za to bardzo duże przedsiębiorstwa. Inną widoczną tendencją jest rosnąca specjalizacja.

Choć spore zainteresowanie budzi Kotlin czy Golang, w praktyce wciąż najbardziej poszukiwani są specjaliści biegli w najpopularniejszych językach programowania. Firmy rekrutacyjne, które wiedzą, kogo rekrutuje się na świecie, mogą z dużym wyprzedzeniem przewidywać trendy dla całej branży, a nawet z wyprzedzeniem oferować gotowe strategie i rozwiązania. Wyzwaniem natomiast może być docieranie do kandydatów wyspecjalizowanych w konkretnym języku programistycznym czy frameworku.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej