Blog IT, Blog Marketing

Gry z Comodore 64 dostępne w The Internet Archive

Gry z Comodore 64 dostępne w The Internet Archive

TeamQuest 01.11.2018 r.

Pamiętacie kultowe gry z Comodore 64? Od niedawna znowu istnieje możliwość, aby w nie zagrać, w dodatku za darmo. Wszystko za sprawą serwisu The Internet Archive, który udostępnił bibliotekę oprogramowania dla C64, w ramach której znalazły się tysiące gier działających bezpośrednio w przeglądarce internetowej!

C64, czyli co?

Comodore 64 to urządzenie, które w latach 80. było obiektem westchnień młodzieży. Za jego sprawą wiele osób miało pierwszą styczność komputerem domowym. Mimo wielu barier i problemów ze zdobyciem oprogramowania sprzęt ten stał się bardzo popularny i był początkiem prawdziwej informatycznej rewolucji. C64 zadebiutowało w 1982 roku na Consumer Electronic Show. Zostało wyposażone w 1 MHz procesor, najnowszy układ graficzny VIC II, 64Kb a także generator dźwięku SID. Urządzenie mogło wyświetlać 16 kolorów a maksymalna rozdzielczość wynosiła 320x200 pikseli. Początek zmierzchu popularności nastąpił w 1987 roku, kiedy to nastąpiła premiera jego następcy – Amigi 500. Ekspansja PC w połowie lat 90. stała się dla C64 gwoździem do trumny. Jego produkcję zakończono w 1993 roku.

Najpopularniejszy model komputera na świecie

Gry

Być może trudno w to dziś uwierzyć, ale za sukcesem C64 nie stała technologiczna przewaga nad konkurencją. Nie był to jedyny w tamtym czasie domowy komputer 8-bitowy, a niektóre modele były wręcz szybsze i prostsze w obsłudze. Co zatem zadecydowało o wyjątkowej popularności Comodore? Eksperci podkreślają, że była to cena. Maszyna kosztowała 595 dolarów, czyli równowartość dzisiejszych 1500 dolarów. Biorąc pod uwagę fakt, że dostępny wówczas Atari 400/800 kosztował 899 dolarów, z kolei Apple II – 1200 dolarów, trzeba przyznać, że cena C64 była niewątpliwym atutem. Do tego doszła intensywna kampania promocyjna. Efekt? W latach 1983-1986 C64 miał 30-40 % udziału w rynku a liczba produkowanych miesięcznie egzemplarzy sięgała 400. Łączną sprzedaż szacuje się na 10-17 mln sztuk, co sprawia, że C64 szczyci się dziś tytułem najlepiej sprzedającego się modelu komputera na świecie.

Powrót do przeszłości

Opublikowany przez The Internet Archive emulator to coś, na co miłośnicy 8-bitowców czekali od dawna. Wśród dostępnych gier znalazły się m.in. Ghosts 'n Goblins, River Raid, Sim City, Bards Tale 1, Blubble Bobble, Red Alert czy Crazy Cars. Oprócz pełnych gier i programów, znalazły się tu również wersje demonstracyjne, a także pliki z muzyką, która w latach 80. i 90. wypełniała mieszkania. W sumie udostępniono ponad 14 000 różnych tytułów. Jak zagrać? Nic prostszego. Wybieramy grę a następnie klikamy w ikonę startu. Po chwili tytuł się uruchamia w przeglądarce. Żadna instalacja na komputerze nie jest wymagana. Pozostaje jeszcze decyzja, czy chcemy zagrać za pomocą klawiatury czy joysticka i już możemy się rozpocząć sentymentalną podróż do przeszłości.

The Internet Archive to kolosalne archiwum zawartości sieci, a także ogromna biblioteka gier. Oprócz tego, znajdziemy w nim stare wersje stron internetowych czy kultowe reklamy, które pozwalają przywołać wspomnienia z dzieciństwa. Czym jeszcze zaskoczą nas twórcy tej internetowej biblioteki? Z niecierpliwością czekamy.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej