Blog IT, Blog Marketing

Czy warto czytać książki programistyczne?

Czy warto czytać książki programistyczne?

TeamQuest 08.03.2018 r.

Nauka programowania z książek, wydaje się być metodą mocno przestarzałą. Sama teoria zawarta w książkach, nie nauczy nas programowania. Bez praktyki nie rozwiniemy swoich umiejętności, a książki programistyczne często przez swoją narrację nie pozwalają stopniowo wdrażać się tajniki programowania, lecz wymagają całościowego zapoznania się z materiałem, który w przypadku dużych objętościowo pozycji może nam po prostu umknąć z pamięci. Innym problemem związanym z nauką programowania z książek jest fakt, że często po kilku latach po ich ukazaniu ich treść robi się już nieaktualna, ze względu na szybko rozwijające się języki programowania. Poszukując książek programistycznych warto skupić się przede wszystkim na książkach, które rozwiną naszą wiedzę w danym temacie, a nie uczyć się z nich programowania od podstaw. Najbardziej aktualną wiedzę znajdziemy przede wszystkim w internecie, który pełen jest innego typu źródeł wiedzy takich jak blogi programistyczne, filmiki instruktarzowe i interaktywne kursy programowania. Wiedza zawarta w nich w sposób bardziej przejrzysty, niż książki przybliża nam różne aspekty programowania. Kolejnym problemem jest fakt, że książki często skierowane są do odbiorców będących na różnych etapach wtajemniczenia. Wiedza zawarta w niektórych książkach może wydawać się dla nas oczywista, a część książek może mimo szczerych chęci i sporej wiedzy z zakresu programowania, może okazać się dla nas zbyt trudna.

Rozwiń swoją wiedzę wybierając odpowiednią książkę

Nie zmienia to jednak faktu, ze książki związane tematycznie z programowaniem wciąż się ukazują i zyskują nabywców. Dlaczego tak się dzieje? Otóż książka dobrego programisty potrafi przekazać na kilkuset stronach jego całe wieloletnie doświadczenie w wybranej dziedzinie. Taka wiedza często jest bezcenna i może znacząco wpłynąć na nasze podejście do programowania. Problemem jest zatem nie nadmiar słabych książek na rynku, lecz wybór tej odpowiedniej dla nas. Warto śledzić ukazujące się nowości wydawnicze i czytać recenzje książek programistycznych, być może któraś z nich będzie dla nas motorem do zakupu lektury.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej