Blog IT, Blog Marketing

Diamentowy TeamQuest. Rośniemy pomimo kryzysu w branży

Diamentowy TeamQuest. Rośniemy pomimo kryzysu w branży

Tomasz Staśkiewicz , 25.01.2024 r.

W filmie Forrest Gump jest taka scena, w której główny bohater wraz z poznanymi w Wietnamie kompanami – Babą i Porucznikiem Danem wypływają łowić krewetki w czasie sztormu. Łodzie wszystkich innych rybaków zostają w porcie. Przez kilka minut obserwujemy szalone zmagania załogi z wiatrem, wodą i piorunami. Ale kiedy już po huraganie Forrest wraz z ekipą wracają do portu, okazuje się, że wszystkie pozostałe łodzie są zniszczone przez żywioł. Baba, Gump i Dan zostają więc potentatem na rynku krewetek.

Metafora huraganu dobrze oddaje to, co dzieje się w świecie IT od jesieni 2022 roku. Fala zwolnień u technologicznych gigantów była pierwszym sygnałem zmian. Z każdym tygodniem, miesiącem, pojawiały się kolejne sygnały, że rozgrzany do czerwoności rynek IT zaczyna się zmieniać. Obniżenie się koniunktury w sektorze informatycznym i mniejsze zapotrzebowanie na programistów (spadki liczby ogłoszeń sięgające nawet 50% rok do roku) pociągnęło za sobą bardzo duże wyzwania przed agencjami rekrutacyjnymi. I właśnie w takich realiach rynkowych TeamQuest został wyróżniony nagrodą „Diament Forbesa”.

Czym są Diamenty Forbesa?

Dlaczego „Diamenty Forbesa” są wyjątkową nagrodą? Bo nie można jej kupić, jest bezpłatna, ale wymaga spełnienia wielu warunków. Audyt, korzystając ze szwajcarskiej metody wyceny wartości firmy prowadzi Dun & Bradstreet Poland. Nagroda „Diamentów Forbesa” jest przyznawana firmom, które w poprzednich 5 latach miały dobre wyniki finansowe, czystą historię płatniczą, rosnącą wartość majątku oraz brak negatywnych zdarzeń prawnych. Krótko mówiąc, tym, którzy są wiarygodnymi partnerami w biznesie, generują zysk, nie mają opóźnień w płatnościach. Utrzymanie długofalowo takich wyników świadczy o zdrowiu organizacji. Audyt danych z kilku lat, jest zaś gwarancją ciągłości i spójności działania. A nie da się tego osiągnąć, bez świadczenia najwyższej jakości usług.

Organiczny wzrost

W ostatnich latach bardzo popularny był startupowy model rozwijania biznesu, czyli wzrost za wszelką cenę, nawet kosztem zysku. Pieniądze od inwestorów płynęły szeroką falą. Kiedy w 2023 przyszło spowolnienie na rynku, wzrosły stopy procentowe i co za tym idzie pieniądz przestał być tani, nastąpiły trudne czasy dla firm, które nie wypracowały zdrowego bilansu finansowego.

TeamQuest od zawsze rósł w modelu bootstrapowym. Jedynym źródłem finansowania są wypracowane zyski. Dzięki temu wzrost, choć nie tak szybki jak przy finansowaniu zewnętrznym, był stabilny.

- Do nadejścia kryzysu zaczęliśmy się przygotowywać już dwa lata temu. Cykle koniunkturalne występują zawsze, a w naszym zespole jest kilka osób, które doświadczyły bessy już wcześniej – mówi Łukasz Łukaszewicz, prezes i założyciel TeamQuestu. - Dzięki temu wiedzieliśmy, że zamiast inwestować np. w nowe biura woleliśmy rozwijać kompetencje naszego zespołu. Dzięki temu w ogóle nie odczuliśmy dekoniunktury.

Z punktu widzenia małej polskiej firmy, która rośnie organicznie od 15 lat, dojście do poziomu wyróżnienia Diamentem Forbesa na pewno jest dużym sukcesem. Wiele małych firm ma problem z zarządzaniem płynnością, szczególnie, kiedy organizacja rośnie, a warunki na rynku stają się wymagające.

Najcenniejszy z zasobów

Polska gospodarka, jak kania dżdżu, potrzebuje zdrowych finansowo firm. To one są motorem rozwoju całego kraju. Stabilne, wypłacalne, generujące zysk organizacje budują kapitał biznesowy tego kraju na dwóch poziomach. Po pierwsze, co oczywiste, mówimy o kapitale finansowym. Ale dużo ważniejsze jest budowanie długofalowego zaufania w biznesie. To właśnie w takim środowisku tworzy się stabilne miejsca pracy, prowadzi projekty, które dzięki temu, że strony mogą na sobie polegać, powoduje jakościową zmianę we współpracy.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej