Blog IT, Blog Marketing

Pentester – wszystko, co warto wiedzieć

Pentester – wszystko, co warto wiedzieć

Joanna Wasiak , 24.02.2023 r.

Temat cyberbezpieczeństwa w IT to wciąż jeden z najgorętszych obszarów, w którym potrzeba wielu specjalistów. O tym, jak łatwo jest hakować strony rządowe, mogliśmy się przekonać rok temu, gdy wybuchowi wojny w Ukrainie, towarzyszyła również wojna informacyjna. Jak można skutecznie przeciwdziałać próbom włamania się do systemu? Odpowiedzią na to są właśnie Pentesterzy, czyli etyczni hakerzy, którzy zajmują się właśnie analizą ryzyka w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz przeciwdziałaniem nieprzewidzianym atakom hakerskim.

W artykule wymieniono:

 • Kim jest Pentester?
 • Główne zadania Pentestera
 • Jak zostać Pentesterem?
 • Ile możesz zarobić jako Pentester?

Kim jest Pentester?

To osoba, która przeprowadza testy penetracyjne systemu firmy, w której pracuje (stąd nazwa stanowiska), w celu przechwycenia i naprawienia ewentualnych luk systemowych, będących potencjalną furtką dla hakerów. Takie luki są czymś częstym w aplikacjach i systemach IT, z których na co dzień korzystają firmy z różnych branż, w tym także finansowej. To, że takie błędy się zdarzają, jest zupełnie naturalne, ale dobrze jest, wychwycić je i „załatać dziury”, zanim nastąpi potencjalny cyberatak. Nikt nie chciałby się obudzić bez pieniędzy na swoim koncie, prawda? To jest zadanie Pentestera – znaleźć lukę, załatać ją oraz przeprowadzić legalne testy penetracyjne systemu w warunkach laboratoryjnych np. wpuszczenie złośliwego oprogramowania.

Główne zadania Pentestera

Do głównych zadań Pentestera należą:

 • kontrola zabezpieczeń stron www;
 • analiza luk systemowych i ich zwalczanie;
 • tworzenie malware’u w celach testów w warunkach laboratoryjnych;
 • tworzenie raportów i prezentacji ze swojej pracy;
 • nieustanne podnoszenie swoich kompetencji w obszarze cybersecurity.

Jak zostać Pentesterem?

Łatwiej Ci będzie zostać Pentesterem, mając za sobą studia informatyczne lub doświadczenie w zawodzie programisty, testera, analityka, czy administratora sieci. Możesz też skończyć specjalne kursy certyfikacyjne (CEH), które pozwolą Ci zdobyć certyfikat etycznego hakera i rozpocząć karierę w zawodzie Pentestera. To, co musisz umieć, zanim zaczniesz ubiegać się o to stanowisko, to:

 • znajomość SQL Injection i podobnych;
 • HTTP Request Smugging;
 • Reflected File Download;
 • posiadać odpowiedni sprzęt lub upewnić się, że firma taki dostarczy.

Pentester to przede wszystkim osoba samodzielna, dociekliwa, z analitycznym myśleniem, która jest odporna na presję i potrafi przewidywać ryzyko ewentualnych ataków hakerskich. wyszukiwanie i łatanie luk systemowych to żmudna praca, która wymaga ogromnej odpowiedzialności i cierpliwości. Ze względu na częsty kontakt z klientami, Pentester powinien mieć wrodzoną łatwość w wypowiadaniu się w trakcie prezentacji, oraz umiejętność przekładu z języka technicznego na słowa, które zrozumieją osoby bez praktycznej znajomości zagadnień z obszaru cyberbezpieczeństwa.

Ile możesz zarobić jako Pentester?

Zarobki Pentestera zależą od doświadczenia, ale nie należą od najmniejszych. Jako osoba, która dopiero rozpocznie swoją pracę w tym zawodzie, możesz liczyć na wynagrodzenie rzędu 8000 zł brutto. Jako doświadczony Pentester, możesz zarabiać nawet do 20.000 zł brutto, zależnie od umowy (dane na rok 2022). Czy Pentester jest zawodem przyszłości? Zdecydowanie! Dobry Pentester może nie tylko zapobiec ogromnym niepożądanym wyciekom danych, ale przede wszystkim, zapewnić bezpieczeństwo ważnym serwisom rządowym na całym świecie.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej