Blog IT, Blog Marketing

Co tu robić po godzinach?

Co tu robić po godzinach?

Marcin Sarna , 09.08.2021 r.

Parę pomysłów na dorobienie jako programista poza podstawowym miejscem pracy.

W co się bawić, w co się bawić…

Więc masz pracę na co dzień. Ale zaczynasz czuć się z tego powodu wyczerpany. A może po prostu czujesz, że utknąłeś w swoim kodzie — nie możesz nauczyć się niczego nowego ani poczuć tej iskry, którą kiedyś miałeś. Czy są jakieś projekty, rokujące na przyniesienie dodatkowych pieniędzy, które możesz wykonać jako programista wolnymi wieczorami? A może szukasz po prostu sposobu na sprawdzenie się w nowej technologii, którą właśnie poznajesz ale nie jest to Twoja główna specjalizacja?

Aplikacja lub motywy do Shopify

Shopify to ogromny rynek. Dla wielu może wydawać się nasycony. Ale czy naprawdę? Załóżmy, że wyceniasz swoją aplikację na 25 dolarów za subskrypcję i korzysta z niej ledwie 100 sklepów. To pewne 2,5 tys. dolarów w Twojej kieszeni każdego miesiąca.

Sklepy internetowe otwierają się cały czas. Jeśli wpadniesz na pomysł, który rozwiąże konkretny problem dla sklepikarzy, mogą to być całkiem przyjemnie zarobione pieniądze. Jeśli chodzi o marketing, istnieje mnóstwo grup właścicieli firm na Facebooku. Jeśli dołączysz do jednej z nich, zaczniesz dostrzegać jak powtarzają się ciągle te same problemy. Jasne, prawdopodobnie istnieje już aplikacja lub wtyczka, która rozwiązuje dane zagadnienie. Ale właściciele firm nie są programistami. Nie wygooglują rzeczy tak jak my. Rozwiąż ich problemy i zdobądź pierwszych subskrybentów.

Wtyczki lub motywy WordPress

Dla osób niebędących programistami WordPress jest nadal jednym z głównych sposobów blogowania. Tworzenie motywów to jedna z tych rzeczy, które istnieją od tak dawna, że tu może być trudno konkurować i zarabiać prawdziwe pieniądze. Sklepy, takie jak ThemeForest, stawiają też całkiem spore wymagania twórcom nowych tematów.

Chodzi jednak o to, że na wolnym rynku jest wiele tandetnych rzeczy. Jeśli zbudujesz coś, co jest dobrze zaprojektowane i rozdasz to za darmo — wtedy masz przewagę. Dobre „darmowe” motywy i wtyczki z uaktualnieniami zwykle otrzymują bezpłatne reklamy w newsletterach. Zwykle pojawiają się w nagłówkach typu „Najlepsze bezpłatne motywy i wtyczki WordPress”.

Etyczne hakowanie

To jest bardziej dochód aktywny niż pasywny. Niczego nigdy nie „shakowałeś”? Zobacz sam ile w ciągu ostatniego roku wykonałeś pracy związanej z bezpieczeństwem, nawet jeśli się w tym nie specjalizujesz. A organizacje są bardziej podatne na ataki niż możemy przypuszczać. Jako etyczny haker działający w ramach programów bug bounty możesz zarobić całkiem nieźle. Jest to też dobre pod kątem tego co możesz później zamieścić w swoim życiorysie.

Stwórz coś, co jest ważne dla Ciebie

Rzecz w byciu programistą polega na tym, że rozwiązujemy problemy. Z pewnością w Twoim życiu jest coś irytującego, co możesz rozwiązać samodzielnie. Jeśli znajdziesz rozwiązanie oparte na technologii, możesz je potem sprzedać w modelu jednorazowym lub subskrypcyjnym. Może Ci w tym pomóc serwis Gumroad, który po prostu oszczędza Ci kłopotów z uruchamianiem sklepu internetowego. To nic nie kosztuje — chyba że chcesz zacząć pobierać opłaty (jest niewielka cena za subskrypcję). Nawet wtedy opłaty są ogólnie przyzwoite. W pewnym sensie Gumroad jest dla deweloperów czymś na kształt tego co stanowi Etsy dla techników i artystów. Nadal będziesz musiał prowadzić własny marketing, aby uzyskać sprzedaż.

Projekty

Podziel się swoją wiedzą

Istnieją platformy takie jak Udemy, Skillshare czy Teachable, które mogą pomóc Ci podwoić swoją wiedzę, jeśli możesz zobowiązać się do jej uzewnętrznienia. Jeśli nie lubisz się z kamerą, napisz e-booka i sprzedaj go na Gumroad. Sam fakt, że masz e-booka, czyni z Ciebie natychmiastowego eksperta – co może działać na Twoją korzyść, jeśli chodzi o zmianę pracy. Ale zaraz, przecież jeszcze przed chwilą nie chcieliśmy jej zmieniać…? ;-)

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej