Blog IT, Blog Marketing

Starsi pracownicy odchodzą z IT

Starsi pracownicy odchodzą z IT

Marcin Sarna , 16.07.2021 r.

Starzejemy się, to normalne. Ale dla branży informatycznej z ciągłymi wakatami utrata doświadczonych ludzi to dodatkowy problem.

Badanie fachowców 50+

Nowe badania przeprowadzone przez BCS (The Chartered Institute for IT) wykazało, że przekwalifikowanie osób w wieku powyżej 50 lat do pracy w technologii informatycznej może zapewnić brytyjskiej sile roboczej dodatkowych 119 000 specjalistów IT i stanowić „znaczący krok” w rozwiązywaniu problemu luki w umiejętnościach cyfrowych.

Jednocześnie badacze wskazali, że w 2020 roku było w Wielkiej Brytanii 13 000 bezrobotnych specjalistów IT w wieku 50 lat.

Podczas gdy aż 31% siły roboczej w Wielkiej Brytanii jest w wieku 50+, tylko 22% osób pracujących na stanowiskach IT ma ponad 50 lat. Gdyby reprezentacja w IT była równa normie siły roboczej, w Wielkiej Brytanii byłoby dodatkowych 119 000 specjalistów IT w wieku 50 lat i więcej – czyli łącznie 480 000.

Brak rąk do pracy to straty dla gospodarki

BCS stwierdziło we wnioskach, że brak osób starszych pracujących w branży technologicznej jest silną wskazówką, że ta grupa wiekowa musi przekwalifikować się, zwłaszcza że Wielka Brytania boryka się z pogłębiającym się niedoborem umiejętności cyfrowych, szczególnie widocznym w okresie gdy kraj wychodzi z pandemii. Zdaniem Kathy Farndon, szefowej zarządu BCS Society:

Nadal istnieje znaczne zapotrzebowanie na umiejętności cyfrowe – nie tylko w odniesieniu do rosnącej liczby zawodów związanych z informatyką ale tak naprawdę we wszystkich zawodach. Jest to wynikiem konieczności transformacji cyfrowej podczas COVID. Obecnie prawie 70% pracodawców walczy o znalezienie pracowników o odpowiednich umiejętnościach, co kosztuje brytyjski przemysł miliardy.

Czy w IT występuje dyskryminacja ze względu na wiek?

Te wspomniane na początku 13 000 bezrobotnych specjalistów IT w wieku 50 lat i więcej oznacza stopę bezrobocia na poziomie 3,4% - znacznie powyżej wskaźnika dla specjalistów IT w wieku 16-49 lat (2,2%). W 2019 roku było to tylko 8 000 osób co według BCS wskazuje na znaczne pogorszenie sytuacji. Zdaniem badaczy problem można przypisać wielu czynnikom, w tym faktowi, że osoby powyżej pięćdziesiątego roku życia nie były wychowywane od dziecka w kulturze cyfrowej i dlatego są mniej skłonne do korzystania z technologii w porównaniu z młodszymi pokoleniami.

Jednak jeden z dyrektorów w BCS, dr Bill Mitchell OBE wskazuje, że takim czynnikiem jest też dyskryminacja ze względu na wiek. Jak to ujął: Mamy póki co anegdotyczne dowody od naszych członków w BCS, że czasami spotykają się z dyskryminacją ze względu na wiek, jeśli chodzi o ubieganie się o pracę w branży technologicznej.

Brytyjczycy opóźnieni cyfrowo

Inne badanie przeprowadzone w maju 2021 roku przez brytyjski Departament Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu (DCMS) wykazało, że w ciągu ostatnich dwóch lat prawie połowa firm (46%) miała trudności z rekrutacją na stanowiska wymagające umiejętności w zakresie obróbki danych. Tymczasem szacuje się, że w Wielkiej Brytanii należy zapełnić od 178 000 do 234 000 wakatów związanych z szeroko rozumianym przetwarzaniem danych.

Badania przeprowadzone w tym samym miesiącu przez koalicję na rzecz umiejętności cyfrowych FutureDotNow wskazały z kolei, że około 17,1 mln dorosłych Brytyjczyków – około 52% siły roboczej w kraju – nie ma podstawowych umiejętności cyfrowych. To może wywrzeć negatywny wpływ zarówno na firmy, jak i na całą brytyjską gospodarkę, ponieważ inwestycje w technologię stale przyspieszają.

Umiejętności

Jak to się ma do danych o [url=/blog/2074_kto-nie-korzysta-z-internetu&titleOfUr=Kto nie korzysta z Internetu?]wykluczeniu cyfrowym[/url]? Przecież skoro 87% gospodarstw domowych w krajach rozwiniętych ma dostęp do Internetu to wskazywałoby to chyba na umiejętność posługiwania się technologię chociażby w podstawowym stopniu…

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej