Kernel 5.14RC to duża czystka ale nie tylko.
Można już testować
Po typowym, dwutygodniowym okresie merge’owania, pierwsza wersja RC jądra Linux v5.14 jest już dostępna, oferując wgląd w oczekiwane, nowe funkcje. Wydanie, którego premiera ma nastąpić za kilka tygodni, jest w rzeczywistości dobrą reprezentacją stanu rozwoju jądra w ostatnim czasie, z dużą ilością pracy poświęconej na czyszczenie kodu – a to wszystko okraszone dodanymi, nowymi sterownikami. Linus Torvalds, główny twórca jądra Linuksa, zauważył:
Fakt, że usunęliśmy cały ten przestarzały kod IDE, nie oznacza, że ogólnie zmniejszyliśmy liczbę wierszy: kilkadziesiąt tysięcy wierszy przestarzałego kodu to nawet nie jest wystarczająco blisko aby zrównoważyć zwykły wzrost jądra.
O co chodzi z tym IDE? Torvalds wielokrotnie podkreślał wysiłki na rzecz oczyszczenia kodu jądra Linuksa poprzez usunięcie obsługi starego kodu obsługującego dyski IDE. Cała nasza obsługa IDE opiera się teraz na libata.
Ogólnie rzecz biorąc, Torvalds uważa, że na pierwszy rzut oka Linux 5.14 wydaje się być „dość regularnym wydaniem”. To wydanie jądra opiera się na wkładzie od około 1650 programistów, którzy zamieścili 13000 commitów. Zmieniono 11 859 plików, dokonując prawie 82 000 wstawień i 285 485 usunięć.
Chociaż to dopiero początek, jeśli obecny cykl wydawniczy nie przyniesie nieoczekiwanych niespodzianek, ostateczna stabilna wersja Linuksa 5.14 powinna ukazać się gdzieś pod koniec sierpnia lub na początku września. Wygląda więc na to, że będzie w sam raz na prawdopodobne trafienie od razu do Ubuntu 21.10 a także do innych jesiennych aktualizacji dystrybucji, takich jak chociażby Fedora 35.
Oczywiście nie ma co pchać się w 5.14RC na maszynach produkcyjnych.
Sterowniki i reszta
Jak to ostatnio zwykle z kernelem bywa, ulepszenia sterowników graficznych górowały nad innymi zmianami w jądrze i po raz kolejny na czele wysunął się AMD, który uwzględnił całą masę nagłówków opisów sprzętu GPU i wygenerował tym samym jakąś połowę wszystkich zmian w omawianym 5.14RC.
Torvalds stwierdził, że nawet jeśli zignoruje się nagłówki AMD to sterowniki nadal odpowiadają za ponad dwie trzecie zmian w omawianej wersji kernela. Nowości znajdziemy w zasadzie we wszystkich grupach driverów, w tym w sterownikach sieciowych, dźwięku, SCSI, mediów i innych.
Poza sterownikami mamy wszystkie „zwyczajowe” modyfikacje, jakie pojawiają się wraz z kolejnymi wersjami jądra: aktualizacje architektury (arm, arm64, x86, powerpc, s390, kilka aktualizacji innych architektur) i różne aktualizacje samego rdzenia jądra: sieci, systemy plików, maszyny wirtualne, harmonogramy itp.
Jednak długo oczekiwanego wsparcia Google dla Rusta jako drugiego języka w jądrze nie zobaczymy jeszcze w tym wydaniu kernela.
Wśród aktualizacji GPU znajdują się również ulepszenia sterowników graficznych Intela. Inne zmiany obejmują memfd_secret
, nowe wywołanie systemowe do tworzenia tajnych obszarów pamięci. Dodatkowo Linux 5.14 powinien nam dostarczyć sterownika USB audio o niższym opóźnieniu i kilka ulepszeń sterowników systemu plików (w sumie obowiązkowe zmiany w wielu wersjach kernela).
Do tego mamy wsparcie dla procesorów Intel Adler Lake, dostępny Core Scheduling i pewne ulepszenia dedykowane laptopom AMD Ryzen (zaktualizowany sterownik SFH).