Blog IT, Blog Marketing

Rust Foundation

Rust Foundation

Marcin Sarna , 10.02.2021 r.

Język Rust będzie miał sformalizowaną opiekę wzorem innych dużych projektów.

Non-profit dla Rusta

Zespół Rust Core poinformował, że powstaje Rust Foundation – nowa, niezależna organizacja non-profit, która będzie zarządzała językiem programowania i ekosystemem Rust. Szczególny nacisk w jej działaniu zostanie położony na wspieranie zespołu opiekunów, którzy zarządzają i rozwijają projekt. Fundacja Rust odbyła już nawet swoje pierwsze posiedzenie zarządu 9 lutego. Rada dyrektorów składa się z 5 dyrektorów firm członkowskich założycieli: AWS, Huawei, Google, Microsoft i Mozilli, a także 5 dyrektorów z kierownictwa projektu, 2 reprezentujących Core Team, a także 3 obszary projektowe: Reliability, Quality i Collaboration.

Rdza postępuje

Oznacza to ogromny krok w rozwoju Rusta i to na kilku płaszczyznach. Jest to przecież ważne, formalne i przede wszystkim finansowe zobowiązanie ze strony grupy wiodących światowych firm, zwiastujące pojawienie się Rusta jako technologii gotowej do produkcyjnego użycia w przedsiębiorstwach. Udział sponsorów-założycieli to nie tylko obietnica utrzymania i utrzymania Rust takim, jakim jest dzisiaj, ale także poparcie dla jego rozwoju i wzięcie współodpowiedzialności za przyszłość projektu.

Mozilla, w ramach której projekt Rust dojrzewał do tej pory, przeniosła już wszystkie znaki towarowe i aktywa infrastrukturalne, w tym rejestr pakietów crates.io, do Fundacji Rust. Społeczność Rusta sporo zawdzięcza Mozilli, która w przemyślany sposób przeprowadziła inkubację projektu. Mozilla gościła Rusta od jego powstania jako projektu badawczego w 2010 roku, do ustanowienia niezależnego zarządzania wraz z wydaniem 1.0 w 2015 roku. Teraz Rust rusza jako w pełni niezależna organizacja ale deweloperzy pamiętają, że bez wsparcia Mozilli nie byłoby tak różowo.

Język przyszłości?

W ciągu ostatniej dekady język programowania Rust był technologią przełamującą bariery, dekonstruującą wcześniej zakładane „niewzruszalne” kompromisy. Slogany takie jak „współbieżność bez wyścigu danych”, „bezpieczeństwo pamięci bez garbage collectora”, a nawet „hakowanie bez strachu”, mówią o trudnym perspektywicznie charakterze wyjątkowego mariażu naukowego podejścia i biznesowej praktyczności. Dochodzi do tego oczywiście cała otoczka quasi-ideologiczna, w myśl której zasugerowanie, że Rust to produkt wyłącznie techniczny, nie jest prawidłowe. Zaangażowani w projekt twierdzą, że istnieje doświadczenie bycia programistą Rusta zgodnie zresztą z oficjalnym hasłem widniejącym na jego oficjalnej stronie: Język umożliwiający każdemu tworzenie niezawodnego i wydajnego oprogramowania. Na RustConf 2020 padły np. takie słowa:

Język dla każdego, zwłaszcza dla ludzi, którzy myśleli, że programowanie nie jest dla nich

Jedną z poważniejszych sił napędowych projektu Rust jest jednoczesna wiara w potęgę programowania i chęć zapewnienia aby taką moc mogli sprawować wszyscy. Dostępność, stanowiąca sedno przesłania Rusta, motywowała każdą część projektu, od zarządzania pakietami i tworzenia łańcucha narzędzi dla programistów, przez tworzenie komunikatów o błędach i dokumentacji, po międzynarodowych organizatorów wydarzeń i tłumaczy, nie wspominając już o pracy zespołu moderatorów.

Sprawdź oferty pracy na TeamQuest

Inna współpraca

Ale Rust to także nowy sposób współpracy przy projektach open source. Władza decyzyjna w projekcie Rust jest w wyjątkowy sposób delegowana i dystrybuowana a główny zespół ma niewiele większe przywileje niż inne, bardziej wyspecjalizowane podzespoły. Rust liczy ponad 100 członków zespołu jako liderów w projektowaniu i utrzymaniu projektu, obsługując prawie 6000 współpracowników w samym tylko repozytorium [code=inline=rust-lang/rust[/code].

Akcentowana jest też zdolność każdego do uczestniczenia w projektowaniu i rozwoju Rust co ma być krytycznym aspektem budowania języka i ekosystemu. Taki system kosztuje i jest to koszt, który jest zbyt często niewidoczny dla sponsorów i nie jest uwzględniany w analizach. Open source, zarówno jako branża, jak i społeczność, przeprowadzało do tej pory raczej słaby audyt swoich wydatków i to też ma się zmienić przy Rust.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej