Blog IT, Blog Marketing

Jak działa VPN?

Jak działa VPN?

Marcin Sarna , 04.06.2021 r.

Chroni prywatność chowając Cię za przesłoną.

VPN maskują Twój adres IP

Sieci VPN to jedno z najbardziej znanych narzędzi do ochrony prywatności w seci. Ludzie w różnych krajach codziennie korzystają z VPN. Dokładniej mówiąc, ponad 31% wszystkich użytkowników Internetu korzysta z usług VPN. Wielu pracowników nawet nie wie, że pracując zdalnie na firmowym laptopie korzystają właśnie z takiego tunelu. Więc co dokładnie robią VPN, aby chronić prywatność użytkowników w sieci?

Sieci VPN maskują adres IP. Adres protokołu internetowego (IP) to unikatowa liczba, która identyfikuje osoby w Internecie. Jest przypisywany użytkownikom przez ich dostawców usług internetowych (w skrócie ISP). Witryny internetowe analizują adres IP, aby określić na przykład region świata, z którego pochodzi użytkownik. Dlaczego tego potrzebują? Wiele usług online jest objętych ograniczeniami geograficznymi, co oznacza, że nie obsługują niektórych krajów. Sieci VPN łączą użytkowników z serwerami w innych krajach i zmieniają ich adresy IP na adresy serwerów. Maskowanie adresu IP umożliwia dostęp do witryn niedostępnych z powodu fizycznej lokalizacji internauty.

Maskowanie to nie wszystko

Sieci VPN szyfrują dodatkowe nawiązane za ich pośrednictwem połączenie. Zwykle dane są bowiem przesyłane z urządzenia użytkownika do serwera usługodawcy internetowego bez ochrony. W rezultacie dostawca usług internetowych wie, jakie witryny odwiedza użytkownik oraz co robi online i oczywiście może rejestrować te informacje a następnie wykorzystywać je w nie zawsze pożądanym przez użytkownika celu. W niektórych przypadkach dostawcy usług internetowych mogą takie informacje nawet sprzedać. Usługi VPN wykorzystują szyfrowanie, aby zabezpieczyć ruch online użytkowników. Gdy VPN jest włączony, dostawca usług internetowych otrzyma wprawdzie dane wskazujące na to, że jest jakieś połączenie, ale zobaczy tylko szyfr, którego w żaden sposób nie może użyć. Jedyne więc co ISP wie o użytkowniku korzystającym z VPN to to, że korzysta on z Internetu i VPN.

Sieci VPN utrudniają też wyświetlanie dedykowanych danemu użytkownikowi reklam. Reklamodawcy potrzebują adresu IP do rejestrowania działań użytkowników na stronach internetowych. W połączeniu z plikami cookie umożliwia im to prezentowanie internautom reklam skierowanych akurat do konkretnej osoby. Ponieważ sieci VPN ukrywają rzeczywisty adres IP, reklamodawcom trudniej jest śledzić działania użytkowników.

Key Account Manager 6000 - 9000 PLN

Warszawa
Aplikuj

IT Network Engineer 15000 - 24000 PLN

Ulm
Aplikuj

ERP Implementer

Marki
Aplikuj

B2B Sales Representative

Warszawa
Aplikuj

Customer Support Engineer 15000 - 22000 PLN

Ulm
Aplikuj

Czego VPN nie robią

Przede wszystkim sieci VPN nie gwarantują pełnej anonimowości. Chociaż VPN szyfruje ruch internetowy i zmienia adres IP, nie oznacza to, że użytkownicy będą w 100% anonimowi w Internecie. Błąd ludzki jest nadal najważniejszym źródłem zagrożenia dla prywatności i żadna sieć VPN nie może przed tym uchronić.

Sieci VPN nie chronią też przed wirusami. Programy pozwalające na nawiązanie połączenia VPN nie są oprogramowaniem antywirusowym i nigdy nie należy ich używać zamiast takowego. Chociaż niektóre sieci VPN mogą blokować witryny z możliwą złośliwą zawartością, nie mogą na przykład chronić przed wirusami w plikach pobieranych przez użytkowników z Internetu. Dlatego ważne jest, aby mieć odrębne narzędzie antywirusowe.

Sieci VPN mogą też spowolnić połączenie z siecią - szyfrowanie danych, a następnie wysyłanie ich na serwer po drugiej stronie planety zajmuje przecież trochę czasu. Na szczęście współczesne prędkości VPN są tak szybkie, że przeciętny użytkownik prawdopodobnie nie odczuje żadnej różnicy.

Szyfrowane czyli AES-256

Dzisiejsze szyfrowanie połączeń sieciowych to algorytm matematyczny, który przekształca dane w mieszankę symboli, które można odblokować tylko za pomocą klucza. Klucz to tajna linia kodu znana tylko nadawcy i odbiorcy, która zmienia się z każdą sesją.

Jaki jest branżowy standard szyfrowania? Jest to AES (Advanced Encryption Standard). Ma kilka odmian w zależności od rozmiaru klucza: 128, 192 lub 256 bitów. Rządy i organizacje takie jak banki czy agencje wywiadowcze, używają AES-256 do przechowywania najcenniejszych danych, podobnie jak robią to właśnie najbezpieczniejsze sieci VPN. A bezpieczeństwo samego VPN jest bardzo ważne co pokazały wybory w Stanach Zjednoczonych.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej