Blog IT, Blog Marketing

Security tokens i utility tokens

Security tokens i utility tokens

Marcin Sarna , 04.05.2021 r.

Spróbujmy wprowadzić jakiś porządek w zamęcie pojęciowym.

Nie chcę, nie kupuję, na co mi to

Ekosystem kryptowalut rozrósł się szybko w ostatnich latach - tak szybko, że osobom niebędącym na co dzień w temacie trudno jest się w tym połapać. Nawet jeśli nie jesteś zainteresowany włożeniem własnych środków w cyfrowy pieniądz, orientacja w tym jak to jest zorganizowane i co jaki termin oznacza może być niezbędna. Trudno jest napisać jakąkolwiek aplikację związaną z kryptowalutami programiście, który nie odróżnia coina od tokena.

Coiny i tokeny: różnica techniczna

Kryptowaluty są oparte technologicznie o łańcuchy blokowe (tzw. blockchainy). Żeby kryptowaluta „działała” musi korzystać z jakiegoś blockchaina. I teraz tak: „monety” czyli coiny są aktywami przetwarzanymi na ich rodzimym blockchainie, podczas gdy tokeny to aktywa obce w stosunku do danego łańcucha blokowego.

Przykładami coinów jest Bitcoin w łańcuchu blokowym Bitcoin i Ether w łańcuchu blokowym Ethereum. Natomiast tokenem jest na przykład Tether jako token drugiej warstwy w wielu blockchainach. Z kolei takie Uniswaps (token „UNI”) i Chainlinks (token „LINK”) używają łańcucha blokowego Ethereum. Budowanie tokenów na Ethereum jest zresztą bardzo popularne; większość z nich to tak zwane tokeny ERC20.

Zwróć uwagę, że w niektórych rozmowach, artykułach i filmach te dwa terminy są używane zamiennie – i jest to błędne. Chociaż rozróżnienie między coinami a tokenami ma charakter techniczny, zarówno ciny jak i tokeny możemy grupować według ich przeznaczenia. Chociaż istnieje wiele celów użycia technologii blockchain to ciągle najważniejsze grupy tokenów to security tokensutility tokens.

Security tokens

Te tokeny to zbywalny składnik aktywów finansowych. Coś jak akcje czy udziały w wirtualnym świecie. Test Howey’a pomaga stwierdzić, czy składnik aktywów jest papierem wartościowym:

Umowa, transakcja lub plan, w ramach których osoba inwestuje swoje pieniądze we wspólne przedsiębiorstwo i oczekuje zysków wyłącznie z wysiłków promotora lub osoby trzeciej.

Często jest to uproszczone do pozytywnych odpowiedzi na następujące pytania:

  • Czy ktoś zainwestował pieniądze?
  • Czy pieniądze zostały zainwestowane we wspólne przedsiębiorstwo?
  • Czy oczekiwano zysku?
  • Czy zyski pochodzą wyłącznie z wysiłków promotora lub osoby trzeciej?

Przykłady security tokens można znaleźć, szukając ofert takich tokenów (w skrócie STO, security token offerings): icoholder.com, coincodex.com, SolarStake czy L'Osteria.

Taki Bitcoin to nie security tokens ponieważ pieniądze nie są inwestowane we wspólne przedsiębiorstwo.

Utility tokens

Security tokens są sprzedawane z oczekiwaniem uzyskania z nich bezpośredniego zysku. W przeciwieństwie do nich, utility tokens są sprzedawane w związku z jakąś konkretną użytecznością, jaką one prezentują. Na przykład do przechowywania pliku można użyć tokena FIL (Filecoin) / SC (SIA). Token CVC (Civic) może służyć do weryfikacji tożsamości użytkownika. W prawdziwym świecie takimi utility tokens są karty podarunkowe czy bilety komunikacji miejskiej.

Stablecoins

Stablecoiny to po prostu cyfrowe reprezentacje walut fiducjarnych czyli tradycyjnych (tzw. FIAT). Dzielą się na trzy grupy:

  • Zabezpieczone FIATami: czyli kryptowaluta jest zabezpieczona walutą fiducjarną; przykładem jest Tether (USDT) i Gemini Dollar (GUSD).
  • Kryptowaluta: kryptowaluta jest zabezpieczona kryptowalutą. Przykładem jest DAI.
  • Są jeszcze w ogóle niezabezpieczone monety stablecoin, które polegają na „inteligentnym” kontrakcie – tu się tylko kupuje albo sprzedaje stablecoin w celu utrzymania jego stałej ceny.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej