Spróbujmy wprowadzić jakiś porządek w zamęcie pojęciowym.
Nie chcę, nie kupuję, na co mi to
Ekosystem kryptowalut rozrósł się szybko w ostatnich latach - tak szybko, że osobom niebędącym na co dzień w temacie trudno jest się w tym połapać. Nawet jeśli nie jesteś zainteresowany włożeniem własnych środków w cyfrowy pieniądz, orientacja w tym jak to jest zorganizowane i co jaki termin oznacza może być niezbędna. Trudno jest napisać jakąkolwiek aplikację związaną z kryptowalutami programiście, który nie odróżnia coina od tokena.
Coiny i tokeny: różnica techniczna
Kryptowaluty są oparte technologicznie o łańcuchy blokowe (tzw. blockchainy). Żeby kryptowaluta „działała” musi korzystać z jakiegoś blockchaina. I teraz tak: „monety” czyli coiny są aktywami przetwarzanymi na ich rodzimym blockchainie, podczas gdy tokeny to aktywa obce w stosunku do danego łańcucha blokowego.
Przykładami coinów jest Bitcoin w łańcuchu blokowym Bitcoin i Ether w łańcuchu blokowym Ethereum. Natomiast tokenem jest na przykład Tether jako token drugiej warstwy w wielu blockchainach. Z kolei takie Uniswaps (token „UNI”) i Chainlinks (token „LINK”) używają łańcucha blokowego Ethereum. Budowanie tokenów na Ethereum jest zresztą bardzo popularne; większość z nich to tak zwane tokeny ERC20.
Zwróć uwagę, że w niektórych rozmowach, artykułach i filmach te dwa terminy są używane zamiennie – i jest to błędne. Chociaż rozróżnienie między coinami a tokenami ma charakter techniczny, zarówno ciny jak i tokeny możemy grupować według ich przeznaczenia. Chociaż istnieje wiele celów użycia technologii blockchain to ciągle najważniejsze grupy tokenów to security tokens i utility tokens.
Security tokens
Te tokeny to zbywalny składnik aktywów finansowych. Coś jak akcje czy udziały w wirtualnym świecie. Test Howey’a pomaga stwierdzić, czy składnik aktywów jest papierem wartościowym:
Umowa, transakcja lub plan, w ramach których osoba inwestuje swoje pieniądze we wspólne przedsiębiorstwo i oczekuje zysków wyłącznie z wysiłków promotora lub osoby trzeciej.
Często jest to uproszczone do pozytywnych odpowiedzi na następujące pytania:
- Czy ktoś zainwestował pieniądze?
- Czy pieniądze zostały zainwestowane we wspólne przedsiębiorstwo?
- Czy oczekiwano zysku?
- Czy zyski pochodzą wyłącznie z wysiłków promotora lub osoby trzeciej?
Przykłady security tokens można znaleźć, szukając ofert takich tokenów (w skrócie STO, security token offerings): icoholder.com, coincodex.com, SolarStake czy L'Osteria.
Taki Bitcoin to nie security tokens ponieważ pieniądze nie są inwestowane we wspólne przedsiębiorstwo.
Utility tokens
Security tokens są sprzedawane z oczekiwaniem uzyskania z nich bezpośredniego zysku. W przeciwieństwie do nich, utility tokens są sprzedawane w związku z jakąś konkretną użytecznością, jaką one prezentują. Na przykład do przechowywania pliku można użyć tokena FIL (Filecoin) / SC (SIA). Token CVC (Civic) może służyć do weryfikacji tożsamości użytkownika. W prawdziwym świecie takimi utility tokens są karty podarunkowe czy bilety komunikacji miejskiej.
Stablecoins
Stablecoiny to po prostu cyfrowe reprezentacje walut fiducjarnych czyli tradycyjnych (tzw. FIAT). Dzielą się na trzy grupy:
- Zabezpieczone FIATami: czyli kryptowaluta jest zabezpieczona walutą fiducjarną; przykładem jest Tether (USDT) i Gemini Dollar (GUSD).
- Kryptowaluta: kryptowaluta jest zabezpieczona kryptowalutą. Przykładem jest DAI.
- Są jeszcze w ogóle niezabezpieczone monety stablecoin, które polegają na „inteligentnym” kontrakcie – tu się tylko kupuje albo sprzedaje stablecoin w celu utrzymania jego stałej ceny.