Blog IT, Blog Marketing

Netlify

Netlify

Marcin Sarna , 07.04.2021 r.

Deployment aplikacji React łatwiejszy niż kiedykolwiek.

Kolejne środowisko do deploy’a?

Jeśli do tej pory nie słyszałeś o Netlify (stały czytelnik TeamQuesta zna tą nazwę) to jednym z produktów tej firmy jest platforma bezserwerowa, na której można budować i wdrażać oprogramowanie. Brzmi to dość prosto ale Netlify oferuje o wiele więcej i może być ciekawym rozwiązaniem dla osób, które dotąd unikały korzystania z jakiegokolwiek serwera. Tak, to dotyczy wielu z nas – lubimy pisać kod ale nienawidzimy mieć do czynienia z serwerami, konfiguracją i im podobnymi, irytującymi sprawami.

Jakie mamy opcje?

Ponieważ wielu z nas korzysta z AWS w codziennej pracy, wydaje się, że jest to naturalna platforma także do tego co napisaliśmy w ramach naszego projektu hobbystycznego. Ale zdajemy sobie też sprawę z tego, że można nieświadomie wygenerować sobie całkiem spore koszty. Ileż to osób mających własne, osobiste konto AWS, używane do zapoznania się z AWS, myślało iż wyłączyło wszystkie zbędne opcje. Nadchodzący rachunek miał być zerowy a okazało się inaczej? Znamy to.

Senior PHP Developer (Symfony)

Praca zdalna
Aplikuj

Business Development Manager

Warszawa
Aplikuj

Sales Manager 15000 - 20000 PLN

Łódź
Aplikuj

AI Specialist

Warszawa
Aplikuj

Realtime (C) Software Developer 10000 - 15000 PLN

Szczecin
Aplikuj

Zacznij z Netlify

W Netlify możesz uruchomić witrynę w ciągu kilku minut. Ale uwaga: tu musisz spróbować czegoś nowego bez zrozumienia tego. Najlepszym sposobem, aby zrozumieć jak to działa, jest po prostu zacząć.

Najpierw możesz zacząć w łatwy sposób: załóż konto Netlify i postępując zgodnie z instrukcjami, wskaż na swoje prywatne repozytorium GitHub, przyznając dostęp dla Netlify. Webpack, WebAssembly i inne rozwiązania na jakie się zdecydowałeś, okażą się dla Netlify żadnym problemem. Po mniej więcej 2 kliknięciach otrzymasz domyślny adres URL swojej aplikacji. Kliknij go – tak tak, nie spodziewamy się, że zadziała, prawda? Zawsze trzeba przecież wprowadzić jakieś poprawki tu i tam, pogmerać w zapomnianych plikach. Nie ma mowy, żeby to zadziałało za pierwszym razem. Miło się rozczarujesz ;-)

Tak to właśnie działa - dosłownie „wskaż na GitHub, upewnij się, że polecenie kompilacji jest poprawne, startujemy”.

Wdrażanie zmian i koszty

Wprowadzasz zmiany do GitHub, Netlify je odbiera i bez żadnych kłopotów Twoje zmiany już za chwilę są wprowadzone do działającej aplikacji. O nie, popełniłem błąd – spokojnie, mogę przywrócić poprzednią kompilację w ciągu sekundy. Chcesz przetestować swoje nowe zmiany wprowadzone do gałęzi? Utwórz pull request, dostaniesz nowy adres URL, przetestuj. Prościej się chyba nie da.

Sprawdź oferty pracy na TeamQuest

Cena? Na poziomie hobby masz 300 minut na kompilację. Trzeba by się naprawdę postarać, aby przekroczyć ten limit. Otrzymujesz również 100 GB przepustowości. Czyli krótko mówiąc: Neltify jest bezpłatne dla większości amatorskich czy półamatorskich projektów.

Co jeszcze mogę zrobić z Netlify?

W Netlify masz dostęp do linii poleceń jeżeli wolisz taki sposób obsługi swoich edploy’ów. Możliwe jest także zainstalowanie aplikacji z użyciem oferowanego Ci przez Netlify API. Przede wszystkim jednak nie musisz opierać się wyłącznie na omówionym wyżej, niemal „bezkonfiguracyjnym” zainstalowaniu Twojego programu – w zależności od potrzeb możesz wejść całkiem głęboko w opcje i zbudować projekt w zupełnie inny, potrzebny Ci sposób. Do tego mamy całkiem bogate możliwości sieciowe (routing, proxy) i obsługa domen. To co daje Netlify jest dodatkowo wzbogacone ofertą dodatków ze strony innych firm.

A, innym rozwiązaniem dostępnym na rynku jest Vercel, który jest niemal tak samo łatwy jak Netlify. To tak gdybyś potrzebował jakiegoś porównania czy alternatywy.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej