Blog IT, Blog Marketing

Fedora Workstation 34

Fedora Workstation 34

Marcin Sarna , 17.03.2021 r.

Gnome 40, PipeWire i inne nowości.

Poczekajmy jeszcze miesiąc

Fedora 34, która ma się ukazać w kwietniu, jak zwykle ma zrobić na nas wrażenie nowymi funkcjami. W końcu ta, sponsorowana przez firmę Red Hat, dystrybucja Linuksa zawsze cechowała się otwartym podejściem do nowości przez co trafiają one na biurka osób, używających Fedory, szybciej niż w przypadku innych distros. Na tym tle Fedora Workstation 34 wygląda na szczególnie obłożoną aktualizacjami i nowymi funkcjami, na czele z pulpitem GNOME 40. Patrząc bliżej możemy się też spodziewać ulepszeń obsługi Wayland a PipeWire ma być domyślnym narzędziem zamiast PulseAudio.

Fedora Workstation 34 wprowadza też Toolbox do obsługi kontenerów, do tego szereg różnych ulepszeń dotyczących technik wprowadzania danych no i oczywiście dalsza poprawa obsługi laptopów Lenovo w systemie Linux.

Wayland

Wayland był już gotowy do produkcji przez jakiś czas, ale nadal były przypadki, w których nie sprawował się tak dobrze, jak X.org. Największym z nich był brak przyspieszonej obsługi XWayland z binarnym sterownikiem NVidia. Naprawienie tego problemu oczywiście nie było czymś, co Fedora mogła zrobić sama stąd potrzeba współpracy z NVidia. Drugim elementem jest wsparcie dla osób, które na przykład chcą mieć instancję pulpitu na swoich serwerach lub w chmurze, albo które chcą, aby komputer stacjonarny, do którego mają dostęp za pośrednictwem VNC czy RDP, służył do zadań związanych z sysadminowaniem. Gdy te dwie kwestie zostaną ostatecznie załatwione deweloperzy Fedory uznają wdrożenie Wayland za zakończone.

Sprawdź oferty pracy na TeamQuest

Senior Account Manager

Warszawa
Aplikuj

AI Specialist

Praca zdalna
Aplikuj

Spedytor międzynarodowy

Praca zdalna
Aplikuj

Automatic Tester

Warszawa
Aplikuj

Programista .Net - Senior 9000 - 17000 PLN

Praca zdalna
Aplikuj

PipeWire

Kolejną ważną pozycją, która powinna się znaleźć w pełni w Fedorze Workstation 34, jest PipeWire. PipeWire to silnik używany do obsługi strumieni wideo w bezpiecznym i możliwym do udostępnienia miejscu w Fedora Workstation. Czyli na przykład podczas interakcji z kamerą internetową lub przesyłania ekranu czy robienia zrzutów ekranu wszystko jest kierowane i obsługiwane przez PipeWire. Fedora Workstation 34 ma także używać PipeWire do strumienia audio, aby zastąpić zarówno PulseAudio, jak i Jack. Ma to skutkować między innymi zdecydowanie ulepszoną jakością dźwięku Bluetooth, z „doskonałą” obsługą wysokiej jakości kodeków audio Bluetooth, takich jak LDAC.

Społeczność testuje obecnie i weryfikuje wiele ważnych aplikacji ProAudio i pracuje nad aktualizacją pakietów Fedory w razie potrzeby, aby zapewnić, że mogą one przejść z Jacka na PipeWire bez konfliktów i problemów z zależnościami. Wciąż pozostaje więc nieco otwarte pytanie, czy w końcu dojdzie do przejścia na PipeWire w Fedora Workstation 34, ale w ostateczności dojdzie do tego w wersji 35.

Toolbox

Toolbox to narzędzie ułatwiające programistom pracę z kontenerami. Pierwotna wersja była skryptem powłoki, ale obecnie Toolbox jest napisany w Go, aby umożliwić dalsze rozwijanie projektu. Oznacza to, że możesz na przykład uruchomić Fedorę na swoim laptopie i uzyskać w ten sposób najnowsze i najlepsze funkcje, ale możesz też programować w kontenerze RHEL, dzięki czemu uzyskasz środowisko identyczne z tym, w którym wylądują Twoje aplikacje po ich wdrożeniu w chmurze lub na firmowym sprzęcie. Daje to to, co najlepsze z obu światów: szybko działającą stację roboczą Fedory, która wydobywa najwięcej z naszych laptopów i komputerów stacjonarnych, oraz łatwy dostęp do platformy RHEL w celu programowania i testowania.

Zresztą to akurat możesz przetestować dzisiaj na Fedorze Workstation 33, po prostu otwórz terminal i wpisz toolbox create --distro rhel --release 8.3. Wynikowy zestaw narzędzi będzie wtedy oparty na RHEL, a nie na Fedorze. Będziesz musiał użyć narzędzia do zarządzania subskrypcjami, aby się zarejestrować (pamiętaj, aby zarejestrować się też na developer.redhat.com w celu uzyskania bezpłatnej subskrypcji programisty RHEL). Z biegiem czasu będzie to zintegrowane z kontami GNOME Online.

GNOME 40

Inną ważną zmianą w Fedorze Workstation 34 jest GNOME40, który zawiera przeróbkę interfejsu użytkownika GNOME 3. Zweryfikowano zmiany tak aby faktycznie były one ulepszeniem dla doświadczonych użytkowników GNOME ale jednocześnie żeby były intuicyjne dla nowych użytkowników GNOME.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej