Blog IT, Blog Marketing

GoboLinux

GoboLinux

Marcin Sarna , 04.02.2021 r.

Przedstawiamy modularną dystrybucję, gdzie każdy program ma swój katalog.

Mocno nietypowy

GoboLinux jest dystrybucją Linuksa udostępnianą na licencji open source. Skonstruowano ją jednak w znacząco odmienny sposób niż inne odmiany tego systemu operacyjnego. Przede wszystkim organizacja katalogów na dysku systemowym nie przypomina tego co znamy z Debiana czy Gentoo. Każdy zainstalowany przez Ciebie program znajduje się w swoim własnym katalogu.

I mamy tu na myśli cały program: wszystkie pliki składające się na niego, w tym pliki binarne, biblioteki, konfigurację oraz dokumentację. Co więcej, w przypadku zainstalowania kilku wersji tego samego oprogramowania, każda z nich także wyląduje w odrębnym katalogu. Jest to zupełnie podejście zupełnie odmienne od klasycznej organizacji plików w Linuksie. Standardowe dystrybucje przechowują bowiem na przykład:

  • pliki wykonywalne – w /usr/bin
  • pliki konfiguracyjne – w /etc
  • pliki bibliotek – w /usr/lib

Pokaż mi to

W GoboLinux wygląda to tak:

~] cd /
/] ls
Programs
Users
System
Data
Mount

Zobaczmy czy mamy w Programs Basha. A jakże, tak to wygląda:

/Programs] find Bash
Bash
Bash/4.4
Bash/4.4/bin
Bash/4.4/bin/sh
Bash/4.4/bin/bash
Bash/4.4/bin/bashbug
Bash/4.4/info
Bash/4.4/info/bash.info
Bash/4.4/man
Bash/4.4/man/man1
Bash/4.4/man/man1/bash.1

Wybór spośród kilku wersji jest tak prosty jak konstrukcja linka symbolicznego:

 /Programs] ls -l OpenOffice
total 8
drwxr-xr-x 9 root root 4096 2005-09-22 01:07 1.1.4
drwxr-xr-x 3 root root 4096 2005-09-23 04:36 2.0
lrwxrwxrwx 1 root root 5 2005-09-23 04:36 Current -> 2.0

Specjalista ds. Sprzedaży

Gdańsk
Aplikuj

Key Account Manager

Warszawa
Aplikuj

PHP Developer (Symfony)

Gdańsk
Aplikuj

Senior PHP Developer (Symfony)

Praca zdalna
Aplikuj

QA Manager

Warszawa
Aplikuj

Jest kompatybilny

Podejście GoboLinux ma czynić tą dystrybucję logiczną i uporządkowaną oraz umożliwiać szybkie stwierdzenie jakie programy są zainstalowane w systemie. Poza anomalią „plikową” GoboLinux jest w pełni zgodny z oprogramowaniem linuksowym/uniksowym, w szczególności z POSIX.

Sprawdź oferty pracy na TeamQuest

Rozwiązanie zastosowane w tej dystrybucji nie oznacza też, że wszystkie programy muszą zostać dostosowane, aby działały z nowym układem katalogów. Poprzez mapowanie tradycyjnych ścieżek na ich odpowiedniki w GoboLinux, w przejrzysty sposób zachowano zgodność z *nixową strukturą plików.

Nie ma w tym żadnych dziwnych rozwiązań: /bin to link do /System/Index/bin itd. Wszystkie katalogi „binariów” odwzorowują to samo miejsce. Co ciekawe, czyni to GoboLinuksa nawet bardziej kompatybilnym niż ma to miejsce w przypadku niektórych bardziej standardowych dystrybucji. W GoboLinux wszystkie standardowe ścieżki działają dla wszystkich plików, podczas gdy inne dystrybucje mogą mieć problemy z niekompatybilnymi elementami. Znamy przecież problemy na przykład z uruchomieniem skryptu gdy odwołuje się on do /usr/bin/foo a powinien do /usr/local/bin/foo.

A czemu ścieżki uniksowe nie pojawiły się na liście katalogów głównych systemu w naszym przykładzie? W rzeczywistości tam są, ale ukryte przed wzrokiem użytkownika za pomocą rozszerzenia jądra GoboHide. Jest to jednak tylko ze względów estetycznych i całkowicie opcjonalne: GoboLinux nie wymaga modyfikacji jądra ani żadnych innych składników systemu.

Chcę spróbować

Nic nie zastąpi wypróbowania GoboLinuksa samemu. A jest to proste bo autorzy udostępniają Live CD, więc możesz odkrywać tajniki systemu, uruchamiając go bezpośrednio z płyty albo raczej pewnie pendrive’a.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej