Blog IT, Blog Marketing

Zoom idzie w komunikację tekstową

Zoom idzie w komunikację tekstową

Marcin Sarna , 28.12.2020 r.

Najwyraźniej pod tą marką będziemy znali także kalendarz i usługę e-mailową.

Walka idzie o utrzymanie popularności

Zoom stał się jedną z najpopularniejszych platform konferencyjnych, zarówno do użytku prywatnego, jak i biznesowego. Trwająca pandemia COVID-19 przyczyniła się do rozgłosu aplikacji, dzięki czemu przekroczyła ona ponad 500 000 000 pobrań z samego tylko Sklepu Play.

Jednak teraz, gdy perspektywa powrotu do biura rośnie w miarę jak rosną też szanse na wygaszenie pandemii, Zoom stwierdził, że musi coś zrobić aby ludzie o nim zapomnieli a firmy nadal go używały na co dzień. Mówi się, że Zoom pracuje nad opracowaniem własnego pakietu - czegoś na kształt narzędzi do komunikacji w biurze. Może on obejmować pocztę e-mail, kalendarz, a nawet komunikatory internetowe.

To nie są czcze przewidywania lecz analiza twardych danych. Gdy pojawiły się pierwsze informacje o skuteczności szczepionki Pfizera, co miało miejsce jeszcze w listopadzie, akcje Zooma spadły o prawie 20 procent. Oczywiście, od 2019 roku i tak odnotowały one wzrost o 500% ale jest to jasny sygnał ostrzegawczy – kończąca się pandemia to także spadek zapotrzebowania na wideokonferencje. Jak to ujął Aparna Bawa, dyrektor operacyjny Zoom:

Mam nadzieję, że zapewniamy wystarczająco dobre usługi - a moim prawdziwym zamiarem jest zapewnienie wystarczająco dobrych usług - aby ludzie chcieli z nich korzystać: nie tylko w nieszczęściu.

Konkurować z najlepszymi

Według serwisu internetowego The Information, osoby bliskie szefowi Zoom Ericowi Yuan, ujawniły, że firma pracuje obecnie nad internetowym klientem poczty e-mail, a także rozważa stworzenie aplikacji kalendarza. Są one podobno tworzone z myślą o projektowaniu poczty elektronicznej „nowej generacji”, zamiast jedynie kopiować to, co już oferują Google i Microsoft. Niezależnie od podejścia, zbudowanie pełnego pakietu produktywności pozwoliłoby Zoomowi konkurować bezpośrednio z tymi dwoma liderami rynku, przynajmniej jeśli chodzi o zarządzanie pocztą e-mail, kalendarzem i spotkaniami online.

Ponadto mówi się, że Zoom kładzie większy nacisk na komunikację, chociaż nie jest jasne, czy stworzy produkt, który będzie rywalizował z Teams i Slack, czy po prostu ulepszy wbudowane funkcje czatu podczas spotkań online. Połączmy kropki: wraz z przejęciem Slacka przez Salesforce firma może rzeczywiście chcieć rozszerzyć się na w pełni funkcjonalny system przesyłania wiadomości, zapewniając kompletną ofertę zwłaszcza tym przedsiębiorstwom, które mogą nie chcieć łączyć usług zbyt wielu dostawców.

Sprawdź oferty pracy na TeamQuest

Wreszcie The Information wspomina, że mapa drogowa produktów Zoom obejmuje usługi katalogowe, co wyraźnie wskazuje, że firma tworzy kompletny pakiet skierowany do firm, który może zintegrować wszystko, czego potrzebują, aby pracownicy mogli pracować – nie tylko już zdalnie.

Kiedy to?

Mimo że produkty te są wciąż na wczesnym etapie rozwoju, oczekuje się, że Zoom rozpocznie ich oferowanie w pierwszym kwartale 2021 roku. Możliwe, że najpierw jako wersje preview. Zoom jest znany z bezproblemowej współpracy z szeroką gamą oprogramowania innych firm, w tym Slack, Outlook i Asana, a integracja z tymi narzędziami prawdopodobnie będzie nadal obsługiwana w dającej się przewidzieć przyszłości. Zwłaszcza że większość istniejących klientów korporacyjnych nie przełączy się na pakiet od Zooma przez jakiś czas, jeśli w ogóle.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej